Oblivion - Nevedomie

Tento výtvor americkej kinematografie ma skutočne prekvapil. Obsahuje odkazy na rôzne filmy, napríklad na Deň nezávislosti, 2001: Vesmírnu Odyseu a iné. Nato, že je to americký film, ukazuje netradičný pohľad na Rusko. A takisto na samotnú Ameriku. Americké symboly sú tu, podobne ako v mnohých posledných filmoch nemilosrdne zničené.

Zničený Pentagon
Zničený Pentagon. Symbol americkej vojenskej moci.

Je rok 2077. Ubehlo už 60 rokov od vojny s mimozemšťanmi. Čističi, ako ich vo filme volajú, opustili svoju umierajúcu planétu, aby obsadili tú našu. Zničili Mesiac, čo zapríčinilo zemetrasenia a cunami, ktoré zničili naše mestá. Potom prišla invázia. Urobilo sa to, čo sa muselo - použili sa jadrové zbrane. Ľudia vďaka tomu vyhrali. Planéta však bola stratená. Jadrové znečistenie ju urobilo neobývateľnou. Väčšina pozemšťanov ju musela opustiť. Pred migráciou na mesiac Saturnu Titán bola vybudovaná dočasná vesmírna stanica Tet.

Invázia sa začala v roku 2017. Je to možno varovanie pred nejakou udalosťou, ktorá sa má v tomto roku odohrať. Na plagáte k filmu je zničený brooklynský most, ktorý sa viackrát objaví aj vo filme. Rok 2017 je dosť významý. Je to sté výročie Veľkej októbrovej revolúcie v Rusku a takisto tristé výročie založenia Veľkej lóže slobodomurárov v Anglicku.

Posledné majstrovstvá v roku 2017
Posledné majstrovstvá v americkom futbale boli v roku 2017. Chce film záberom na zničený štadión s rokom 2017 niečo naznačiť?

Na Zemi zostal len Jack Harper a Viktória Olsen, ktorí veria, že sú poslední ľudia na planéte. Majú tu za úlohu ochraňovať veže premieňajúce morskú vodu na energiu potrebnú na prežitie ľudskej kolónie. Tieto postavy sú zosobnením štátov. Jack predstavuje Ameriku a Viktória, čo je odkaz na slávnu kráľovnú Viktóriu, predstavuje Veľkú Britániu. Aby sa citlivé informácie nedostali k nepriateľom, bola im vymazaná pamäť. Viktória má prezývku Vika, čo môže takisto odkazovať na čarodejnícke hnutie Wicca, založené v roku 1954 v Anglicku.

Viktória - Veľká Británia
Viktória zastupuje Veľkú Britániu.

Zbytky armády Čističov napadajú drony chrániace veže a chcejú ich zabiť. Chudák svetový policajt Jack stále bojuje a nevie ani prečo. Velenie vraví, že si počínajú dobre, že sú efektívny tím. Viktória je jeho spojovací dôstojník s Tetom - dáva naňho pozor. Film naznačuje, že Ameriku riadi v skutočnosti stále Veľká Británia.

Jackovi sa drony začali akosi často strácať. Pri pátraní po jednom z nich, sa dostal do pasce, ktorú na neho nastražili Čističi. Nechceli ho však zabiť, ale chytiť živého. On ale vyviazol. Potom objavil signál Čističov v Empire State Building, ktorý mieril von z planéty. Boli to súradnice do oblasti 17. Znovu číslo 17. Následne uvidí padajúcu vesmírnu loď. Je to ľudská loď. Jack to ide preskúmať, aj keď mu Tet nariadi opak. Nájde tam starú loď, ešte z pred vojny a pár ľudí, ktorí to prežili. Je tam aj jedna žena. Podľa vlajky je to Ruska. Ešte sa aj volá Rusakova. Je to žena, ktorú vidí stále vo svojich snoch. Potom priletí jednooký dron a začne ľudí, ktorí prežili zabíjať. Ako je to možné, keď drony sú naprogramované zabíjať Čističov?

Rusakova - Rusko
Rusko predstavuje Júlia Rusakova.

