Aquaman

Film Aquaman z roku 2018, obsahuje znepokojujúcu správu. Podľa nej sa tu chystajú nekalé veci. Na základe toho, čo sa okolo nás deje si myslím, že to môže byť s vysokou pravdepodobnosťou pravda. Nejde pritom o žiadne banality, ale o smrteľne vážne veci. Prekazme to!

Istý strážca majáka raz objaví na pobreží zranenú ženu. Postará sa o ňu a keď sa zotaví, vysvitne, že je to kráľovná bájnej ríše Atlantída, ktorá po potopení naďalej existuje pod morom a je na vysokej technicej úrovni. Ušla pred naplánovaným manželstvom. Obaja sa dajú neskôr dokopy a z ich zväzku sa narodí syn Artur, ktorý dostane meno po kráľovi Artušovi. Kráľovnú potom objavia jej ľudia a ona sa musí vrátiť.

Z malého chlapca vyrastie chlap s neuveriteľnou silou a zvláštnymi schopnosťami, medzi ktoré patrí schopnosť komunikovať s vodnými živočíchmi. Volajú ho Aquaman, čiže Vodný muž. Raz sa stane aktérom jedného incidentu s ruskou jadrovou ponorkou. Tú napadne a unesie čierny pirát. Aquaman zachráni ruských námorníkov a pritom spôsobí v sebaobrane smrť pirátovho otca. Čierny pirát chce otca pomstiť a zabiť Aquamana. Je totiž strašne urazený. Ako si to Aquaman dovolil nenechať sa zabiť a prekaziť im ich zločiny. Pritom ho vôbec nezaujíma, čo asi tak chce objednávateľ zločinu s unesenou ponorkou urobiť. Hlavne, že budú prachy.

Aquamana čoskoro navštívi červenovlasá princezná jednej z podmorských ríš. Chce, aby sa vrátil do Atlantídy a uchádzal sa o jej trón. Tam teraz vládne jeho nevlastný brat Orm, ktorý chce rozpútať vojnu so suchozemcami, pri ktorej môžu zahynúť miliardy ľudí na jednej i druhej strane. Zinscenuje preto falošný útok s unesenou ruskou ponorkou. Obviní z toho samozrejme suchozemcov a ako odvetu spôsobí vlnu cunami, ktorá zničí vojenské flotily suchozemcov a vyvrhne na pobrežia všetok odpad, ktorý vytvorili. Atlanťanom nestačilo, že už raz spôsobili zničenie svojej zeme. Ani za toľko rokov sa z toho nepoučili. Vysoká úroveň techniky zrejme nie je aj znakom múdrosti.

Aby mohol Orm vypovedať vojnu, musí zjednotiť a ovládnuť štyri podmorské ríše, čo sa mu nakoniec aj podarí. Aquamana chce zlikvidovať, aby mu nemohol prekaziť plány a využije na to čierneho piráta. Tomu samozrejme nevadí, že skáče tak, ako mu Orm píska, a že ak sa mu podarí splniť svoje, či skôr Ormove zámery, prispeje tým k vlastnej záhube. Plánovaná vojna zahubí aj jeho. Orm ho vyzbrojí najnovšou atlantskou výzbrojou a pirát sa potom nazve Čierna manta. Mantakovi však ani nová výzbroj nepomôže a Aquaman ho porazí. Potom sa mu podarí získať stratený trojzubec prvého kráľa Atlantídy, ktorý má nesmiernu moc. S jeho pomocou porazí v súboji Orma, čím si vydobyje právo na trón a stane sa kráľom Atlantídy. Vojna je našťastie zažehnaná.

Film Aquaman teda hovorí, že nám hrozí svetová vojna. A kua! Podmorská ríša Atlantída je samozrejme len metafora a predstavuje niečo iné. Existuje teória o dvoch druhoch civilizácií. Prvým z nich je morská civilizácia a druhým pevninská. Morská civilizácia má dobré loďstvo a suchozemská dobrú pozemnú armádu. Medzi týmito civilizáciami existuje dávny konflikt. V minulosti predstavovalo morský typ civilizácie fénické Kartágo a pevninský typ predstavoval Rím. Píše o tom vo svojej kratšej práci Veľká vojna kontinentov Rus Alexander Dugin. Odráža sa to aj v knihe Georgea Orwella 1984, kde existujú veľmoci Oceánia a Euroázia.

V súčasnosti predstavuje pevninskú civilizáciu Rusko a morskú Anglosasi so Severoatlantickým paktom NATO. Ktovie, možno majú atlantisti svoj pôvod skutočne až v bájnej Atlantíde. Konflikt medzi týmito civilizáciami stále existuje aj napriek tomu, že Rusi zrušili komunizmus, rozpustili Varšavskú zmluvu a celý Sovietsky zväz. Je to dôkaz toho, že tam vôbec nešlo o boj proti komunizmu. Západ útočil na Rusko už dávno pred komunizmom a robí to aj po ňom. Stačí spomenúť Napoleona. Navyše sa sám západ začína na komunizmus čím ďalej, tým viac podobať. Píšem tu o tom, pretože ja nemám chuť stať sa pešiakom v hre niekoho iného a skapínať na východnom fronte za cudzie záujmy. A na nejakého superhrdinu, ktorý za nás všetko vyrieši sa nespolieham. My všetci musíme byť hrdinami. Vo vojne už bohužiaľ dávno sme. Našťastie u nás zatiaľ nie je horúca vojna. Vo svete sa však už skutočne bojuje. Už aj na Ukrajine. A to nie je Blízky východ, to je už za rohom. Čierny pirát zobrazuje imigrantov a film vraví, že ich podporujú a vyzbrojujú atlantisti.

Film má aj ďalšiu úroveň, no nevidím praktický zmysel, aby som strácal čas na rozpisovanie sa o nej. Kto chce nech o tom rozmýšľa sám.