Kráľovstvo nebeské

Nedávno sme boli svedkami, ako americký prezident Donald Trump spolu so západnými spojencami bombardoval raketami Sýriu. Príčinou je vraj Assadov útok chemickými zbraňami. Vojnoví štváči boli ešte v roku 2005 varovaní, no zdá sa, že nepochopili alebo pochopili, ale kašlú na to. Ako sa to môže skončiť podľa filmu Kráľovstvo nebeské? Hastala vista Izrael.

Základná otázka v tejto veci znie, z akého dôvodu by Assad útočil chemickým zbraňami. Všeobecne sa vie, že Američania sa vyhrážajú každému, kto použije chemické zbrane proti civilnému obyvateľstvu. Kvôli chemickým zbraniam predsa napadli aj Irak. Amerika je pritom vojenská veľmoc číslo jeden. Prečo by Assad používal chemické zbrane, provokoval najsilnejšiu krajinu sveta, o ktorej sa vie, že sa vyhráža každému, kto používa takéto zbrane, keď to prezident Assad vôbec nepotrebuje? Veď s pomocou Rusov vyhráva. Jedná sa tu o rovnaké neexistujúce chemické zbrane ako v Iraku. Celé je to len také divadielko a divadielkom je zrejme aj Trumpov útok, ktorý navyše dopredu ohlásil, a tak sa Rusi aj Sýrčania mohli dopredu pripraviť. Chcel týmto zrejme len uspokojiť vlastných vojnových štváčov podľa príslovia aj vlk sa najedol, aj koza ostala celá. Celý ten útok totiž nenapáchal prakticky žiadne škody. Rusi dokonca tvrdia, že starou sovietskou technikou bolo zostrelených 71 zo 103 rakiet. O týchto raketách Trump dopredu povedal, že budú nové a veľmi chytré. Ak tieto nové západné rakety zostrelili pomocou starých systémov, vojnoví štváči by mali schladnúť.

Príbeh filmu Kráľovstvo nebeské sa odohráva v časoch križiackych výprav. Po dobytí Jeruzalema križiakmi v roku 1099, vzniklo vo Svätej zemi kresťanské kráľovstvo. Kresťanský kráľ Jeruzalema Balduin sa teraz snaží udržať s moslimami mier. Pomôcť sa mu v tom snaží obyčajný kováč Balian, ktorý zistil, že je syn šľachtica.

Bohužiaľ tam existuje skupina kresťanov, ktorí chcú vojnu. Vraj boh si to žiada. Či tomu sami veria alebo je to len také ospravedlnenie film nevysvetľuje. Táto skupina vykonáva provokácie, zabíja moslimov a napáda ich karavány. Pritom moslimský sultán Saladin má len v Damašku, čo je hlavné mesto Sýrie 200 tisíc bojovníkov. Kráľ to chápe, ale títo nie. Zrejme si myslia, že sú nadradení alebo bohom vyvolení.

Postavenie kráľa Balduina je neisté. Je chorý na malomocenstvo a rozpadáva sa zaživa. To je stav, v akom sa nachádza súčasný západ. Saladin začína mať tiež problémy s vlastnými ľuďmi. Sľuboval totiž, a preto sa aj dostal do pozície vládcu, že dobyje pre moslimov Jeruzalem. Teraz sa ale snaží udržať mier, čo sa niektorým moslimom nepáči.

Vo filme je provokatívna scéna, ktorá sa vedecky snaží vysvetliť Mojžišovo videnie boha v horiacom kríku. Pri Balianovi, ktorý čaká pri kríku, aby sa k nemu prihovoril boh, sa objaví rytier Špitálnik a on vykreše kameňom iskru, ktorá zapáli krík. Ten sa zapáli preto, lebo vylučuje horľavú látku. Vyzerá to tak, že viera ľudí je len prírodný úkaz. Po rozhovore sa však Balian rozhliada a rytier nikde nie je. Látka, ktorú vylučuje krík má asi aj psychotropné účinky a vyvoláva vízie.

Špitálnik vraví Balianovi, že sa musí pripraviť na to, čo má prísť. Čo to je? Odplata za to, čo sa stalo pri dobýjaní Jeruzalema. Jeho moslimskí obyvatelia boli údajne zmasakrovaní. Moslimovia na to nikdy nezabudli. A vraj ani by nemali. Počuli ste už horšie predsudky? Pýtam sa, ako mohli kresťania, ktorých moslimovia považujú za neveriacich psov, veriaci v Ježiša Krista, ktorý podľa moslimov nie je boh, ani boží syn, ale len prorok, ako mohli zmasakrovať moslimov, ktorí podľa vlastných slov veria v jediného pravého a všemohúceho boha? To akože si Allah nedokáže ochrániť vlastných ľudí?

Ďalšia vec, ktorú treba prebrať je, čo predchádzalo dobytiu Jeruzalema a krížovým výpravám? Celé Stredomorie bolo kedysi kresťanské. Kresťanstvo sa tam pritom nepresadilo vojenskými výbojmi. Ľudia naňho prestúpili dobrovoľne. Kde sú všetci tí kresťania zo severnej Afriky dnes? Ako to, že sú tam samí Arabi a jediným zvyškom kresťanov sú Kopti v Egypte, ktorých tam dnes masakrujú moslimskí teroristi? Ako sa tam dostali Arabi? Hneď po vzniku islamu, tento začal vojenské výboje a v 8. storočí už útočil dokonca na Francúzsko. Tam ho odrazili, ale v Španielsku vytrval až do konca 15.storočia. Na Európu začali útočiť aj moslimskí Turci, ktorí sa dostali až po Viedeň a o ich výčinoch na našom území sa hovoria legendy dodnes. Brali ľudí do otroctva, kradli deti, z ktorých spravili vojakov a poslali ich proti vlastným rodičom. Podobné veci sa diali po celom Stredomorí pred krížovými výpravami. Moslimovia napádali kresťanské pobrežné oblasti, kde zotročovali a robili masakry. Odpoveďou na toto boli križiacke výpravy. Kto má toho viacej na nezabúdanie?

Chorý kráľ vo filme umiera a vlády sa ujíma vojnový štváč, ktorý okamžite vyráža s armádou do útoku na moslimov. Útok sa končí veľmi neslávne, ba až smiešne. Namyslení rytieri sa po chvíli vysilení len tak motajú po púšti, lebo im došla voda. Moslimovia ani nemusia veľmi bojovať, aby ich porazili. Vojnoví štváči by mali teraz spozornieť. Jednému idiotovi odseknú hlavu a nového kráľa posadia nahého na osla.

Balian vie, že všetko je stratené, ale musí pripraviť obranu Jeruzalema, aby prinútil sultána prijať priaznivé podmienky kapitulácie. Ak chceš, aby ťa protivník bral vážne, niekedy proste musíš bojovať! To sa mu aj podarí a sultán jemu aj všetkým ľuďom sľubuje voľný odchod domov, výmenou za vydanie Jeruzalema.

Kresťanstvo prišlo nielen o Jeruzalem, ale aj o celú Svätú zem. No následky boli ešte horšie. Turci neskôr dobyli aj Byzanciu s Carihradom a dostali sa až po Viedeň. Vo filme však nejde ani tak o križiacke výpravy. Svätá zem nie je v rukách moslimov ani dnes. Vznikol tam štát Izrael. Aj pritom sa diali masakry moslimského obyvateľstva. Len aby vďaka vojnovým štváčom čoskoro nezanikol.