Príchodzí - Arrival

Príchodzí je dosť netypický americký film. Premiéru v Amerike mal 11. 11. v roku 2016, rozpočet bol 47 miliónov dolárov a produkovali ho Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder a David Linde. Nachádza sa v ňom len jediný výbuch a žiadna prestrelka. Američania tam zachránia svet dialógom! Debatovať budú s mimozemšťanmi, ktorí prileteli na Zem v dvanástich obrovských lodiach. Američania a dialóg? Skvelý vtip. Ta sme še pobavili a teraz sa môžeme venovať hlbšiemu rozboru.

Hovorí sa, že posledným štádiom nastoľovania Nového svetového poriadku a jedinej svetovej vlády má byť falošná mimozemská invázia. Ľudia sa najlepšie spoja, ak čelia vonkajšej hrozbe. Ak má byť teda spojený celý svet, hrozba musí byť mimozemská. Vo filme po prílete mimozemšťanov vláda vyhlási výnimočný stav, uzavrie hranice, zakáže vydávať zbrojné preukazy a predávať zbrane civilistom. K tejto problematike má jedna postava vo filme zaujímavý komentár. Keďže nemáme jedného vodcu, nie je ľahké nás ako ľudstvo poraziť. Aj ja pridám svoj postreh. Aký drak sa ľahšie porazí? Jednohlavý alebo trojhlavý? Samozrejme jednohlavý. Príde o svoje jediné riadiace centrum a končí. Z akého dôvodu sa tu teda snaží niekto vytvoriť jedinú svetovú vládu? Aby sme boli náchylnejší k vonkajšej hrozbe? Najťažšie poraziteľná je Hydra, ktorej namiesto jednej odseknutej hlavy vyrastú dve. Hail Hydra.

Film sa ale môže chápať aj metaforicky. Názov Príchodzí pri troche predstavivosti vytvára spojitosť s ilegálnymi imigrantami, ktorí sa tlačia do Európy. Lode mimozemšťanov pristáli v Montane. Moon je po anglicky mesiac. Lode majú tvar polmesiaca a ten je znakom islamu. My sme však nikoho nekolonizovali v Afrike, ani na Blízkom východe, ani sme nikoho nebombardovali. Ale keď u nás niekto hovoril proti bombardovaniu Juhoslávie alebo Lýbie, vtedy vraveli, že sú to nepriatelia demokracie, lebo bombardovanie je humanitárne.

Lode mimozemšťanov, ktoré nič nerobia, ani sa nehýbu, len LEVYtujú nad zemou vo vzduchu, ale niekto ovláda. Kto to je? Počet lodí je 12, rovnako ako je kmeňov Izraela. Na vlajke Európskej únie je tiež 12 hviezd. Jeden nie veľmi príjemný odkaz na Európu vo filme je. Lode riadia zvláštni mimozemšťania so 7 nohami - heptapodi. Toto slovo pochádza z gréčtiny, kde hepta je sedem a pod je noha. To je jasné, pretože noha je pod telom. Teda aj grécku civilizáciu založili starí Slováci ;) Heptapodi pravdupovediac vyzerajú ako obrovské chobotnice, ktoré žijú pod vodou. Chobotnice nemajú chrbtovú kosť, takže sa všade votrú a menia sfarbenie podľa situácie, aby sa dobre maskovali. Kedysi u nás išiel seriál s názvom Chobotnica o talianskej mafii. Veľké chobotnice Cthulhu hrajú výraznú úlohu v diele H. P. Lovecrafta. Pochádzajú z vesmíru, momentálne spia v potopených mestách pod morom a telepaticky ovplyvňujú určitých ľudí, ktorí majú pripraviť ich návrat na povrch. V lodi sú dvaja heptapodi, dvaja boli aj apoštoli Slovanov Cyril a Metod, ktorý priniesli SLOVanom dary - písmo a vieru. Cyril je po grécky pán, takže Cyril Metod je pánska metóda. Keď nám to Písmo doniesli, nuž neostáva nám nič iné, len sa multikultúrne obohatiť a to Písmo poriadne preskúmať.