Ženu sa podarí Jackovi zachrániť. Keď sa preberie, povie jej, čo všetko sa za 60 rokov stalo. Pri zmienke o invázii sa začne Júlia smiať. Chce vidieť letový záznamník a požiada Jacka, aby ju vzal k lodi. Ten poslúchne. Nájdu záznamník, ale objavia sa Čističi a zajmú ich. Odvedú ich do svojej základne, kde zistí Jack krutú pravdu. Čističi nie sú žiadni mimozemšťania, ale ľudia. Niekto sa s ním kruto zahral a prinútil ho bojovať proti vlastným. V originále sa Čističi označujú Scavs. Dosť sa to podobá na slovo Sclavs, ktorým sa v staroveku označovali Slovania. Neviem, kto je režisér filmu Joseph Kosinsky, ale meno má slovanské.

Loď, ktorá spadla sa volala Odysea. Ľudia - Čističi ju dostali dole preto, aby sa dostali k jej jadrovému reaktoru. Teraz už majú jadrovú zbraň, aj dron na jej dopravu, ale nemôžu sa k nemu dostať, pretože ich nepozná. Pozná len Jacka. Chcú, aby ho naprogramoval a poslal ho k Tetu. Základňu objaví dron, a tak sa Jack radšej rozhodne vrátiť, aby ich neohrozoval. Dostane radu, že ak chce odhaliť pravdu, má navštíviť takzvané radiačné zóny, kde majú zakázaný vstup. Vráti sa k Viktórii a chce jej ukázať pravdu. Ona však nič nechce vedieť. Stále verí, že sa dostane na Titán. Jacka nahlási Tetu a dostane za to svoju odmenu. Zabije ju dron. So zlom sa nedá bratať. Zlu sa dá len slúžiť, aj to len vtedy, keď to zlo potrebuje. Žiadna odmena ale nebude! A strkanie hlavy do piesku nepomôže.

Jack sa vydá do radiačnej zóny. Samozrejme sa mu nič nestane a nájde tam sám seba. Je to jeho klon. Tet ich aj v tomto klamal.

Júlia bola členka prvej ľudskej misie, ktorá mala zamieriť k Titánu. Potom sa však objavil neznámy mimozemský objekt. Misia bola zmenená na priezkum. Ten objekt bol Tet. Členmi misie boli aj Jack a Viktória. Júlia je v skutočnosti Jackova manželka. Po priblížení sa k Tetu, ich ten začal priťahovať. Jack preto odpojil spací modul, kde bol zvyšok posádky, aby ich zachránil. Jeho s Viktóriou dostal Tet a vyklonoval z neho armádu, ktorá zaútočila na Zem. Proti ľuďom použil toho najlepšieho z nich. Tet ani nie je on, ale ona. Je to ženská robotická umelá inteligencia. Dosvedčuje to aj tvar Tetu, ktorým je tetraéder tvorený z trojuholníkov s vrcholmi smerujúcimi dole. Tetraéder je jedno z platónskych telies. Platón tiež uznával doktrínu o zabudnutí.

Vchod do Tetu
Vchod do Tetu vyvoláva spomienky na film Deň nezávislosti.
Iluminátska Teta
Tet, či skôr Teta je trojuholník s okom uprostred. Podobá sa na znak iluminátov, akurát, že trojuholník smeruje dole, čo je ženská symbolika.

Jack - Amerika pochopí, že on je ten agresor, ktorý si len myslí, že bojuje za blaho ľudstva. Potom na nich zaútočia drony a Jack sa pridá na stranu ľudí. Dron, ktorý chceli použiť ako nosič pre bombu je však zničený. Jack sa preto rozhodne obetovať a bombu chce odniesť sám na svojej lodi. Júlia chce ísť s ním, a tak ju uspia a uložia do sarkofágu. Ona s ním ale nepoletí. Bude to vodca ľudí, ktorého hrá Morgan Freeman. Dostanú sa do Tetu a odpália tam nálož. Zničia nepriateľa, ale sami pri tom zahynú.

Jack však nie je tak celkom mŕtvy. Jeden z jeho klonov prežil a pripojí sa k Júlii, ktorá býva v domčeku v horách, ktorý postavil sám Jack v lone prírody. Film hovorí, že Rusko prežije a Amerika padne. Potom ale znovu vstane z popola.

Žeby sa už aj v Hollywoode začal niekto prebúdzať? Rovnakú podstatu ako Oblivion má totiž aj nový film Hercules. Ja som žiadne skryté míny vo filme neobjavil, ale aj tak treba byť opatrný. Vzostup Ruska alebo slovanstva môže na prvý pohľad vyzerať skvele. Je v tom ale aj isté nebezpečenstvo. Nechcel by som, z nás spravili novú Ameriku. Ako sa píše v básni Mor ho: "Neprávosť mať pána a väčšia byť pánom."