Duna

Silvester je za nami a ženy v Nemecku boli znovu multikulti obohatené. Niekde dokonca búchali aj islamské ohňostroje. V tomto stručnom príspevku chcem ukázať, že udalosti s imigrantami a terorizmom boli predpovedané alebo dokonca plánované už dávno. Dokazuje to film Duna režiséra Davida Lyncha, vytvorený podľa románovej predlohy, ktorú napísal v roku 1965 americký spisovateľ Frank Herbert. Je to americký autor, píšuci z amerického uhla pohľadu, takže niektoré veci by som bral s nadhľadom.

V roku 10 191 vládne vesmírnej ríši imperátor Šaddam IV. Fungovanie impéria je závislé na melanži - korení, ktoré prehlbuje vedomie a umožňuje vesmírne lety, pretože pomáha mentálne zakrivovať priestor. Korenie sa nachádza len na jedinej planéte vo vesmíre a to na púštnej planéte Arrakis, ktorú volajú aj Duna.

Pri troche predstavivosti je ľahké uhádnuť, že planéta Arrakis-Irrakis je púštny Irak bohatý na ropu, kde vládol Saddam Hussein, ktorého v roku 1991 napadli Američania.

Imperátor sa obáva stále populárnejšieho rodu Atreides. Vytvoril preto plán, ako ho zničiť. Poverí ho správou planéty Arrakis, ktorú podľa neho Atreidovci neodmietnu, lebo si budú myslieť, že im prinesie vplyv. Doterajší vládcovia Duny - Harkonnenovci sa dobrovoľne stiahnu, ale potom majú Atreidovcov s vojenskou pomocou imperátora napadnúť zo zálohy.

Mocný vesmírny cech, ktorý kontroluje obchod s korením, cíti problém so synom vodcu Atreidovcov Paulom. Chce, aby imperátor zariadil jeho smrť. Leto, vodca rodu Atreides vie, že ich chcú dostať do pasce, ale ponuku prijme. Spolieha sa na novú technológiu zvukových zbraní.

Harkonnenovci sú ryšaví, teda červení. Ich vodcom je barón so slovanským menom Vladimir. Tým pádom predstavujú Sovietsky zväz, kde vládli komunisti - červení. Atreidovci sú potom logicky Usáci. Ako vieme Sovietsky zväz sa rozpadol v roku 1991 a Usáci sa začali tlačiť nielen do strednej Európy, ale aj na Blízky východ.

Matka Paula Atreida patrí do ženského spolku Bene Gesserit, ktorý sa snaží pomocou kríženia vytvoriť vesmírnu superbytosť. To bude asi to naše staré dobré multikulti. Proti multikulti ako takému nemám nič. Žeby sa však pomocou multikulti v tejto forme, akú nám predkladajú dala vyšľachtiť nejaká superbytosť, o tom fakt pochybujem. Skôr naopak. Obohatiť sa alebo sa poučiť od iných kultúr je pre mňa v pohode. Napríklad sa mi páči cigánska muzika, ale to neznamená, že si do bytu nasťahujem celú cigánsku kapelu.

Dunu obývajú domorodí Fremeni očakávajúci príchod svojho spasiteľa, ktorý má priniesť svätú vojnu - nazvanú vo filme priamo džihád, ktorá má údajne očistiť vesmír a vyviesť ich z temnôt. K Arabom už raz jeden biely sáhib prišiel. Bol to Lawrence z Arábie, za ktorého v čase 1. svetovej vojny bojovali ako o dušu, lebo im toho Angličania veľa nasľubovali. Po vojne sa im ale vysrali na hlavu. Ak toto nejakou náhodou číta nejaký moslim, tak vedz, že ak brojím proti imigrantom, je to aj pre vaše vlastné dobro. Chcú vás znovu len využiť a potom sa na vás zase vykašlú.

O Fremenoch sa predpokladá, že ich je len pár v púšti. Ich presný počet ale nikto nepozná. V skutočnosti je ich v podzemných priestoroch planéty poskrývané veľké množstvo. Majú tam totiž tajné zásoby vody. Fremeni majú svoju Veľkú matku z Bene Gesserit. Aj votrelci mali svoju kráľovnu. Po príchode Paula sa ich novou Veľkou matkou stane Paulova mama. Aj moslimáci už majú novú Veľkú matku - frau Angelu Melkor.

Harkonnen má u Atreida zradcu, ktorý Leta poraní a vypne ochranné pole. To umožní Harkonnenovcom vykonať inváziu. Leto je zabitý, ale Paulovi s matkou sa podarí uniknúť. Dostanú sa k Fremenom, kde dostane tajné meno Usul. Ako som vravel, je to Usák. Paul sám seba pomenuje po jednom z mesiacov planéty. Mesiac je znakom islamu.

Paul začne z Fremenov vytvárať teroristov, ktorí majú za úlohu zničiť produkciu korenia. Potom sa nimi bude musieť zaoberať barón Harkonnen aj sám imperátor. Duna sa stane stredom vesmíru.

Tak sa aj stane. Produkcia korenia je zlikvidovaná a imperátor je prinútený priletieť na Dunu a riešiť situáciu osobne. Vo svojej lodi v tvare zlatej pyramídy je však porazený. Plán Atreidovcov bol teda stiahnuť pomocou terorizmu imperátora z miesta, na ktoré sa oni nemohli dostať dole na zem a tam ho poraziť. Je to vlastne to známe: "Keď nemôže ísť Mohamed k hore, príde hora k Mohamedovi." V súvislosti s týmto výrokom by som sa na mieste moslimov poriadne zamyslel, prečo ich pozvali a oni sami prišli do Nemecka a iných západných krajín. Existuje také porekadlo: "Zabiť dve muchy jednou ranou."

Niečo podobné sa nachádza aj vo vedecko-fantastickej sérii Hyperion Kantos od Dana Simmonsa. Tam chcú pomocou stratégie s terorizmom chytiť nie akéhosi imperátora, ale dokonca jednu časť z božskej trojice nazývanú Empatia. Snaží sa o to boh strojov, ktorý ľudskému bohu vypovedal vojnu. Hyperion každému odporúčam. Bol napísaný už v roku 1989. Naša planéta Zem bola ako sa zdalo zničená po takzvanej Kyjevskej chybe. Nachádza sa tam napríklad aj plukovník Kassad, ktorý je nezvyčajne vysoký moslim, ktorý dostal prezývku Mäsiar. Má pocit, že má byť využitý na rozpútanie strašnej medzihviezdnej vojny. Jedna časť ľudstva tam vytvorila hviezdne impérium s názvom Sieť, ktoré nemá vnútorné hranice. Vládne mu žena - Vrchná administrátorka Gladstonová. Tá sa chystá Sieť zradiť. Chce ju totiž dostať z područia umelých inteligencií zvaných Technojadro aj za cenu vojny. Verí totiž, že inak ľudstvo neprežije. Sieť sa nakoniec rozpadne a Gladstonová je zlynčovaná.