PrometheusHľadanie nášho počiatku môže viesť k nášmu koncu

Film Promethus z roku 2012 má byť prequelom k ságe Votrelec. Napriek očakávaniam vyvolal rozpačité reakcie. Stačí si prečítať komentáre na ČSFD, kde sa komentátori rozčuľujú nad rôznymi nelogickosťami. Nechápu, že filmy majú viaceré úrovne, na ktorých sa domnelá nelogickosť stráca. Nechápu, že nelogickosťami chcú autori na niečo poukázať. Niektoré veci sú však aj na mňa veľa a sú zrejme tým, čím vyzerajú byť – hlúposťami. No možno to aj ja len nechápem. Režisér Ridley Scott totiž vyhlásil, že tam nič nie je náhodné. Ďalším dôvodom negatívnych reakcií je to, že film Prometheus z Votrelca nevysvetlí skoro nič.

Prometheus je však oveľa viac, ako len Votrelec. Je to dosť nedocenený film, ktorý sa môže smelo porovnávať aj s Matrixom. Ak by som chcel poctivo naštudovať všetky témy, na ktoré odkazuje, trvalo by to roky. Do veľkej miery je založený na filme Duna od režiséra Alejandra Jodorowského. Je to najlepší nedokončený film všetkých čias. Námetom bol slávny sci-fi román Duna od Franka Herberta. Projekt padol, ale koncepty boli využité vo viacerých filmoch, napríklad aj vo Votrelcovi. Práve Jodorowsky najal švajčiarskeho umelca H. R. Gigera, ktorý sa tam stretol s neskorším scenáristom Votrelca O'Bannonom. Toho zaujalo Gigerovo dielo Necronom IV, z ktorého sa potom stal votrelec. Preto asi nie náhodou Promethea produkovala spoločnosť Dune.

Už len podľa názvu Necronom sa dá usudzovať, že Giger sa inšpiroval dielom H. P. Lovecrafta. Naviedol ho k tomu jeho duchovný otec Sergius Golowin, ktorý ho zasväcoval do mágie a mystickej symboliky. Necronomicon je fiktívna kniha mŕtvych, ktorú spomína vo svojich hororových knihách Lovecraft.

Tri svetlá slobodomurárov.

Prometheus obsahuje odkazy na asi všetky tajné spolky, aké len existujú. Baterky, ktorými sa vo filme svieti majú tvar trojuholníka a sú zložené z troch svetiel. Je to jasný odkaz na slobodomurárov a ich tri malé a veľké svetlá. Už len Prometeus, podľa ktorého je nazvaný film aj vesmírna loď znamená veľa. Tento Titan je obľúbeným symbolom iluminátskej elity. Neviem síce prečo sa označuje ako Titan, keďže bol len synom Titana Iapeta. Bol teda príslušníkom rovnakej generácie ako olympskí bohovia. Obrovití Titani vládli svetu pred olympskými bohmi. Boli potomkovia boha neba Urana, ktorého zvrhol z trónu Titan Kronos. Ten sa bál, že sa mu môže stať to isté, a tak všetky svoje deti zjedol hneď po pôrode. Tomuto osudu sa vyhol jedine Zeus, ktorého matka Reia tajne porodila na Kréte a Kronovi dala zjesť kameň zabalený v perinke. Dospelý Zeus proti Kronovi povstal a po desaťročnom boji zvíťazil. Krona aj s jeho Titanmi zvrhol do podsvetnej priepasti Tartaru. Kronos sa bál o svoje postavenie a moc a kvôli tomuto strachu bol ochotný spáchať aj zločin. Svojmu osudu možno aj práve vďaka tomu neušiel a navyše má ešte na svedomí aj zločin proti vlastným deťom. Diovi pomáhal aj Prometeus, ale žiadnej odmeny sa nedočkal.

Socha Prometea v Rockefellerovom centre.

