Bratia

Dnes si preberieme článok Archetyp „Žida“ od Fedora Gála, ktorý vyšiel asi pred dvoma rokmi v denníku Sme. Na tento článok, v ktorom si autor poplakal nad „nespravodlivým“ osudom, som sa chystal už dosť dlhú dobu, ale vždy mi do toho niečo prišlo. Naposledy udalosti na Ukrajine.

Najskôr sa pozriem na samotného autora Fedora Gála. Je to politik, sociológ, prognostik, podnikateľ a konšpiračný teoretik židovského pôvodu, ktorý verí, že existuje celosvetové protižidovské sprisahanie. Trpí paranojou, že všetci – Slováci, Česi, Poliaci... kto len chcete sú antisemiti, ktorí nič nevedia a len vďaka nejakým pudom, bez akéhokoľvek racionálneho dôvodu nenávidia Židov. Vinu za nešťastný osud vidí všade naokolo, len nie u samotných Židov. Verejne známym sa stal počas Nežnej revolúcie, kedy spoluzakladal hnutie Verejnosť proti násiliu. Neskôr „emigroval“ do Česka. Tam šíri príbeh, že musel utiecť pred antisemitizmom. Na Slovensku hovorí ale niečo úplne iné. Odišiel vraj preto, lebo tam sú lepšie možnosti...

Tu je spomínaný článok:

Archetyp "Žida" je pevne zakotvený do myslí a duší dosť významnej časti Slovákov, Čechov, Poliakov… koho chcete. Stačí, aby napríklad taká Zora Bútorová plkla čokoľvek, a na diskusných fórach explodujú pudy. Čo na tom, že nie je Židovka? A čo na tom, že na Slovensku žije asi iba 3000 Židov, zväčša starých ľudí?

Nedávno som mal možnosť zbežne nahliadnuť do archvívu slovenských Bezpečnostných zložiek. Už od roku 1946 sú tam uskladnené šialené udania a protižidovské výzvy. To bolo v čase, keď sa zdecimované slovenské židovstvo spamätávalo z hrôz holocaustu a komunizmus tu ešte nebol.

Vysvetlovať túto vášeň niektorých občanov Slovenska (iste čosi podobné existuje napríklad aj v Poľsku a inde) iba strachom, že arizované židovské majetky bude treba vrátiť, by asi nestačilo. Pudová nenávisť k inakosti je fakt archetypálna. Tam, kde nemajú židov, majú iných iných.

Dlho ma táto skutočnosť trápila a dlho som premýšľal, čo s tým. Na staré kolená som si povedal: Mať ešte raz deti, nechám ich vzdelávať sa v bojových umeniach a filozofii. Tá xenofóbia je totiž čistým produktom strachu a zbabelosti. A strach i zbabelosť sú faktorom v hre aj na druhej strane barikády.

Je tu však aj nadosobný aspekt veci: pľuvnúť si na slabšieho je pre mnoho deprivantov oslobodzujúce. "Vidíte ich? Špiny!" Vie Boh, že bez tohoto spôsobu kanalizácie svojej rozorvanosti by možno týrali vlastné deti. Ano, ale má toto byť ospravedlnenie za „konečné riešenie“?

Autor v článku tvrdí, že len vďaka Židom netýrame svoje deti. Áno, musím priznať, že je to pravda. Ja mám totiž známeho, ktorý má nutkavú chuť obrezávať malým chlapcom predkožku na pipíku. No a len vďaka Židom tento odporný čin robiť nemusí. Takže ešte raz, ďakujeme Židia.

Začínam mať tých Židov čím ďalej, tým viacej rád. Asi tak, ako má rád východniarov Milan Lasica. S nikým totiž nie je taká sranda ako so Židmi. Dlho som sa tomu bránil, ale keďže to Židia tak veľmi chcú, a keďže je s nimi taká sranda, tak dobre. Dokonca aj pápež Ján Pavol II. povedal, že sú to naši bratia, tak aj ja si ich adoptujem za svojich mladších bratov. Samozrejme za nevlastných, lebo Sára mojou pramatkou určite nie je.

Takže konečne sme bráchovia. Nevlastní samozrejme. No a medzi bratmi to chodí tak, že sa všelijako podpichujú a prekárajú, tak aj ja budem občas podpichovať a srandovať. Verím, že to mojím mladším židovským bratom nebude vadiť, pretože oni sú na vysokej etickej úrovni a vyznávajú toleranciu. Dokonca na Slovensku založili aj slobodomurársku lóžu rádu Bnai Brith s názvom Tolerancia.

Ďalšia vec, ktorá z tohto bratstva vyplýva je, že moji mladší židovskí bratia mi budú musieť požičiavať bez úrokov. V Starom zákone sa píše: „Ani peniaze, obilie, ani nijakú inú vec nesmieš požičiavať na úrok svojmu bratovi, len cudzincovi. Svojmu bratovi požičiaš bez úroku, čo potrebuje, aby ťa Pán, tvoj Boh požehnával pri každej tvojej práci v krajine, do ktorej vojdeš, aby si ju vlastnil.“ (Dt 23, 19-20) Ja už nie som cudzinec, ale brat, tak mi budú musieť požičiavať bez úrokov. Čudujem sa, že to Židia neurobili už dávno, keď sa nás oni sami snažili presvedčiť, že sme bratia. Verím, že to je len také nedorozumenie, ktoré sa už vysvetlilo.

Po druhom vatikánskom koncile cirkev odporúča: „Vzhľadom na duchovné puto, ktoré spája cirkev s judaizmom sme povinní lepšie poznať jeden druhého. Aj môj nový židovský brat Michael Szatmary tvrdí: „Väčšina antisemitizmu je podľa mňa z nevedomosti.“ Nechápem síce, čo má antisemitizmus spoločné so Židmi, ale slová svojho brata si vezmem k srdcu a budem sa z celej sily snažiť dozvedieť o mojich židovských bratoch čo najviac a oboznámiť s tým aj čitateľov.

Michael Szatmary takisto hovorí, že slušný človek konšpiráciám o Židoch neverí. V tomto mu musím tiež dať za pravdu. Ja som takisto slušný človek a konšpiráciám o Židoch samozrejme neverím. Ako by mohli nejakí pastieri kôz z púšte ovládať svet?! Toto robia iné mozgy.