Vianočná mora z Elm street

Je tu koniec januára a Vianočné sviatky už máme za sebou. Zmizli stromčeky i výzdoba. Čo to však tie Vianoce vlastne sú? Zdá sa, že je to zbytočná otázka, pretože každý predsa vie, že sú to sviatky narodenia Ježiša Krista. Tak to bohužiaľ nie je. Niekto si môže myslieť, že som nejaký neveriaci satanáš, a preto bude potrebné vysvetlenie. Tento názor totiž nehovorím ja, ale vyjadrila ho hlava katolíckej cirkvi, pápež Benedikt XVI.

Tesne pred Vianocami, teda v tom čase, ako u nás prepukla kauza Bezák, pápež Benedikt XVI. vydal poslednú časť svojej trilógie, v ktorej sa venoval Ježišovi Kristovi. Píše v nej, že Židia nemajú vinu na ukrižovaní Ježiša, a že Ježiš sa nenarodil 24. decembra v maštaľke medzi zvieratami. Voči tomu ja nič nenamietam, pretože voči pravde sa nič namietať ani nemôže.

Presný dátum Ježišovho narodenia sa totiž z evanjelií vyčítať nedá. Isté vodítko v nich ale predsa len je. Píše sa tam, že malý Ježiško sa narodil z panny medzi zvieratkami a bolo to v meste Betleheme. Zvieratá sa však nenachádzajú len v maštali, ale aj v zvieratníku na oblohe. Názov mesta Betlehem sa dá preložiť aj ako dom chleba, čo bol termín používaný pre znamenie panny. Ak budeme správu v evanjeliu brať symbolicky, tak nám potom vyjde, že Ježiš sa narodil v dome chleba, čiže v znamení panny, ktoré trvá od 23. augusta do 22. septembra. Podľa autora Ernesta L. Martina to bolo dokonca 11. septembra. Napísal to 20 rokov pred útokmi z roku 2001 v knihe The Birth of Christ Recalculated. 11. septembra sa začína aj nový rok koptských kresťanov v Egypte. V Odhalení Hollywoodu som písal, že 911 bol rituál, ktorého účelom bolo zrejme vytvoriť hviezdnu bránu. S touto informáciou to dostáva nový rozmer. Išlo by tak o rúhanie sa Ježišovi Kristovi. Či tá hviezdna brána bola skutočná alebo len symbolická, ktorá by mala predstavovať príchod Nového svetového poriadku, to nedokážem jednoznačne zodpovedať.

Prečo sa potom k narodeniu Ježiša vlastne vyjadrujem, ak pápež len povedal pravdu? Záráža ma na tom totiž fakt, že knihu nenapísal ako hlava cirkvi, ale ako súkromná osoba. No a podľa náuky cirkvi sú Vianoce stále sviatkom narodenia Ježiša Krista. Pápež je teda na jednej strane hlavou cirkvi s menom Benedikt XVI. a na druhej strane si ako súkromná osoba pod menom Joseph Ratzinger vydáva knihu, ktorá učenie cirkvi, na čele ktorej táto osoba stojí vyvracia. Podľa stredovekých obyčajov by bol tento človek vyhlásený za kacíra. Ak teda Joseph Ratzinger nesúhlasí s učením cirkvi, prečo je potom jej členom a prečo sa nechal dokonca zvoliť do jej čela? K tejto otázke sa možno ešte niekedy vrátim, ale teraz sa chcem pozrieť na to, čo si o Vianočných sviatkoch myslia ilusionisti v Hollywoode.

Z tohto dôvodu sa budem v tomto článku venovať horroru Nočná mora z Elm street. Film natočil v roku 1984 režisér Wes Craven a premiéru mal podľa Wikipédie 9. 11. 1984. Tento dátum ja naozaj zaujímavý. Rok 1984 použil George Orwell ako názov pre svoj román, v ktorom opisuje príchod totalitnej spoločnosti. Číslom 911 sa zasa označuje jedenásty september 2001, kedy sa zrútili dvojičky v New Yorku. Podľa stránky imdb.com sa premiéra uskutočnila až 16. 11. 1984. V upresnení sa však dá nájsť, že v USA bol film prvýkrát uvedený skutočne 9. novembra.

Dej filmu sa odohráva v mestečku Springwood, ktorého obyvateľov likviduje nejaký vrah. Tento vrah sa zameriava len na mládež a všetky vraždy sa stanú počas spánku. Deti zistia, že všetkým sa sníva ten istý sen, v ktorom ich ohrozuje chlap v pruhovanom svetri, so spálenou tvárou a klobúkom na hlave. Na ruke má zvláštnu rukavicu s britvami. Vrah z Nočnej mory mi pripomína Jacka rozparovača, o ktorom bol natočený film Z pekla (From Hell). Odkaz na tento film sa nachádza v piatom pokračovaní Nočnej mory s názvom Dieťa snov. Je medzi týmito dvoma filmami nejaká spojitost? Ja si myslím, že áno.

