Hunger games

Aj keď sa v názve článku nachádza meno amerického filmu z roku 2012, nejakú podrobnú analýzu dnes nečakajte. Film som vybral kvôli jednej jeho črte, čím chcem nadviazať na minulý článok Techno mesiáš, kde som písal o rozvíjaní ľudských schopností. Tie môžu byť niekedy naozaj prekvapujúce.

Hladové hry boli natočené podľa románu Suzanne Collinsovej a pokračujú v línii predstavovanej titulmi Tekken a Muž na úteku. Spojené štáty po nejakej bližšie nešpecifikovanej udalosti už neexistujú. Nahradilo ich zoskupenie dvanástich dištriktov a jednej metropoly, ktoré sa nazáva Panem. Metropola je bohatá a vysoko technicky rozvinutá, no dištrikty pripomínajú obdobie stredoveku.

Ako trest za rebéliu proti metropole musí teraz každý dištrikt posielať jedno dievča a jedného chlapca do "šou", kde budú medzi sebou bojovať o život. Podobné hry - gladiátorske zápasy sa konali aj v Rímskej ríši v čase jej úpadku. Ktovie, čoho ešte budeme v budúcnosi svedkami. Jednou z účastníčok hry je aj Katniss Everdeen z dištriktu 12. Každý z hráčov má nejakú výnimočnú schopnosť. Jej schopnosťou je lukostreľba a práve nej sa budem dnes bližšie venovať.

Netuším, čím je to spôsobené, ale faktom je, že lukostrelci sa v poslednom čase vo filme objavujú pomerne často. Vymenovať môžem diela ako Pán prsteňov, Avatar, Blade Trinity alebo Pomstitelia. Vo filme Thor dokonca jeden ostreľovač uprednostní luk pred puškou. Tieto filmy majú na svedomí celosvetovo zvýšený záujem o tradičnú lukostreľbu. Niečo podobné som už zažil. Ešte za bývalého režimu zvýšil rady karatistov maďarský seriál Linda. Neskôr zase film Majster neznámeho boja spopularizoval brazílsku capoeiru. Dokazuje to, že film môže mať na ľudí skutočne veľký vplyv, či už v dobrom alebo v zlom.

Luk je jednou z najstarších zbraní, v súčasných podmienkach je už ale ako bojový prostriedok zastaralý. Nahradili ho palné zbrane, ktoré majú oproti nemu mnoho výhod. Majú dlhší dostrel, väčšiu prieraznosť a vyššiu rýchlosť streľby. Po krátkom zácviku dokáže z pušky strieľať prakticky každý, pričom pri luku je potrebný dlhý tréning na zvládnutie techniky streľby i svalovej sily. Podmienky sa však môžu zmeniť a luk má aj nepopierateľné výhody. Je omnoho tichší ako puška, aj keď nie je úplne nehlučný. Je to jednoduchá zbraň, ktorá nepotrebuje veľkú údržbu. Primitívny luk a šípy si dokáže vyrobiť skoro každý a vystrelené šípy sa dajú znovu použiť. A čo rýchlosť streľby? Dá sa strieľať tak rýchlo, ako to robil filmový hrdina Legolas? Nemožné? Pozrite si toto video.

Technika, ktorú predvádza "Murmanský elf" Iza Privezenceva sa volá kinžalka. Určená je pre krátke vzdialenosti a vytvoril ju Sergej Mochovikov. Najprv ju nazval "kinžalnaja" (kinžal = nôž), pretože s nožom sa dá bodať rýchlejšie ako s mečom, avšak treba sa dostať bližšie k protivníkovi. Jeho študenti potom názov skrátili na kinžalka. Inšpirovala ho práve postava Legolasa z Pána prsteňov. Jej predstaviteľ Orlando Bloom síce v skutočnosti nestrieľal a šípy boli vytvorené počítačom, Sergejovi sa ale jeho pohyb zdal taký prirodzený, že to považoval za skutočnosť a podľa toho vytvoril svoju techniku. Ilúzia sa tak stala realitou. Sergej vytvoril aj inštruktážne videá, podľa ktorých sa môže učiť každý, kto má záujem.

V tomto videu účinkuje maďarský lukostrelec Lajos Kassai, ktorý streľa hunským štýlom a v jazdeckej lukostreľbe je neprekonateľný.

Technické detaily hunského štýlu.

Dánsky lukostrelec Lars Andersen, ktorý bohužiaľ svoju techniku bližšie neukázal.