Autor kultových hororových príbehov Lovecraft sa vo svojich dielach zaoberal podobnou myšlienkou. Predtým, ako sa na Zemi objavil človek, vládli tu strašidelné entity. Prišli sem z hviezd a nazývali sa Prastarí. Tých neskôr vytlačili Starší bohovia. Niektorí z Prastarých sú stále tu a hybernujú v potopených mestách pod morom. Keď nastane správne postavenie hviezd môžu sa vrátiť. Budú k tomu ale potrebovať pomoc ľudí. Pomocou snov začali komunikovať s citlivejšími jedincami v rôznych končinách zeme a vytvorili na Zemi kult. Tajní kňazi majú vo vhodný čas oslobodiť ich veľkňaza, ktorého Lovecraft nazval Cthulhu. Ten potom oživí ostatných Prastarých. Čas ich návratu nie je ťažké určiť, pretože ľudstvo sa začne Prastarým podobať: „Bude slobodné, nespútané a vyviazané z hierarchie dobra a zla. Odhodí zákony a morálku a všetci do jedného budú ryčať, vraždiť a oddávať sa radosti.“ Centrum ich kultu sa má nachádzať niekde v Arabskej púšti. Šéf korporácie Peter Weyland bol pomenovaný podľa postavy z poviedky Volanie Cthulu - Francisa Waylanda Thurstona.

Prometeus znamená predvídavý, čo odkazuje na schopnosť vidieť budúcnosť, ktorú zdedil po matke. On stvoril z hliny človeka. Podľa jednej verzie ukradol pre ľudí oheň z Olympu po spore o obety. Ohnivá obeta sa po grécky povie holokaust. Fígľom primäl Dia vybrať si kosti a mäso zostalo ľuďom. Zeus sa preto nahneval a zobral ľuďom oheň. Prometeus im ho vrátil späť. Peter Weyland vo virálnom videu počas konferencie TED 2023 hovoril, že oheň bol prvou technológiou, ktorú človek dostal. Oheň ale pravdepodobne znamená aj čosi viac – vedomosti a duchovné osvietenie. To je prvý z dôvodov, prečo Promethea uctieva iluminátska elita. Druhým dôvodom bude zrejme to, že sa postavil bohu. Podľa bájí sa však Zeus niekedy správal fakt ako tyran. Ľudstvo dokonca chcel vyhubiť potopou. Prometeus pred ňou varoval svojho syna Deukaliona a jeho ženu Pyrrhu, ktorá bola dcérou Titana Epimetea. Titani teda tak celkom nezmizli. Zeus potom Promethea prikoval za trest na skalu Kaukazu a orol mu každý deň vyrval kus pečene, ktorá mu v noci dorástla. Neskôr ho omilostil, ale Prometeus musel navždy nosiť prsteň s kamienkom z Kaukazu, pretože nariadenie boha sa nedá zrušiť. Máme tu obetu kvôli ľudstvu, pribitie a ranu v boku. Pripomína to Ježiša Krista. Ježišovi vrazili do boku kopiju a taktiež Adamovi bolo z boku vybraté rebro, z ktorého bola stvorená Eva. Aj Satanovi v básni Stratený raj poranil bok archanjel Michal.

Film Prometheus pokračuje v zlome, ktorý nastal v poslednej dobe v americkej kinematografii, čo sa týka zobrazovania určitých tém. V úvode vidíme pustú planétu, nad ktorou sa vznáša obrovská vesmírna loď. Nie je isté, či planéta je Zem. Loď tam zanechala v kutni zahaleného obra. Keď zhodí kutňu, zistíme, že je to poriadne namakaný biely boh. V dnešných časoch politickej korektnosti, keď sa Boh zobrazuje zásadne ako černoch alebo žena, je to jav nevídaný. Ibaže by v tom bol nejaký háčik. Film poukazuje na Južnú Ameriku, ktorá je plná legiend o bielych bradatých bohoch ako Virakoča alebo Kukulkan.

Biely boh podobný gréckej soche.

Biely boh vypije nejakú látku, ktorá rozkladá jeho telo a on padá do vodopádu. Zo zvyškov jeho DNA vzniká vo vode nová DNA, z ktorej sa vytvárajú bunky. Biely Boh tak obetoval svoj život, aby na pustej planéte vytvoril život nový.