Heptapod.

Rusi po prílete mimozemšťanov hneď štartujú tanky, pripravujú rakety a mobilizujú. Číňania to isté. Ešte, že sú tu Američania, ktorí chcú s nimi komunikovať. S tým je trochu problém, lebo nevedia po mimozemsky. Najmú preto jazykovedkyňu Louise Banksovú. Hrá ju Amy Adams, ktorej iniciály sú AA, čiže 11. Je to žena. Opakujem, je to žena. Ženy majú takzvané mesiačiky a vedia výborne komunikovať. Až tak, že ohovárajú, intrigujú, hovoria jedno do očí a druhé poza chrbát. Ale za všetko zlo môžu podľa feministiek len muži. Banksová príde s tézou, že ako prvé musia zistiť: "Aký je ich účel na Zemi?" Zrejme utekajú pred vojnou z mimozemskej Sýrie. Partnerom Banksovej je fyzik Ian Donnelly. Pri prvom stretnutí jej cituje z jej vlastnej knihy: "Jazyk je základom civilizácie. Je to tmel, ktorý drží ľud pohromade. A tiež prvá zbraň, ktorá vyvolá konflikt."

Portál do mimozemskej lode sa otvára každých 18 hodín. 18 = 6 + 6 + 6. Ich denný cyklus teda nie je 24 hodín, ale 18. Keď si číslo 18 premeníme na písmená abecedy dostaneme AH, čo sú iniciály Adolfa Hitlera. Chobotnica má 8 nôh, dve chobotnice teda predstavujú 88, čo je ďalší nacistický symbol. Naši dvaja chobotnicovití heptapodi majú ale nôh len 7. Museli si teda po jednej nohe odrezať, aby nás zmiatli. Sú to skrytí obrezaní náckovia. Aj kapitán Amerika bojoval proti tajnej nacistickej organizácii Hydra, ktorá má v logu chobotnicu. Ak si názvy týchto dvoch protivníkov spojíme, dostaneme Amerika Hydra a iniciály sú znova AH.

Logo organizácie Hydra - Hexapod 666 666.

Po vstupe do lode Banksová vidí, že prinesenému vtáčikovi sa nič nestalo, tak si okamžite skladá ochranný odev z tela. To isté robí aj jej kolega fyzik. Akoby nevedeli, že niektoré choroby účinkujú len na určité druhy a na iné nie. Banksová sa snaží ukazovať mimozemšťanom naše písmo, ale ich nejaká kultúrna výmena nezaujíma. Oni komunikujú len po svojom a ľudia sú tí, ktorí musia lúštiť ich písmo, hoci ako bytosti na vyššej úrovni by mali naše písmo ovládať ako prví a pomôcť nám v pochopení ich písma. No možno nie sú až na takej vysokej úrovni, ako to vyzerá. Naproti tomu Banksová začína, hoci pomaly ich písmo chápať. To nie je lineárne ako naše, ale kruhové. Kruh ako vieme, nemá začiatok, ani koniec. My píšeme zľava do prava a židia s mohamedánmi naopak. Ktovie prečo má časopis .týždeň bodku na začiatku a nie na konci. Starí Egypťania písali oboma smermi. Egypt sa volal Kemet, z čoho vznikla alchýmia, ktorá sa zaoberala miešaním rôznych látok. Jedným z alchýmických symbolov je uroboros. S kruhmi sa spájajú aj také pojmy ako kruhy v obilí od mimozemšťanov, ale aj bludný kruh alebo kruhy pekla. Niektorí sa zase uzatvárajú do kruhového ohradeného geta a zažívajú cyklické pogromy. Ak niekto tvrdí, že je na vyššej úrovni ako zviera, ale šliapne náročky tigrovi na chvost a ten ho uhryzne, má právo nadávať na tigra, že je to jeho vina? Je to vina tigra, že ho uhryzol? Ako vysokoúrovňový intelektuál musí predsa vedieť, že tiger je obyčajné zviera a navyše k tomu dravec fyzicky oveľa silnejší, tak mu predsa nebude ako idiot skákať na chvost. A už vôbec mu nebude skákať na chvost opakovane každý deň, aj keď ho stále pohryzie. Takéto opakované dráždenie nevydrží ani inak mierumilovná krava a použije svoje rohy a kopytá. Aj v počítačoch je zacyklenie obrovský prieser. Ak sa program zacyklí v nekonečnej slučke, z ktorej sa nedá vyjsť von, vtedy nerobí nič užitočné, ale spotrebuje všetok výkon procesora. Vo svete počítačov existujú aj vírusy a jedna kategória vírusov sa nazýva trójsky kôň.

