Planéta opíc

Keď som v Odhalení Hollywoodu rozoberal film Planéta opíc, mal som jasno v tom, že opisuje dianie na našej Zemi. Nedokázal som však presne určiť, koho predstavujú opice, koho ľudia a koho astronauti. Vysvetlenie môže priniesť film Planéta opíc režiséra Tima Burtona z roku 2001. Jeho analýza má takisto súvis s minulým článkom Ježiš a Hollywood.

Je rok 2029. Vesmírna stanica Oberon je vyslaná k planéte Saturn, aby tam preskúmala mohutnú elektromagnetickú búrku. Vykonať to majú cvičené, geneticky upravené opice. Jedným z cvičiteľov je aj Leo Davidson, ktorý má na starosti šimpanza Pericla. Leo dostane od veliteľa rozkaz vyslať Pericla v kozmickom člne na priezkum búrky. Spojenie s člnom sa však preruší, a tak sa Leo na vlastnú päsť rozhodne vydať za Periclom, aby ho zachránil. Búrka ho ale prenesie do iného časopriestoru a on zhavaruje na cudzej planéte. Tam zistí, že na planéte vládnu inteligentné, hovoriace opice, ktoré domorodých ľudí chytajú, aby z nich spravili otrokov. Chytia aj Lea a on sa dostane do opičieho mesta. Jemu sa ale podarí ujsť, pretože presvedčí dcéru senátora Ari, aby mu pomohla.

Opičiak generál Thade žiada senátora, ktorého dcéra pomáha ľuďom, aby mu dal právomoc vyhlásiť stanné právo. Senátorovi nahučal, že jeho dcéru ľudia uniesli. Thade chce planétu zbaviť od ľudí raz a navždy. Asi by sme sa mali pomaly prebrať zo sna. Otec, ktorý leží na smrteľnej posteli prezradí Thadeovi, že kedysi pred začiatkom času na planéte vládli ľudia a opice boli ich otrokmi. Thade tomu odmieta uveriť, a tak mu ukáže dôkaz. Je to pištoľ, ktorá má silu tisícok oštepov. V tom tkvie sila ľudí - vo vynaliezavosti a technike. Proti tomu je ich veľká telesná sila ničotná. Nakáže mu, aby nebešťanovi za každú cenu zabránil dostať sa do zakázaného pásma. Tam sa totiž skrýva tajomstvo ich skutočného počiatku. Tam vraj podľa povestí stvoriteľ vdýchol prvej opici život. Praotec opíc sa volal Semos. Zakázanú oblasť volajú opice Calima.

Leo vie, že keď sa stretne so svojimi, ktorí prídu pre neho, s ľuďmi, ktorí ho považujú za osloboditeľa sa už nestretne. On im ale nič nesľuboval. On len spadol z neba. Nik však pre neho neprišiel. Rádiový signál zo zakázanej oblasti vysielala jeho vlastná materská loď Oberon, ktorá takisto prešla cez časopriestorovú trhlinu. Tá ale spôsobila, že na planéte opíc pristála o tisíce rokov skôr. Calima je vlastne pozostatok z nápisu CAUTION LIVE ANIMALS - Pozor živé zvieratá.

Loď je zhavarovaná, ale jadrový zdroj stále funguje. Z obrazových záznamov vyjde najavo, že posádka pád prežila. Planéta je neobývaná a opice im pomáhajú v prežití. Sú omnoho silnejšie a chytrejšie ako si mysleli. Potom sa však stali nezvládateľnými. Vedenia tlupy sa ujal samec Semos a opice sa vzbúrili. Ľudia síce mali zbrane, ale dlho odolávať nevydržali. Tak prišli opice k vláde nad planétou.

K lodi sa zatiaľ zhromažďujú ľudia z celého okolia. Chcú vidieť toho, kto víťazí nad opicami. Nechcú odísť, pretože opustili všetko. Na druhý deň preto nastane medzi opicami a ľuďmi boj. Zdá sa, že ľudia prehrajú, keď v tom na bojisku pristane kozmická loď. Opice veria, že je to ich predok Semos, ktorý sa podľa proroctva má raz vrátiť. Opica to aj je. Nie však Semos, ale je to malá zlatá opička Pericles, ktorú cvičil Leo Davidson. Opice prestanú bojovať a začnú sa klaňať. Leo im ukáže, že toto je počiatok ich civilizácie. Priviezli ich sem ľudia a spočiatku žili v mieri. Za všetko môže Semos, to on všetkých pozabíjal. Thadeovi a jeho rodine, ktorá to všetko vedela a tajila to, už nijaká opica neverí.

Všetci by chceli, aby Leo Davidson zostal s nimi, ale on sa musí vrátiť domov. Použije Periclovu loď a vyletí do neba. Cez elektromagnetickú búrku sa dostane naspäť do slnečnej sústavy. S loďou pristane vo Washingtone pri Lincolnovom pamätníku. Na fašistickom kresle však nesedí Lincoln, ale generál Thade. Búrka totiž funguje tak, že čím neskôr tam niečo padne, tým ďalej sa prenesie do minulosti. Najprv tam padol Pericles, potom Leo a až nakoniec stanica Oberon. Na druhej strane sa ale objavil najprv Oberon, potom Leo a nakoniec Pericles. Generál Thade sa potom nejako musel dostať cez búrku na druhú stranu a objavil sa na Zemi v minulosti. Pamätník mu postavili opice z vďaky za záchranu planéty opíc. Záver je teda taký, že opice ovládli Zem.

Prejdem hneď k veci. Leo Davidson je Ježiš. Leo spadol z neba, prišiel medzi opice, postavil sa proti mocnému opičiemu klanu a stal sa spasiteľom ľudí a v podstate aj opíc. Nakoniec odletel do neba. Jeho priezvisko Davidson v angličtine znamená syn Dávidov. Ježiš údajne takisto pochádzal z rodu kráľa Dávida. Stanica Oberon má tvar kríža. Ani v tomto filme hlavný hrdina predstavujúci Ježiša nesplodil žiadneho potomka a nezaložil tak žiadnu posvätnú líniu.

Stanica Oberon má tvar kríža.
Davidson - syn Dávida.

Čo z toho všetkého vyplýva? Keďže Ježiš prišiel k Židom, opice vo filme predstavujú Židov. Nasvedčuje tomu aj meno opičieho predka Semosa. Je to odkaz na Noemovho syna Sema, podľa ktorého sa Židia volajú aj Semiti. Židovská elita by mala poznať tajomstvo ich pôvodu, ale tají to aj pred samotnými Židmi. Podľa filmu svet ovládajú Židia.