Dej sa potom prenesie do roku 2089 na ostrov Skye v Škótsku. Dvaja archeológovia – Elisabeth Shaw a Charlie Holloway tam objavia prastarú jaskynnú maľbu s veľkou postavou, ktorá ukazuje na sústavu hviezd. Podobnú sústavu už videli v pozostatkoch mnohých iných kultúr vzdialených od seba miestom i časom. Myslia si, že je to pozvánka. Keďže režisérom filmu je Ridley Scott, objav sa nemohol udiať inde ako v Škótsku.

Následne sa ocitáme na palube lode Prometheus. Posádka je v hybernačnom spánku, okrem jedného jej člena – Davida. Ten pomocou istého zariadenia sleduje sny doktorky Shaw. Tá sníva o svojom otcovi, s ktorým bola ako malé dievčatko na vedeckej misii. Sleduje pohrebný obrad domorodcov. Shaw sa pýta, prečo im nepomôže. Pretože oni sami to nechcú. Aj keď je to pohreb, majú biele rúcha. Ku klux klan používa tiež biele rúcha, ktoré majú pôvod v Španielsku, kde ich kňazi používali pri pohreboch. Otec jej vysvetľuje, že nebožtík zomrel preto, lebo všetci raz zomrú. Ako aj jej mama. Shaw teda vyrastala bez mamy, len s otcom. Ten má na krku krížik, ktorý jej neskôr zanechá. Podľa neho idú ľudia po smrti na miesto, ktorému sa hovorí rôzne, nebo alebo raj. Bez ohľadu na to je tam vraj krásne. Prečo? Lebo tomu verí. Táto scéna odkazuje na dielo Johna Miltona Stratený raj, ktorým sa inšpiroval Ridley Scott. Dokazuje to aj podtitul Promethea 2, ktorým je Stratený raj.

Epická báseň Stratený raj opisuje „biblický“ príbeh o vzbure anjelov na čele so Satanom pred stvorením sveta a následný pád človeka spôsobený Satanovými zvodmi. Znovu nechápem, prečo sa tento príbeh označuje ako biblický. V Biblii sa žiadna vzbura anjelov nenachádza. V knihe Genezis sa síce opisuje pád človeka, ale vôbec sa pritom nespomína Satan. Vzbura anjelov, ktorí si brali ľudské dcéry sa spomína v apokryfnej knihe Henoch. Táto kniha je ale mimobiblická a vzbura sa neodohrala pred stvorením sveta, ale pred potopou. Vzbúrení anjeli zostúpili na Zem a začali si brať ľudské dcéry. Tie im potom rodili obrov. V knihe Stratený raj chce Satan Evu zmámiť tak, že jej vstúpi do sna, čo pripomína scénu s Davidom. Satan sa v kresťanstve zvykne volať aj Lucifer, čo znamená Svetlonoš. Je to isté prepojenie s Prometeom, pretože oheň, ktorý priniesol dáva aj svetlo. Ibaže Lucifer je v kresťanstve negatívna postava.

David si kráti čas počas dlhej cesty hádzaním lopty do basketbalového koša. Ide mu to dokonale. Trafia jednou rukou počas jazdy na bicykli. Aj toto môže byť odkaz na Ku klux klan. Jeho názov vraj vychádza z gréckeho slova kyklos - kruh. Okrem toho sa David učí staré indoeurópske jazyky. Vyzerá ako árijec. Má modré oči a blond vlasy. Blondiak to však nie je. Vlasy si na svetlo len farbí. Chce sa podobať hlavnej postave z filmu Lawrence z Arábie, ktorý sleduje a je ním doslova posadnutý. Neustále z neho cituje. Prečo? Preto lebo je robot a je tak naprogramovaný svojim strojcom Petrom Weylandom. Ten Lawrenca spomína vo virálnom videu.

