Autá

Anglický názov tohto animovaného filmu je Cars, čo mne pripomína názov ruských panovníkov - cárov. Hlavným hrdinom je červené pretekárske auto Blesk McQueen, ktoré sponzoruje firma Rus-teze. Blesk túži vyhrať Piston cup a sníva, že ho príjmu do slávneho tímu Dinoco a on zmení farbu na modrú. V tom mu však môže zabrániť jedna vec. S nikým zo svojho tímu nevychádza dobre a neustále z tohto dôvodu mení vedúcich.

Pred rozhodujúcim pretekom sezóny náhodou zablúdi do zapadnutého mestečka, kde narobí poriadne škody. Starosta mu odtiaľ nedovolí odísť, pokiaľ škody neopraví. Po jeho vystatovaní, že on je slávny pretekár ho starosta vyzve na pretek. Ak Blesk vyhrá, môže odísť. Blesk vyštartuje ako blesk, ale starosta sa aj napriek nevôli svojich občanov so štartom neponáhľa. Dobre vie, ako zápas dopadne, a že Blesk nemá šancu vyhrať. Podľa predpokladu skončí v priekope.

Blesk nepochopil jednu vec a to, že nesúťažil na pretekárskej dráhe, ale na prašnom povrchu. Povrchy totiž nie sú rovnaké! A odlišne sa aj správajú. Blesk napriek tomu, čo si o sebe myslí, nevie vôbec riadiť. Starosta nie je nik iný ako bývalý slávny šampión. Ha ha, je to Hudson Hornet. H je ôsme písmeno v abecede. Po vážnej nehode bol riadne dotrieskaný a keď sa zotavil, šéfinovia už oňho nemali záujem. Preto sa snaží Bleskovi vysvetliť, že keď točíš príliš rýchlo doľava, stočí ťa to doprava. Samozrejme bez úspechu, veď taký pojem ako Blesk nebude počúvať nejakého zaostalého sedláka. Pojmy ľavica a pravica sa používajú aj v politike.

Blesk McQueen však nakoniec zmäkne a prijme Hudsona za svojho vedúceho a Talianov za mechanikov. S týmto novým tímom nastúpi do záverečného závodu. Jeho hlavnými protivníkmi budú šampión King a Chick Hicks. V súvislosti so závodmi musíme pochopiť jednu vec. Pri pretekoch nie je dôležité, kto počas celého závodu vedie, ale kto príde prvý do cieľa. A ani to nemusí stačiť, ako bude vidno, pretože je tiež dôležité, akým spôsobom sa vyhrá.

Chick so zeleným náterom neváha pre víťazstvo vrážať do ostatných, vytláčať ich z trate a spôsobovať hromadné havárie. Zelená je farba islamu. Takto odpáli z trate aj Kinga, ktorý plánuje ukončiť kariéru a toto je jeho posledný závod. Blesk si je toho vedomý, a preto sa obetuje, tesne pred cieľom sa otočí a dotlačí Kinga do cieľa, aby mu zachoval česť. Predstavuje King Ameriku? Chce niekto niekoho presvedčiť k tomu, aby dotlačil Ameriku svojimi silami a prostriedkami do cieľa, aby to ukončila akotak so cťou? King bol čestný závodník, ale odchod so cťou je ponúkaný v realite aj nie veľmi čestným subjektom. Tí o to však nemajú záujem a naopak robia všetko preto, aby sa udržali, hoci prídu aj o česť. Vezmime si len tú Ameriku. Nepripadá mi ako čestný závodník, ale ponúkal som jej, spolu s mnohými ďalšími čestný odchod. Vraveli sme, že 11. september spáchala sama. Ľudia by si povedali, že okej, Amerika je taká silná, že ju nikto nedokázal ohroziť, tak to musela urobiť sama. A podaril sa jej veľký kúsok. Dokázla urobiť takú operáciu, ktorá ohromila a oklamala celý svet. Je to síce darebák, ale šikovný. Amerika sa proti tomu ale bráni a ešte robí idiota aj zo mňa. Vraj som šialený konšpiračný teoretik. Tak toto nie. Za takýchto okolností ja žiadnym darebákom čestné odchody umožňovať nebudem. Budú mať, čo chceli. Súhlasím, že útoky z 11. septembra spáchali moslimovia, čiže sú lepší, ako celá tá slávna Amerika. A nedokázali im v tom zabrániť ani tisíce skvelých amerických stíhačiek, ktoré teraz ideme nakúpiť za 1,5 miliardy. Do vzduchu vtedy nevzlietla ani jedna.

Ešte sa vrátim k víťazstvu. Zelený Chick síce vyhrá preteky, ale nikto ho neuznáva. Naopak, každý je naňho nahnevaný. A na jeho prekvapenie, každý oslavuje jeho nenávideného protivníka Bleska McQueena, hoci vôbec nevyhral.