Roland Emmerich - Deň nezávislosti

Film Oblivion, ktorý som rozoberal v minulom článku mi pripomenul iný výtvor "americkej" kinematografie - Deň nezávislosti od židovského režiséra Rolanda Emmericha. Zaoberal som sa ním už v Odhalení Hollywoodu v súvislosti so snahami zrušiť Deklaráciu nezávislosti a ústavu v USA. Film má aj ďalšiu úroveň, ktorá nemá s Amerikou nič spoločné. Tú opíšem v tejto analýze.

Ako vieme, vo filme svet napadla mimozemská civilizácia, ktorá začala ničiť svetové mestá. Mimozemšťania prileteli na obrovskej materskej lodi. Letecký protiúder je neúčinný, pretože mimozemské lode chráni neviditeľný štít. Telekomunikačný odborník David Levinson príde so super plánom. Chce vytvoriť vírus, ktorý dopraví do materskej lode. Odtiaľ sa vírus rozšíri do ostatných lodí a vyradí z činnosti štíty. Ako tam ten vírus ale dostať? Využijú na to jednu z ich vlastných mimozemských lodí, ktorá spadla z neba v Roswelli. Levinson je Žid.

Teraz sa vráťme v čase o 2000 rokov. Judeu okupuje Rímska ríša. Materská loď je teda matka Rímska ríša, alebo v súčasnosti matka Cirkev. Židia nemajú takú vojenskú silu, aby Rimanov porazili vojensky. Farizej Šavol príde preto s plánom, ako Rímsku ríšu rozložiť zvnútra pomocou židovského vírusu. Ako nosič použije kresťanstvo. Sám sa "zázračne" obráti na Pavla a spolu s Barabášom sa vydajú na misijné cesty s kresťanstvom, ktoré okrem mena Ježiša Krista s ním nemá takmer nič spoločné. Všetko ale nevyšlo podľa plánu.

Ešte jednu vec som chcel povedať. Aj Deň nezávislosti podivuhodným spôsobom predpovedá budúcnosť. Nejedná sa pritom o žiadnu mimozemskú civilizáciu. Žena jedného z hrdinov, ktorý sa volá Levinson pracuje s prezidentom v Bielom dome. Levinson mal kvôli tomu s prezidentom konflikt, pretože ho upodozrieval, že niečo s jeho ženou mal. Jeho podozrenie sa však nezakladalo na pravde. Ešte raz to zopakujem, jeho žena sa volala Levinson.

O dva roky po dokončení filmu začala v Bielom dome pôsobiť vtedy 22 ročná židovská praktikantka s podobným menom Lewinsky. Vyhlásila, že mala s prezidentom Billom Clintonom sexuálny pomer. Prezident všetko popieral, ale nakoniec sa priznal. Vo filme ale prezident s Levinsonovou nič nemal. Je preto možné, že to takto bolo aj v skutočnosti a Clinton sa priznal len pod nátlakom.

Dôvod prečo by to na Billa Clintona takto našili sa nachádza v ďalšom "americkom" filme. Spolupracovníčka prezidenta v Dni nezávislosti sa volala Levinson. Existuje režisér s rovnakým priezviskom Barry Levinson. Úplnou náhodou je to takisto Žid. O rok neskôr, v roku 1997, teda rok pred aférou Monicagate natočil film Vrtieť psom. Aj tam má prezident pomer s mladou skautkou. Aby sa to ututlalo vytvorí sa v médiách falošná vojna s Albánskom. V roku 2001, po zničení dvojičiek odštartovala skutočná vojna proti falošnému terorizmu. V skutočnosti to teda asi bolo naopak. Bill Clintom mal výhrady k plánovanej vojne alebo k takzvanému "humanitárnemu" bombardovaniu Juhoslávie, keďže sa vo filme spomína vojna s Albánskom, a tak ho odstavili škandálom. Film Vrtieť psom mal byť zrejme varovaním. Zaujímavé je, že prezident sa vo filme prakticky neukázal a všetko riadili poradcovia.