Film Lawrence z Arábie zobrazuje život E. T. Lawrencea. Lawrence sa narodil 16. augusta 1888 ako nelegitímny syn šľachtica Thomasa Chapmana a jeho guvernantky. Študoval históriu na Jesus College. Poznal sa z mnohými známymi osobnosťami. Stretol sa aj s Josephom Conradom, ktorý napísal román Nostromo, podľa ktorého bola nazvaná vesmírna loď vo Votrelcovi. Priateľom Lawrencea bol aj George Bernard Shaw. Po vypuknutí prvej svetovej vojny bol pridelený na štáb britskej rozviedky v Káhire. V roku 1916, keď začalo arabské povstanie proti tureckému impériu, začal Lawrence pôsobiť ako styčný dôstojník medzi arabskými povstalcami. Ako prišelcovi v cudzom svete sa mu podarilo spojiť rozhádané kmene a pomocou neštandardnej partizánskej taktiky začal dosahovať vojenské úspechy. Vo filme je ukázané ako sa v prestrojení vybral do mesta obsadeného Turkami. Tí ho chytili a predviedli pred svojho veliteľa. Ten ho však nespoznal. Dal ho zbičovať a vyhodiť von. Ukrižovaný nebol. V roku 1918 sa podieľal aj na dobytí Damašku. Po vojne sa cítil byť zneužitý, pretože turecké impérium v Arábii nahradilo impérium britské a francúzske. Z tohto dôvodu dokonca odmietol pasovanie na rytiera. Zahynul tragicky pri nehode na motorke. Podľa oficiálnej verzie sa chcel vyhnúť dvom bicyklistom, ktorí mu vošli do cesty. Existujú ale podozrenia, že išlo o vraždu. Svedkovia tam vraj videli záhadné čierne auto. Lawrence sa chcel osobne stretnúť s Adolfom Hitlerom v snahe zabrániť vojne.

Film Lawrence z Arábie nakrútil režišér David Lean v roku 1962. O tri roky neskôr Frank Herbert napísal svoj najslávnejší sci-fi román Duna. Je v podstate o tom istom ako Lawrence z Arábie. Paul Atreides sa ocitne na púštnej planéte, kde ho miestni domorodci Fremeni považujú za spasiteľa. Paul s ich pomocou rozpúta rovnakú partizánsku vojnu proti svojim nepriateľom Harkonnenom a proti impériu ako Lawrence. Z knihy jasne vyplýva, že Fremeni predstavujú Arabov. Niektorí Arabi plnia tragickú úlohu užitočných idiotov, ktorí bojujú za cudzie záujmy doteraz. Ako to bolo potom s Prometeom a ľuďmi?

Palubný počítač Davida upozorní, že sa blížia k cieľu cesty. Je to mesiac veľkej planéty s prstencom. Pripomína to film Vesmírna odysea: 2001 i Avatar. Film Avatar robil režisér Cameron, ktorý prebral štafetu po Scottovi v ságe Votrelec. Ako bude vidno, medzi Avatarom a Prometheom existuje istá súvislosť. Mesiac sa tam volal Pandora a obývali ho modrí obri. Planéta sa podobala na Jupiter. K Jupiteru mierila aj expedícia vo filme Vesmírna odysea. V Prometheovi pripomína planéta Saturn. V pôvodnom scenári Vesmírnej odysey sa letelo tiež k Saturnu. Konkrétne k jeho mesiacu Iapetus. Tak sa volal otec Prometea. Boh Saturn je rímska varianta Titana Krona, aj keď u Rimanov mal omnoho pozitívnejší charakter. Naučil vraj ľudí poľnohospodárstvu a jeho vládu považovali za zlatý vek. Oslavovali ho počas saturnálií na konci decembra. Kronos sa zvykne zobrazovať aj ako smrtka s kosou. Dostala sa posádka Promethea na správne miesto? Na území Ruska sa v istom čase nachádzala ríša, ktorá sa volala Veľká Tartária. Kedysi tam žil národ Skýtov. Teraz tam žijú kosáci. Scythe je po anglicky kosa.

David prebudí posádku, ktorej velí Meredith Vickersová. Tá uvidí, ako kapitán Janek zdobí stromček, pretože sú Vianoce. Je na to dosť naštvaná. Asi to uráža vesmírnych moslimov. Prikáže mu, aby sa dostavil na inštruktáž. Väčšina posádky totiž nepozná účel expedície. Načo vedieť účel, hlavne, že dobre platia. Inštruktáž robí holografický obraz Petra Weylanda, ktorý bol šéfom mega korporácie Jewland. Holografický záznam bol vytvorený 22. júna 2081. Je to 140 výročie začiatku operácie Barbarossa, čo bol krycí názov útoku na Sovietsky zväz. Ako sa ten útok skončil, vieme všetci.