Prvou obeťou vraha bola dievčina s menom Christina Gray. Decká sú zdesené, ale ich snom nikto nechce veriť. Nakoniec sa však matka hlavnej hrdinky Nancy Thompson prizná, že vrahom je Freddy Krueger. Bol to vrah, ktorý kedysi zabil 20 detí (9 + 11 = 20). Chytili ho, ale vďaka podplateným právnikom sa dostal na slobodu. Rodičia sa potom nahnevali a zobrali spravodlivosť do vlastných rúk. Znovu ho chytili a upálili ho. Freddyho zabili, ale ako vidno, on stále žije vo svete snov a znovu zabíja ich deti. Keď som bol na Nočnú moru v kine, s týmto som sa akosi vôbec nedokázal zmieriť. Ako môže Freddy znovu zabíjať ich deti? Pretože ho zabili? Ale veď na to mali právo, veď to bol odporný vrah maličkých detí. Je to strašne nespravodlivé! Teraz som tento pocit pochopil. Možno to pochopíte aj vy, keď prídete na to, koho Freddy predstavuje.

Mládež sa snaží za každú cenu vyhnúť spánku, aby na nich Freddy nemal dosah. Dozvedáme sa, že rekord v nespavosti je 11 dní. Toto číslo má aj Nancy na nočnej košeli. Tá sa rohodne hrozbe postaviť čelom. Freddyho vytiahne zo sveta snov, kde je zdá sa neporaziteľný, do skutočného sveta. Zničí ho tak, že ho ignoruje. Otočí sa na druhú stranu, prízrak príde o energiu a stratí sa.

Osudová jedenástka nechýba ani v tomto filme.

Aby som mohol zodpovedať otázku, čo sú to Vianoce, je nutné zistiť skutočnú totožnosť Freddyho Kruegera. Nancy býva na ulici Elm street, čo je v Amerike veľmi často používaný názov. Elm je v preklade brest. Je to strom elfov - brána medzi týmto svetom a svetom rozprávok. Elm street je taktiež ulica v Dallase, kde bol 22. 11. 1963 zastrelený prezident USA John Fitzgerald Kennedy. Udialo sa to na námestí Dealey Plaza, ktoré má tvar pyramídy s odrezaným vrcholom. Ohľadom jeho smrti existuje veľa teórií, ale málokedy sa hovorí o jeho prejave proti tajným spolkom, ktorý predniesol 27. apríla 1961 pred Americkou asociáciou vydavateľov novín. V slovenskom preklade si ho môžete prečítať napríklad na tejto stránke. Predstavuje potom Freddy Krueger tohto prvého a jediného katolíckeho prezidenta Spojených štátov amerických? Iniciály FK by tomu mohli nasvedčovať. Toto môže byť jeden zo skrytých významov filmu Nočná mora, ale ja sa tu nezastavím, pretože tento film má ešte aj hlbšiu úroveň.

V druhej časti série Nočná mora z Elm street vystupuje už nový hlavný hrdina. Nepochádza z mesta Springwood - je to cudzinec. Prisťahoval sa tam s rodičmi a to práve do domu číslo 1428, v ktorom bývala Nancy. Dom má pred vchodom dva stĺpy a nad nimi oblúk. Čitatelia môjho seriálu Odhalenie Hollywoodu už význam tohto symbolu poznajú. Pre ostatných zopakujem, že ho používajú slobodomurári. Stĺpy sa nazývajú Boaz a Jachin a pôvodne stáli pred vchodom do jeruzalemského chrámu.

Dom č. 1428 so slobodomurárskymi stĺpmi.

Priateľkou nášho hrdinu je Lisa Webber. Je to červenovláska. Lisa nájde v jeho skrini akúsi knihu. Je to denník Nancy, v ktorom píše o Freddym. Aj novému chlapcovi sa o ňom sníva. Freddy po ňom chce, aby pre neho zabíjal. Ovládne jeho telo a používa ho na vraždenie. Freddy totiž žije z ľudského strachu. Neskôr sa sám zjaví na party a začne likvidovať miestnu mládež. Vraví: "Teraz ste všetci moje detičky." Lisina láska ale Freddyho premôže a vyrve mladíka z jeho spárov. Hlavný hrdina sa volá Jesse. Nepripomína vám to niečo?

Detičky, poďte k Freddymu.

