Križovatka smrti

Po minulej krátkej odbočke sa dnes znova vraciam k americkému filmu. Jednoducho, milujem americkú kinematografiu. Veľa mi ukázala, veľa ma naučila. Platí to aj pre film Križovatka smrti. Ukázal mi, akým veľkým problémom dneška je rasizmus.

Jeden z dvojice hlavných hrdinov filmu je detektív James Carter. Je to černoch s podrezaným jazykom. V policajnom tíme nie je veľmi obľúbený. Šťastie sa naňho usmeje, keď dostane ponuku pracovať pre FBI. Je celý natešený, avšak netuší, že má plniť len rolu užitočného idiota, ktorý má dozerať na ďalšieho policajta pôvodom z Číny, aby sa neplietol bielym chlapcom z FBI do práce. Pekné svinstvo.

Film je príkladom neuveriteľného rasizmu a diskriminácie menšín v Amerike. Tak počúvajte. Černoch Carter a Číňan Lee pri pátraní po unesenej dcére čínskeho konzula zavítajú do baru, ktorý je sídlom čierneho gangu. Na počudovanie vedie ho bratranec nášho super policajta Cartera. Samozrejme toho ani nenapadne ho zatknúť. Carter všetkých v bare zdraví pozdravom: “Tak čo, neger?” Mne sa asi sníva! Černoch nazýva ostatných černochov hanlivým označením neger! Veď to je normálny rasizmus. A černochom v bare toto hanlivé označenie vôbec nevadí. Ale keď ich pozdraví slovkom neger Číňan Lee, strašne sa naštvú a fyzicky ho napadnú! Takýto prípad nerovnosti a diskriminácie menšín som ešte nezažil. Martin Luther King, ktorý chcel, aby sme posudzovali černochov nie podľa farby kože, ale podľa charakteru sa musí v hrobe obracať. Znovu musím podľa charakteru, tak ako to chcel Martin Luther King povedať: “Sú to zmrdi!

Ak niekto namieta, že to je len film, ktorý nemá nič spoločné s realitou, tak nech sa pozrie na americkú basketbalovú ligu. Koľko je tam Číňanov? Koľko je tam pôvodných obyvateľov Ameriky Indiánov? Koľko je tam židov? Veľa nie, pretože väčšina hráčov sú černosi. 6 miliónov židov zahynulo počas holokaustu a teraz kvôli čiernym antisemitom nemôžu hrať ani basketbal.