Vianočný stromček. Aká opovážlivosť.

Priezvisko hlavnej hrdinky Shaw okamžite pripomenie anglického dramatika írskeho pôvodu Georgea Bernarda Shawa. Zakladal Fabiánsku spoločnosť, ktorá sa usilovala pomaly a nenápadne zaviesť socializmus. Odkazy na ňu obsahoval aj film Avatar. Firma Secops ťažiaca nerast na Pandore mala v hesle, že najlepším strážcom oviec je vlk. Vlk v ovčej koži je znakom Fabiánskej spoločnosti. Shaw bol do konca života priateľom Sovietskeho zväzu. Často sa vo svojich dielach zaoberal aj ženským témami. Istý čas žil a nakoniec aj zomrel v dedine Ayot St. Lawrence.

Elisabeth Shaw hraje herečka Noomi Rapace, ktorá hrala aj Lisbeth Salander vo filmovej adaptácii série Millenium. Prvý film sa volal Muži, ktorí nenávidia ženy a Lisbeth tam naháňala úchylných nacistov. Aj vo Votrelcovi bola zastúpená ženská téma: hlavná hrdinka Ripleyová bola žena, lodný počítač sa volal matka a u votrelcov platil matriarchát. Neviem či Ripley Scott zastáva líniu Dana Browna o posvätnom ženstve, ale ak by to bolo tak, v tomto filme mu to veľmi nevyšlo, o čom ešte bude reč.

Weyland na inštruktáži vysvetlí, že keď sa dívajú, tak dosiahli cieľ a on je mŕtvy. Vysvetlí im, kto je David. Má blízko byť ako jeho syn. Nie je schopný vykazovať žiadne emócie, pretože nemá dušu. Paradoxne robotom nie je Vickersová, ktorá tak vyzerá, ale David. Weyland celý život strávil skúmaním otázok: „Odkiaľ pochádzame, prečo sme tu a čo bude po smrti.“ Našiel dvoch ľudí, ktorí sú na ceste k ich zodpovedaniu: doktori Holloway a Shoa. Prednesie túto vetu: „Titan Prometeus chcel darovať ľuďom rovnoprávnosť s bohmi a tí ho preto vykázali z Olympu. Konečne nastal čas jeho návratu.“ Weyland teda predstavuje iluminátsku elitu, ktorá sa chce dostať na úroveň bohov. Čo chce Prometheus ukradnúť bohom tentoraz?

V staršom Scottovom filme Blade runner sídlila firma Tyrell v pyramíde, čo naznačuje, že elita má pôvod v starom Egypte. V prvom Votrelcovi mala korporácia Jewland logo v tvare Hórovho okrídleného slnka. V Prometheovi je logo pozmenené. Krídla zostali, ale slnečný kotúč nahradili tri trojuholníky. Jeden smeruje hore a dva dole. Prevláda tam ženský živel. Skoro rovnaké logo mal vo filme Davida Lyncha Duna rod Atreidovcov. Akurát trojuholníky boli otočené naopak. Môže to mať niečo spoločné aj s Prometeom. V knižke Jaroslava Niňaja Prometeus a stvorenie človeka sa rovnaké tri trojuholníky nachádzajú zobrazené na jednom stĺpe. Zatiaľ sa mi nepodarilo vyskúmať, čo to znamená. Atreidovci mali svoj pôvod v starovekom Grécku.

Logom spoločnosti Jewland vo filme Votrelec je okrídlený Horov disk.
Logo spoločnosti v Prometheovi.
Tri trojuholníky Atreidovcov z Duny.