V tretej časti Nočnej mory je hlavný hrdina znovu ženského rodu. Má podobné meno ako dievča z prvej časti. Tentoraz je to Kristen. Aj ona má nočné mory s Freddym. V jednej takejto more jej Freddy podreže žily na ruke. Vyzerá to však tak, že si to urobila sama a skončí preto na psychiatrickej klinike. Jedného z ošetrovateľov hrá Laurence Fishburne, ktorý sa neskôr stal známy pre svoju úlohu Morfea v kultovom filme Matrix. Aj tento film sa zaoberá tematikou falošnej, snovej reality. Súvisloť so snami má aj meno Morfeus. V Grécku to bol boh snov.

Kristen stretne na klinike decká s rovnakým problémom a pracovať tam príde aj Nancy z prvej časti. Kristen má schopnosť vťahovať ľudí do svojich snov. Kedysi to robila svojmu otcovi a ten si myslel, že je to jeho sen. Deckám nikto neverí, ich sny považujú za skupinovú psychózu, a preto pri terapii robia minimálne pokroky s maximálnym úsilím. Toto sa nedeje len vo filme. Dve deti Freddy zabije a na pohrebe sa doktor Gordon stretne s rádovou sestrou Mary Helenou, ktorá mu prezradí, že deti zachráni len jediná vec. Freddyho nekľudný duch musí byť uložený k odpočinku. Nancy prezradí deťom, kto je Freddy Krueger. Povie im, že ich chce zabiť pre skutok ich rodičov a oni teraz platia za ich hriechy. Sú totiž posledné deti z Elm street.

Doktor Neil kvôli Nancy skúsi netradičnú terapiu, ktorá nedopadne veľmi dobre, za čo ho prepustia z kliniky. Počas odchodu uvidí vo veži znovu sestru Mary. Ide za ňou a nájde ju v uzavretom krídle, ktoré sa už roky nepoužíva. Sestra mu prezradí, že tam to všetko začalo. Kedysi tam boli zatvorení tí najhorší psychopati. Toto zariadenie zatvorili v štyridsiatych rokoch kvôli škandálu. Raz cez Vianoce tam nedopatrením zatvorili mladú ošetrovateľku. Chovanci ju tam skrývali celé dni a znásilnili ju snáď tisíckrát. Keď ju objavili, bola takmer mŕtva a v druhom stave. Bola to Amanda Kruegerová. Freddy Krueger bol jej syn a bol to bastard stovky tých najhorších maniakov. Hovorí sa, že bol zavraždený, aj keď ho nikdy nanašli. Sestra mu nakoniec povie, že musia nájsť jeho pozostatky a pochovať ho v posvätnej pôde. Otázkou je, kde sa jeho telo nachádza. To vie len Nancyn otec.

Freddyho pozostatky sa nachádzajú na vrakovisku. Chlapi ho vykopú a znovu pochovajú, tentoraz so svätenou vodou a krucifixom. Freddy skončil, ale ešte predtým stihne zabiť Nancy. Na jej pohrebe doktor Gordon znovu uvidí sestru Mary. Ide za ňou a nájde náhrobok Amandy Krueger. Zistí, že hovoril s duchom a že to ona bola sestra Mary. Ona bola matkou Freddyho Kruegera.

Kto je teda Freddy Krueger? Ak ste to ešte nepochopili, tak Freddy Krueger je Ježiš Kristus. Ježišova matka sa volá Mária. Povedal výrok: "Nechajte dietky prísť ku mne." Keď ho Pilát nechcel odsúdiť, zhromaždený dav kričal: "Jeho krv na nás a na naše deti." Bol zabitý, ale jeho telo sa v hrobe nenašlo. Potom sa zjavil živý učeníkom. Rádové meno Freddyho matky je sestra Mary. Svojho otca Freddy nepoznal a útočil len na deti. Zabili ho, ale on sa znovu objavuje v snoch a zabíja. Zabíja deti tých, ktorí ho upálili, aby pykali za hriechy svojich rodičov. Podľa filmu bol počatý na Vianoce a narodiť sa tak mal o deväť mesiacov, čiže v septembri.

Podľa hollywoodskych ilusionistov sú teda Vianoce narodením (počatím) Freddyho Kruegera. Celá séria vlastne zobrazuje taktiky boja proti cirkvi a proti kresťanstvu. Cirkev a kresťanstvo však nie sú hlavným cieľom. Tým je samotný Ježiš Kristus. Čo k tomu dodať na záver? Prichádza mi na um len jedno príslovie: "Zlodej kričí - chyťte zlodeja!" Ilusionisti tvrdia o Ježišovi to, čo sami robia celkom bežne a bez akýchkoľvek výčitiek. Život je zvláštny. Nikdy by som nepovedal, že Freddy Krueger bude raz mojim najobľúbenejšim filmovým hrdinom.

Vianočná mora z Elm street 2