Kruhové písmo heptapodov.
Uroboros.

Banksová chce dostatok času, aby sa vyvarovali nedorozumeniam v komunikácii. Ak chcú odpovede, musia sa najprv uistiť, či heptapodi rozumejú, čo je to otázka. Čo to všetko znamená? Dvoch mimozemšťanov pomenujú Abbott a Costello. Boli to dvaja americkí komici, ktorí sa preslávili scénkou "Kto je na prvej?" Chceli sa v nej baviť o baseballe, a tak dali hráčom kódované mená. Prvá méta je Kto, druhá méta je Čo a tak ďalej. Komunikácia medzi nimi je asi takáto: Hodíš loptu na prvú métu. Takže kto ju dostane? Iste. Iste. Takže ju máš. Áno a hodím ju do Iste. Nie, ty ju hodíš do Kto. Problémom sú nevhodne zvolené kódové mená, takže nikto nevie, čo je vlastne otázka a čo odpoveď. Podobné humorné situácie poznáme aj u nás, keď Poliaci šukajú veverku. Istý mýtický jednooký obor ale na takéto nedorozumenie v komunikácii doplatil. Pýtal sa Odysea ako sa volá. Ten mu povedal, že Nikto. Potom mu Odyseus vypichol jediné oko. Na krik sa zbehli ostatní kyklopovia a pýtali sa ho, kto mu to urobil. On odpovedal, že Nikto. Tak sa rozišli a Odyseus unikol.

Banksová zistí, že písmo heptapodov je semasiografické, čiže symbolické a nie fonetické. Znamená to, že neexistuje spojitosť medzi tým, čo heptapod hovorí a čo píše. Natíska sa preto otázka, či existuje nejaká spojitosť medzi tým, čo heptapod píše a tým, čo si myslí a koná. Severoamerickí Indiáni takéto veci nechápali a skončili v rezerváciách. Heptapodskí "bieli" Američania s nimi uzavreli kopu zmlúv, ale žiadnu nedodržali. Komunikácia a uzatváranie zmlúv s takýmito tvormi nemá význam. Tí budú robiť len to, čo im momentálne vyhovuje. My si preto existenciu takýchto tvorov, ktoré jedno hovoria a iné robia, musíme uvedomiť čo najskôr. Vieme už, že heptapodi píšu do kruhu, dôležitá vec však je aj čím píšu. My píšeme atramentom. AtrAMENt je čierna tekutina. Heptapodi tiež píšu atramentom, ktorý vypúšťajú zo svojich chápadiel. Chobotnice takisto vypúšťajú atrament, aby zmiatli svojich nepriateľov. Od Dana Browna som sa multikultúrne obohatil, že treba používať logiku. Logicky mi preto vychádza, že tie kruhové atramentové správy od heptapodov sú len zastieracie manévre, ktoré majú ľudí nie informovať, ale zmiasť. K čomu potom slúži "naše" písmo písané atramentom?