Holloway potom ukáže vykopávky rôznych prastarých kultúr z celého sveta, ktoré nemali medzi sebou kontakt. Na každej je obor a tá istá konštelácia. Táto sústava hviezd vo filme skutočne existuje v blízkosti súhvezdia Arion. Mala by sa nachádzať niekde v súhvezdí Blíženci. Je tak vzdialená od Zeme, že nie je šanca, aby o nej staroveké civilizácie vedeli.

Súhvezdie Arion.

Film Prometheus je postavený na teórii o starovekých astronautoch, s ktorou prišiel Erich von Däniken v roku 1968 v knihe Spomienky na budúcnosť. V úvode knihy sa píše: „Tvrdíme: v dávnom praveku zažili naši predkovia návštevu z vesmíru! Hoci dnes ešte neviem, kto vlastne boli tieto mimozemské mysliace bytosti a z ktorej vzdialenej hviezdy prišli, jednako vyhlasujeme, že títo cudzinci vyhubili časť vtedajšieho ľudstva a splodili nového, azda prvého homo sapiens.“ Upozorňujem na to, že Däniken píše v množnom čísle. Predstavuje teda nejakú skupinu, ktorá sama zostáva v úzadí? Je za touto teóriou nejaká skrytá agenda?

Kocka a hexagon.

Holloway premieta holografickú prezentáciu zo zariadenia, ktoré sa podobá na Rubikovu kocku, nazývanú aj Magická kocka. Znamená to, že máme pred sebou rébus? Možno je to odkaz na režiséra Vesmírnej odysey Stanley Kubricka. Kocka sa povie po anglicky cube. Kocka má však aj ezoterický význam. Je uctievaná v slobodomurárstve. Má 6 plôch a keď sa rozloží, má tvar kríža. Jej dvojrozmerná projekcia vytvára hexagon. Čierna kocka sa spája práve s Kronom – Saturnom. Židia uctievajú sobotu, čo je deň Saturna (saturday). Saturn je šiesta planéta a na jeho póle sa nachádza hexagon.

V sústave, do ktorej dorazili sa nachádza slnko, ako je to naše a planéta s mesiacom, ktorý označujú LV 223. Shoa je presvedčená, že mapa je pozvánka od takzvaných Strojcov, ktorí vytvorili nás. Geológovi Fifieldovi sa to nepozdáva. Biológ Millburn sa pýta, či majú nejaký dôkaz, keďže chcú vynulovať 3 storočia darwinizmu. Shoa vraví, že nemá, ale rozhodla sa tomu veriť. Divné je, že bytosti zodpovedné za vznik človeka nazývajú Strojcovia – Engineers a nie Stvoritelia – Creators. Strojcovia vytvárajú stroje a nie živé bytosti. Ukazuje nám tu Scott skutočnú vieru elity?

Fifield je ryšavý s červenou bradou. Operácia Barbarossa bola nazvaná podľa nemeckého kráľa Fridricha I., ktorý mal červenú bradu. Operácia sa skončila neslávne porážkou Nemecka. Ako asi skončí Fifield?

Po pristátí vytvoria prieskumný tím. Jackson zodpovedný za bezpečnosť si berie plameňomet. To sa nepozdáva Shoa, pretože to je vedecká expedícia – bez zbraní. Je to jedna zo zdanlivých nelogickostí. Každý normálny človek by si na neznámu planétu, kde nevie, čo ho čaká zobral zbraň. V skutočnosti je to odkaz na Georgea Bernarda Shawa, ktorý bol proti násiliu a neuznával marxistické tézy o revolúcii. Jeho Fabiánska spoločnosť chcela socializmus nastoliť pomalými reformami. Sovietsky zväz, kde sa socializmus nastolil revolúciou mu ale nevadil. Plameňomety zohrali rolu aj vo Votrelcovi. Prometeus sa preslávil tým, že daroval ľuďom oheň.

