Zvieratká

Vo filme Nepriateľ pred bránami sa nachádzal zvláštny dialóg o zvieratkách. Zajcev hovoril Táni, že osly žijú dlhšie ako vlky, pretože sú užitočnejšie. Táňa tomu nerozumela, čo ma prekvapilo, keďže bola židovka. Kto má záujem, vysvetlenie dialógu o zvieratkách nájde v tomto článku.

Vasilij Zajcev narážal na židovskú vieru, že všetci góji, to znamená nežidia sú zvieratá, ktoré musia židom slúžiť. Židia majú údajne len sedieť ako páni a jesť. Len oni sú vraj jediní praví ľudia. Túto vieru vyjadril verejne rabín Jozef Hovadia. Oficiálne vysvetlenie tohto vyjadrenia bolo také, že je to len výplod bláznivého starca. Súhlasím, blázon to bol, ale to, čo povedal neboli jeho výmysly. Vek zrejme spôsobil stratu rozumovej kontroly a on otvorene povedal, to, čomu celý život veril. Nebol to totiž len tak hocikto. Bol to jeden z najvýznamnejších izraelských rabínov a odborníkov na Talmud. A práve z Talmudu spomínaná viera priamo vychádza. Každý by si ale mal dávať dobrý pozor na to, čomu verí a čo si praje, lebo sa môže ľahko stať, že sa mu prianie aj splní.

Dobre, takže oni ma považujú za zvieratko. To je v pohode. Ja sa nich vôbec nehnevám. Existuje totiž taký židovský zákon, ktorý tvrdí, že o zvieratá má byť postarané ako o prvé. Neviem, má niekto pocit, že je o nás dobre postarané? Ja vôbec nie! Takže zdvihnite konečne svoje lenivé zadky a začnite makať.

Samozrejme zvieratá nemôžu platiť dane, nájmy a splátky. Čo dá rozum, zvieratá nemôžu niesť zodpovednosť za holokaust, s ktorým nás stále otravujú.

Ďalej, ak ako zvieratá budeme mať nakoniec viac rozumu a milých židíkov, jediných pravých ľudí prekonáme, tak to bude aká hanba! Keby tvrdili, že aj my sme ľudia, alebo dokonca Boží synovia, tak to by mali aké také ospravedlnenie. Ale takto to bude poriadna hanba! My ako zvieratká naproti tomu nemáme čo stratiť. Aj keby sme prehrali, tak my sa hanbiť nemusíme. My sme predsa podľa ich názoru obyčajné zvieratká.

Ešte raz, ja sa za názor, že som zvieratko vôbec nehnevám. Je to naozaj v pohode. Ale že černosi sú zvieratá?! To je aký rasizmus!

Kvííík