Čeľuste (Jews)

Scenáristi Votrelca ponúkali svoj výtvor štúdiám ako „Čeľuste vo vesmíre“. Film Čeľuste natočil Steven Spielberg v roku 1975.

V letovisku Amity tesne pred 4. júlom sa objaví nebezpečný finančný žralok. Úbohých človekov sťahuje pod hladinu pôžičkami a vysokými úrokmi. Nebezpečný je hlavne preto, lebo pláva pod hladinou, kde ho nevidno. Občas ho prezradí len vyčnievajúca trojuholníková plutva. Vraj je to žralok biely.

Plutva žraloka

Nový šerif je znepokojený, ale niektorí obyvatelia na čele so starostom túto hrozbu zľahčujú. Boja sa o zisky z turizmu a neváhajú kvôli tomu obetovať ani životy nevinných.

Útoky obrovského finančného žraloka sa stupňujú, čo ohrozuje aj oslavy najväčšieho amerického sviatku – Dňa nezávislosti.

Slnko nad trojuholníkovou plutvou. Žralok je asi iluminát.

Vedec Hooper a šerif Brody sa musia spojiť s bláznivým lovcom žralokov Quintom. Ten si so žralokmi vybavuje osobné účty. Títo traja predstavujú tri triedy spoločnosti. Vedec Hooper najvyššiu, šerif Brody strednú a lovec Quint robotnícku triedu. Práve tá má s finančným žralokom najosobnejšie skúsenosti.

Quint pripomína kapitána Ahaba z románu Hermana Melvilla Biela veľryba. Skončí podobne ako on – v čeľustiach finančného žraloka. Súboj prežije len vedec Hooper a šerif Brody, ktorý finančného žraloka vyhodí do vzduchu.

Čeľuste sú zrejme odpoveďou na román Hermana Melvilla, s cieľom zvrátiť osud formovaný touto knihou alebo odvrátiť pozornosť iným smerom. Ak by to tak bolo, veľmi sa to nepodarilo.

Rozprávačom v knihe Biela veľryba je Ismael. On jediný so šťastím prežije lov kapitána Ahaba na bielu veľrybu a skazu lode Pequod. Ismael je podľa Biblie syn Abraháma, z ktorého majú pochádzať Arabi. Ismael by si teda mal dávať veľký pozor, komu bude slúžiť.