Cieľom prieskumu má byť kamenná kupola, ktorú oni volajú pyramída. Nachádza sa pri pohorí s vysokými štítmi. Prometeus bol prikovaný na skalu Kaukazu, čo je pohorie v Rusku. Bielu rasu volajú v anglicky hovoriacich krajinách kaukazská rasa. Pri Kaukaze nastal obrat v 2. svetovej vojne. Vo vnútri pyramídy sa nachádzajú chodby. Fifield vypustí sondy, ktoré majú chodby zmapovať. Podľa informácií zo sond sa pustia hlbšie do vnútra. Zistia, že je tam systém, ktorý vnútri vytvára dýchateľný vzduch. Holloway si preto dáva dole prilbu. Dýchateľný vzduch tam síce je, ale on ako vedec nepočul nič o mikroorganizmoch? Po ňom si dajú helmy dole všetci.

Pyramíd je na planéte viacero.

David nájde na stene klinopisné znaky. To ukazuje na Zechariu Sitchina a jeho teórie o anunakioch – sumerských bohoch astronautoch. David znaky postláča a tým spustí holografický záznam. Po chodbe začnú bežať postavy, ktoré ich zavedú k nejakej miestnosti. Jedna postava tam spadne na zem a padacie dvere jej odseknú hlavu. Holloway a Shoa mali teda pravdu. Strojcovia existujú.

Fifield sa zľakne a rozhodne sa vrátiť do lode. Pripojí sa k nemu aj Millburn. Shoa zistí, že Strojca je mŕtvy asi 2000 rokov. David aj napriek varovaniu otvorí dvere miestnosti. Tvári sa, že ho to mrzí. V miestnosti sa nachádza odseknutá hlava Strojcu, ktorá sa na ľudskú vôbec nepodobá. Pripomína hlavu zvieraťa - tapíra. Je tam aj jedna obrovská kamenná hlava ako na Veľkonočnom ostrove. Úplne ako ľudská. Na zemi sa pohybujú nejaké červy.

Je tam skulptúra xenomorfa v polohe s roztiahnutými rukami. Znamená to, že s votrelcom sa už obri museli stretnúť. Je to ich výtvor alebo ho len objavili? Nachádza sa tam aj zelený kameň. Žeby smaragdová doska Herma Trismegista? Kapitána Janeka hraje Idris Elba. Idris je arabská forma mena patriarchu Henocha, ktorý sa spája s egyptským bohom múdrosti Totom a Hermom Trismegistom. Henoch znamená Zasvätený. V apokryfnej knihe Henoch sa opisuje vzbura božích synov. Na ostrove Elba bol väznený cisár Napoleon po prehratom ťažení do Ruska.

Smaragdová doska, kameň mudrcov alebo krištáľová lebka?

Nástenné maľby v miestnosti sa začnú meniť. Asi nejako zmenili atmosféru. Bol tam namaľovaný Strojca s ťažko indentifikovateľným stvorením, ktoré akoby sa mu klonilo. Na zemi sú nejaké nádoby, z ktorých sa začne vylievať čierna organická kvapalina. Je to to isté, čo vypil biely boh na začiatku? Vonku prichádza kremíková búrka, preto zoberú odseknutú hlavu a utekajú preč. David si tajne zobral aj jednu nádobu.

Keď vyjdú von, vidno, že na kupole sa nachádza veľká ľudská lebka. Prejavil sa tu jeden z konceptov Jodorowského Duny. Rovnaká kupola s hlavou sa nachádzala na planéte Giedi Prime. Bol to palác rodu Harkonnenovcov. Rod viedol barón Vladimir Harkonnen. Barón mal červené vlasy a slovanské meno. Odkaz na Rusko?

Hlava na vrchole kupoly.
Gigerov umelecký koncept pre film Duna.

Po príchode na loď zistia, že Fifield s Millburnom tam nie sú. Zablúdili v zmapovaných chodbách, ktoré navyše zmapovali sondy samotného Fifielda. Keď je niekto zhúlený, môže sa stať, že zablúdi aj v rodnej dedine.

Na Prometheovi zatiaľ skúmajú odseknutú hlavu. Zistia, že je to helma, v ktorej sa nachádza hlava podobná ľudskej, akurát väčších rozmerov. Na hlave objavili bunečné zmeny. Pomocou elektrického prúdu sa im nejako podarí hlavu oživiť. Objaví sa na nej výraz hrôzy a začne z nej vytekať čierna tekutina. Hlava potom exploduje. Zo vzoriek vyplýva, že DNA Strojcov je totožná s ľudskou.