Keď už Banksová rozumie ich písmu celkom dobre, položí im otázku o ich účele na Zemi. Dostane odpoveď: "Použiť zbraň." Rusko a Čina na základe toho okamžite mobilizujú a Čína chce dokonca mimozemšťanom vyhlásiť vojnu. Američania to našťastie všetko vykomunikujú. Tak a teraz sa vráťme z filmu a ríše amerických snov do reality. Na vlastné oči vidíme aktuálne udalosti okolo Severnej Kóreje. Putin vyzýva na opatrnosť a dialóg, Trump sa vyhráža vojnou, jadrovými zbraňami a vyhladením celého národa!

Banksová nakoniec príde na to, že odkaz zle pochopila. Správne to malo byť: "Použiť dar." Tým je ich písmo. A keď sa ho naučíme, tak budeme vnímať čas tak, ako ho vnímajú oni. Budeme vidieť budúcnosť. Tú začne vidieť aj Banková a vďaka tomu vyrieši svetovú krízu a tým zachráni aj celý svet pred samozničením. Heptapodi budú vraj potrebovať našu pomoc o 3000 rokov, a preto nám pomôžu oni teraz. Mimozemšania teda plánujú tisíce rokov dopredu. Odkaz filmu je potom ten, že nemáme na príchodzích útočiť, ako chcejú tí zlí Rusi, ale prijať ich a komunikovať s nimi. Fakt nám heptapodi pomôžu? Tá kríza, ktorú vyriešila Banksová vďaka mimozemšťanom, vznikla predsa iba vďaka ich príletu a ich nejasným správam. Vyriešili teda len ten problém, ktorý sami spôsobili! Ale už sme im zaviazaní a budeme im musieť v budúcnosti pomáhať. Takéto hrátky môžeme krásne vidieť vo filme Kliatba bratov Grimmovcov. Bratia sú dvaja experti, ktorí strašia úbohých chudobných dedinčanov, ktorí im nič zlé neurobili divadielkami s umelo vytvorenými strašidlami. Vystrašení dedinčania im potom platia za ich "zničenie". Čo vám k tomu poviem? Títo dvaja bratia sú obyčajní zmrdi. Heptapodi sami potrebujú pomoc a to nie o 3000 rokov, ale už dávno. Oni s tým svojím nelineárnym myslením to majú vo svojich hlávkach riadne popletené. A my sa im už dávno pomôcť snažíme. Ale keď im pošleme pomocníkov, oni sa tvária, že pomoc nepotrebujú a ešte obviňujú nás, že my sme tí chorí. A pomocníkov nepočúvajú, ale pozabíjajú ich.

Banksová potom na základe svojich získaných znalostí vytvorí univerzálny jazyk, ktorý spojí svet. Ako som vravel, je to čístá NWO propaganda. Ja nemám nič proti kultúrnem obohacovaniu sa hoci aj od moslimov, to však neznamená, že si tu musíme nasťahovať polku Blízkeho východu a Afriky. Ani proti solidarite a pomoci nemám nič, ale to neznamená, že budeme pomáhať tak, že ohrozíme sami seba. Podobne sa vyjadril aj náš premiér Fico, ktorý solidaritu, ale našim spôsobom neodmieta. A ako im môžeme pomôcť? V prvom rade tak, že im nebudeme rozvracať, ničiť a bombardovať krajiny, ani podporovať takéto konanie.

Predpovedanie budúcnosti v súvislosti s kruhmi - cyklami je možné a nie je na tom nič mystické. U nás to dokáže každý sedliak. Vie, že v decembri bude zima, na ktorú si musí urobiť zásoby. Na základe svojich skúseností z minulosti chápe slnečný cyklus. Vesmír funguje v cykloch a existujú v ňom aj väčšie cykly, ako je obeh Zeme okolo Slnka. Kto ich pozná môže predpovedať aj vzdialeniejšiu budúcnosť. V skutočnosti to však úplné cykly nie sú. Roky, hoci sa svojou povahou podobajú, nikdy nie sú úplne rovnaké. Predpovedať budúcnosť teda viem, aj čítať po heptapodsky, z čoho im ešte ja budem dávať lekcie, takže sa sám seba pýtam: "Načo sú mi Príchodzí aj príchodzí?" Mne na nič. Sú tu teda zbytoční.

