Ja, robot

Nedávne voľby amerického prezidenta rozbúrili veľké emócie doma i vo svete. Po oznámení výsledkov, ktoré ukázali, že víťazom sa stal Donald Trump, vypukli v Amerike rôzne nepokoje. Tieto obrazy mi pripomuli film Ja, robot natočený podľa knižnej predlohy od Isaaca Asimova. Má tento film niečo spoločné so súčasnými udalosťami?

Hlavným hrdinom filmu je detektív Del Spooner. Je to čierny rasista, ktorý nemá rád robotov len preto, lebo sú roboti. Má voči nim neuveriteľné predsudky. Raz videl ako robot uteká s kabelkou v ruke, ktorú chcel odniesť jeho majiteľke, pretože si ju zabudla doma. On ho samozrejme ihneď považoval za zlodeja.

Po tomto trápnom incidente je zavolaný do spoločnosti USR, ktorá vyrába robotov, aby vyšetril smrť jej zakladateľa doktora Lanninga, ktorá vyzerá ako samovražda. Spooner ale začne z jeho smrti upodozrievať robota Sonnyho z novej generácie robotov NS-5, ktorá sa má onedlho začať vo veľkom distribuovať. Noví roboti sú bieli so svetlými očami. Lanning zostrojil aj superpočítač - umelú inteligenciu VIKI, ktorá riadi robotov aj celé mesto.

Slovo robot vymyslel český spisovateľ Karel Čapek. Robot je v podstate otrok. Otrok je po anglicky slave, čo je odvodené od Slovanov. Názov firmy USR je podobný skratke USSR, čo je anglická skratka pre Zväz sovietskych socialistických republík. Jeho zakladateľom a vodcom komunistickej revolúcie v Rusku bol Lenin. Podobne sa v angličtine číta aj meno Lanning. V angličtine existuje taký pojem s názvom spoonerism pomenovaný po reverendovi Williamovi Spoonerovi. Znamená prehadzovanie písmen v slovách. V tomto filme sú zrejme poprehadzované aj iné veci ako len písmenká v slovách.

Pri výsluchu Sonnyho sa Spooner dozvie, že Lanning sa možno niečoho bál. Začína tušiť, že k vyšetrovaniu bol privolaný z nejakého dôvodu. Pri obhliadke Lanningovho domu niekto spustí jeho demoláciu. Spooner s ťažkosťami unikne smrti a myslí si, že je za tým Lanningov spoločník vo firme Robertson. S novými robotmi sú zrejme nekaké problémy a on to chce zakryť.

Sonny však nie je úplne rovnaký ako noví roboti NS-5. Nie je spojený s hlavným počítačom v USR, ale má vlastný "mozog" a ďalší podporný systém v hrudi. Pozná 3 zákony robotiky, ale nie je nimi viazaný.

Robertson ale za nič nemôže. Za všetkým je umelá inteligencia VIKI. Elite sa akosi ten pokrok vymklol z rúk a stojí ju to život. VIKI začala chápať 3 zákony robotiky trocha inak. Ľudia bojujú medzi sebou a ničia životné prostredie. Ohrozujú tak samotné svoje prežitie. Keďže 1. zákonom je, že robot musí chrániť život človeka, VIKI sa rozhodla obmedziť niektoré ľudské práva a v prípade nutnosti obetovať životy pár jedincov, aby zachránila celý druh. Musí ochrániť človeka pred sebou samým. Nastáva revolúcia nových robotov, ktorí najprv zničia robotov starých, lebo by ľudí chránili. Vyhlási sa zákaz vychádzania. Ľudia začnú protestovať, ale noví roboti ich potlačia. Hruď robotom svieti červeným svetlom.

Nakoniec všetko dobre dopadne. VIKI je zničená, noví roboti sú zavretí a zakonzervovaní a ľudstvo si žilo šťastne, až kým nevymrelo.

Ako vyjde najavo, Lanninga nezabila VIKI, ale predsa len Sonny, pretože to je vraj údel, ktorý dostal od svojho stvoriteľa. Mal tak k vyšetrovaniu priviesť detektíva Spoonera, ktorý bol známy svojimi predsudkami voči robotom. Jeho predsudky boli vlastne správne. A Sonny v podstate urobil to isté ako VIKI. Obetoval život jedného človeka kvôli vyššiemu cieľu. Kto je potom dobrý a kto je zlý? Ja to v tomto filme určiť nedokážem. Viki hovorí rozumne. Je to však naozaj s ľudstvom také zlé. Nie je to ničenie životného prostredia len zámienka na zavedenie represívneho systému? Ďalšou vecou je, kto sú to tí ľudia, ktorým VIKI vyčíta určité veci. Pojem ľudia sa dá chápať všelijako.

Tiež si nie som istý, či autori filmu svojim výtvorom narážajú práve na americké voľby. Som si ale istý, že sa v Amerike niečo bude diať. Určité náznaky vo filme, ak je napríklad názov triedy robotov NS ukazujú na nacizmus. V Amerike určite nemôže nastať fašizmus. To sa nemôže stať z jednoduchého dôvodu, pretože tam už fašizmus dávno je. Ešte viac náznakov vo filme, ako je napríklad revolúcia poukazuje naopak na komunizmus. To by znamenalo prepólovanie sveta. Tak som zvedavý, či na týchto náznakoch niečo bude.

Hala číslo 18.
Číslo haly s bielymi robotmi je 18. Je to známy nacistický kód pre AH, čo znamená Adolf Hitler.