Cyklické myslenie a vyjadrovanie sa, ktoré umožňuje vidieť budúcnosť je super, ale má aj určité nevýhody. Takéto písanie do kruhu, ktorý nemá začiatok ani koniec môže obsahovať viac informácií. Oproti lineárnemu písaniu, ktoré má presnú formu, postupnosť a logickú súvislosť medzi časťami vety, je cyklické písanie heptapodov oveľa nejednoznačnejšie. K čomu je potom ich schopnosť vidieť budúcnosť, keď túto svoju schopnosť a vedomosti nie sú schopní predať normálne iným? Poviem to priamos - na hovno. Okej, teraz trocha preháňam. Veď celý filmový priemysel aj umenie je takýmto druhom komunikácie a mňa celkom baví lúskať tieto správy. Úplnú istotu, že som to pochopil správne ale nemám nikdy. Tiež si neviem predstaviť, že by mali byť takýmto spôsobom písané kuchárske recepty alebo iné návody.

Skúsme sa preto pozastaviť nad tým, kto má záujem komunikovať nejednoznačne a zahmlene? Takéto vyjadrovanie je dobrá obranná taktika proti silným, ale sprostým magorom. Heptapodi, ktorí sú na oveľa vyššej technickej úrovni ako ľudia sa však ľudí určite nebáli. Kto sa ešte potrebuje vyjadrovať nejasne? Predsa zmrdi, ktorí nás chcú odrbať. Príkladom nejednoznačného vyjadrovania zmrdov je slávny predvolebný slogan Baraka Bombamu: "Zmena." Ó to je super, jasali Američania, my chceme zmenu. Zmena ale môže byť predsa aj k horšiemu. Našťastie nejasné vyjadrovanie - zbraň zmrdov sa dá pri troche rozmýšľania veľmi ľahko obrátiť proti nim samotným. To je zase môj dar/zbraň. Zmrdi túžiaci niekoho odrbať s tým svojim nejasným vyjadrovaním, často ani sami nevedia, čo vlastne rozprávajú, píšu a robia. Nakoniec potom vydrbú sami so sebou. Sú uzavretí vo svojom kruhu matrixu, že sú strašne chytrí, ale realita je iná. O tom samozrejme ani netušia.

Okej obohaťme sa do určitej miery od heptapodov, ale svojho sa bezhlavo nezbavujme. Nejednoznačnosť vyjadrovania heptapodov zažila na vlastnej koži aj sama Banksová, ktorá nevedela, či priniesli zbraň alebo dar. Nakoniec si všetci vydýchli, keď spoznala svoj omyl. Čo keď to však pochopila správne prvýkrát? Alebo platia súčasne obidva významy - dar aj zbraň?

Svoju schopnosť čítať po heptapodsky demonštrujem hneď na názve filmu Arrival. Po heptapodsky je to A virral. To si potom ale musím dávať sakramentský pozor! Meno producenta Levy je zas evil, čo je anglicky zlo. Banksová získala schopnosť vidieť budúcnosť, zachránila svet a čo jej to prinieslo? Uvidela v budúcnosti záhubu svojho vlastného dieťata. Ktovie, možno sa v mimozemskej lodi nakazila nejakou háveďou, nejakým vírusom, keď sa neuvážene vyzliekala z ochranného obleku. Za dobrotu na žobrotu. Porodila a prijala dieťa, hoci vedela, že nakoniec zomrie, čím sa odlišuje od mnohých mýtických postáv. Nevedala to však správne vykomunikovať so svojim mužom, ktorý ju preto opustil. Schopnosť vidieť budúcnosť jej bola prakticky k ničomu. No možno to nebola skutočná budúcnosť, ale len implantované falošné spomienky na budúcnosť. Svoju dcéru Banksová pomenovala Hannah, pretože sa to číta rovnako spredu aj zozadu. Kto má rád adrenalín, nech svoje dieťa pomenuje Soros.

Ak je teda čas cyklický pozrime sa do minulosti. Istého dňa sa rozhodli Gréci, že si podmania Tróju. Vojna však v skutočnosti vznikla kvôli hašterivým, márnomyseľným bohyniam, ktoré sa hádali o to, ktorá je krajšia. Nechali preto trójskeho princa Parisa, nech rozhodne on. Ten, keďže bol synom kráľa Priama, priamo povedal, že najkrašia je bohyňa Afrodita, lebo mu sľúbila najkrajšiu ženu na svete. Ostatné bohyne sa samozrejme urazili na smrť a chceli sa mu pomstiť. Situácia sa vyvinula tak, že vznikla desaťročná vojna. Trochu sa multikultúrne obohatiť od heptapodov a nebyť až taký priamy, ale používať diplomaciu, nemusí byť na škodu. Hlavne pri styku s božskými slepicami, čo to hovorím, krásavicami. Lebo títo bohovia musia byť šialení. Nám dávajú prikázania a všelijaké múdra, ale oni sami sú ako malé deti. Jedine, žeby sme si chceli zabojovať. My muži totiž vyvolávame vojny. Gréci bojovali s Trójou zbraňami a bojovali, ale poraziť ju nemohli. V boji sa však nepoužíva len zbraň, ale aj lesť. Nechali im teda na pobreží danajský dar - obrovského dreveného koňa a tvárili sa, že odchádzajú. Trójania celí natešení, akého šťastia sa im dostalo začali ťahať trójskeho koňa do mesta. Bol taký veľký, že nechcel prejsť ani cez bránu. Vybúrali teda aj časť opevnenia, len aby ho dostali do mesta. Potom začali všetci oslavovať. V noci keď všetci spali, z dutého koňa povyliezali grécki vojaci a otvorili brány mesta, do ktorého sa začali valiť ostatní Gréci. Koniec si môžete domyslieť. Dar bol v skutočnosti zbraňou. Príbeh o Tróji je zložitejší a nedá sa povedať, že by Trójania hoci boli obeťami agresie boli tí dobrí a Gréci tí zlí. Kráľ Priamos na rozdiel od Banksovej sa vzdal vlastného syna a vyhodil ho do divočiny, lebo mu bolo predpovedané, že v budúcnosti spôsobí pád mesta. O tom možno inokedy. Poučíme sa však z tejto historickej lekcie alebo sa budeme točiť stále v tých istých kruhoch a opakovať stále tie isté chyby?

Po krátkej historickej alebo možno vybájenej exkurzii sa vrátim k filmu. Mimozemšťania okrem toho pošlú vzorec 1/12. Prišiel na to Donnelly tak, že sa nesústredil len na pozitíva, ale aj na negatíva. Nepozeral sa len na dáta, ale aj na prázdny priestor.

Číslo 112 je telefónne číslo tiesňovej linky v Európskej únii. Aj Američania majú takéto číslo: 911. Ak ho budeme chápať ako dátum, vyjde nám 11. september, kedy údajne moslimovia zničili dvojičky v New Yorku. Bude to takto aj v Európe? Číslo 112 sa nachádza aj na náloži, ktorú Američania odpália v mimozemskej lodi potom, ako Banksová oznámi, že heptapodi chcú použiť zbraň. Udeje sa v Európe nejaký teroristický útok, ktorý bude mať súvisloť s číslom 112? Bude to v meste Paris? Alegoricky to môže znamenať pokus o zničenie Európskej únie - Tróje, o ktorý sa snaží nejaká skupina amerických bohov. Zvláštne je, že budova parlamentu EU má tvar nedokončenej babylonskej veže. Túto vežu biblický boh zničil, pretože to bral ako trúfalosť a ľudí rozdelil skrze popletenie jazykov. Je to opak toho, o čo sa snažia heptapodi. Som zvedavý, ako táto Európska únia dopadne.

Odkaz od mimozemšťanov dostali aj Rusi: "Nie je čas, mnoho sa stanú jedným." Aj Rusi to zdá sa zle pochopili a veľmi ich to vyplašilo. Heptapodi vzhľadom na povahu ich písma a uvažovania to mysleli zrejme tak, že čas v skutočnosti neexistuje. Rusi človeka, ktorý tento odkaz odhalil svetu zastrelia, aby ochránili svoje tajomstvá. Nedá mi nespýtať sa na tomto mieste, prečo používali heptapodi takéto nejasné správy, keď majú schopnosť vidieť budúcnosť a museli vedieť, čo ich správy spôsobia? Amerikánci to pochopia tak, že Američania a aj ostatní sú len časťou celku. Aby celok pochopili, musia sa spojiť s ostatnými krajinami, kde pristáli mimozemšťania. Čiže my sa máme bez výhrad s každým spojiť, otvoriť každému hranice a všetko o sebe zdieľať hej? Ale heptapodi hlásajúci tieto vysoko humánne myšlienky boli uzavretí vo svojich lodiach a od ľudí oddelení bariérou zo skla. Mimozemšťania potom odídu ako Gréci a ľudstvu ostane dar. Dar alebo zbraň. Aby Američania primäli ostatných zdieľať svoje údaje, chcú zdieľať svoje ako prví. Jeden Američan menom Snowden pred časom teda pozdieľal, že Američania si všetky informácie o nás zabezpečia aj sami bez nášho dovolenia a potom ho pomaly chceli popraviť. Azyl mu museli dať Rusi.

Takže akože my máme niečo zdieľať. Načo? Už pred 2000 rokmi sa tu jeden Príchodzý aj s Dvanástimi objavil. A ako skončil? Prorokoval budúcnosť a kázal vám verejne, vážení producenti filmu. Čo mám teda zdieľať? Všetko máte k dispozícii.

No keď tak chcete, ja vám niečo pripomeniem, aj pozdieľam. Príchodzý toho povedal mnoho. Napríklad: Miluj blížneho svojho, ako seba samého." Alebo dokonca: "Miluj nepriateľa svojho." Nevravel však, že všetci sú kámoši, ako sa nám to snažia nahovoriť pravdoláskari. V druhom výroku jasne povedal, že nepriateľ existuje. Máme ho milovať, ale nepovedal, že sa nemáme brániť, ak na nás nepriateľ zaútočí. Blížny takisto nie je každý. Kto je blížny bolo povedané v podobenstve o milosrdnom Samaritánovi. Je to ten, kto nám pomôže. Ten komu ja pomôžem v núdzi a on mi zbije dieťa, znásilní manželku a mňa zabije, rozhodne môj blížny nie je.

Ani Príchodzý nepovažoval všetkých za kámošov a voči tým, čo páchajú neprávosť sa vyjadril jasne. Beda vám, zákonníci a farizeji, pokrytci, lebo sa podobáte obieleným hrobom, ktoré zvonka vyzerajú pekne, ale vnútri sú plné mŕtvolných kostí a všelijakej nečistoty! Tak sa aj vy navonok zdáte ľuďom spravodliví, no vnútri ste plní pokrytectva a neprávosti. Prorokom staviate hrobky a spravodlivým zdobíte pomníky a hovoríte: "Keby sme boli žili za čias našich otcov, neboli by sme s nimi prelievali krv prorokov." A tak si sami svedčíte, že ste synmi tých, čo zabíjali prorokov. Viažete ťažké až neúnosné bremená a kladiete ich ľuďom na plecia, ale sami nechcete ani prstom pohnúť. Choďte do kruhu pekla, kam patríte. Tam si môžete dookola tlačiť svoj syzifovský kameň na vrchol pyramídy.

Nakoniec si skúsme prečítať po heptapodsky - odzadu meno známeho knižného hrdinu TARZAN.