David komunikuje s niekým, kto spí v hybernačnej jednotke, ktorá pripomína egyptský sarkofág. Vickersová vyzvedá, čo mu bolo povedané. Vraj snaž sa viac. Otvorí preto nádobu z pyramídy a na prst si dá kvapku čiernej tekutiny. Na prste má logo firmy Jewland s tromi trojuholníkmi. Tuto soudruzi urobili chybu, pretože Dávidova hviezda má trojuholníky len dva.

David pri naberaní kvapky čiernej tekutiny prednesie citát z filmu Lawrence z Arábie, že veľké veci majú malé začiatky. Kvapku zamieša do nápoja a ten ponúkne Hollowayovi, ktorý sa k nemu nespráva veľmi milo. Sám piť nechce, čo by bolo aj pochopiteľné, keďže je robot. Až na to, že na začiatku David v pohode jedol. Odkedy roboti jedia? Chcú tým autori povedať, že David je biorobot? Niečo ako replikant z Blade runnera? Holloway mu vysvetľuje, že tam prišli, aby získali odpoveď na otázku prečo nás vlastne stvorili. Hollowaya sa opýta, čo je ochotný urobiť, aby dostal to, po čo sem prišli, čiže odpovede. Ten odpovie, že by urobil čokoľvek. Tým akoby dal Davidovi súhlas k činu. Ten mu dá vypiť nápoj a nakazí ho tak multikulturalizmom.

Ako už bolo povedané, Prometheus má veľa spoločného s dielom Duna. Tam hrala veľkú úlohu tiež istá látka, takzvané korenie, ktoré sa nachádzalo len na jednom mieste vo vesmíre – na planéte Duna. Táto látka predlžovala a rozširovala vedomie, čo umožňovalo Gilde ohýbať priestor a vykonávať tak ďaleké cesty po vesmíre. Pri dlhodobom užívaní spôsobovala mutácie.

Dvaja experti, čo sa stratili, našli v chodbách hromadu mŕtvych Strojcov. Jeden z nich je zboku otvorený, akoby vybuchol. Pripomína im to scénu z holokaustu. V pyramíde sa teda stalo niečo nepekné a to pred 2000 rokmi.

Potom sa dostanú k miestnosti s nádobami, od ktorej predtým ušli. Keď boli so skupinou, vtedy sa báli vojsť, ale keď sú len dvaja, už sa neboja. Z nádob medzitým vytiekla čierna tekutina, ktorá vytvára na zemi kaluže. Malé červy zmutovali na tvory podobné hadom. Korenie v Dune produkovali piesočné červy. Fremeni ich nazývali Šajtan, čo je po arabsky satan. Millburn nazýva tvora ženským zámenom ona a vytešuje sa, že je nádherná. Tvor je však transsexuál, tým pádom ho oslovenie ona uráža a dáva to najavo zlostným syčaním. Millburn na to však nereaguje a začne k tvorovi naťahovať ruku. Zbláznil sa? Nachádza sa na neznámej planéte, vidí cudzieho tvora, ktorý sa navyše podobá na hada, čo by malo normálne vyvolať pocit opatrnosti. Had – jed – raj – jablko. Každý normálny človek by sa v tejto situácii držal bokom. Millburn, ktorý tesne predtým bol pokakaný, keď mu Janek vravel o známkach života, ktoré objavila sonda, ten nie. On k tomu ešte naťahuje ruku.

Táto scéna pobúrila množstvo divákov svojou absurditou. Millburna neváhali nazvať idiot. Na základe rozboru ságy Votrelec si myslím, že tuto Ripley Scott pripravil istým ľuďom takú malú pastičku. Istá skupina ľudí, ktorá možno najviac označovala Millburna za idiota, v reálnom živote neváha tvrdiť, že moslimskí imigranti, ktorých po 11. septembri v kuse označovali za teroristov, sú teraz úplne v pohode. A všetkých týchto imigrantov musíme teraz bez rozdielu povinne prijať. Nemyslím si, že za 911 môžu moslimovia, v tomto im nechcem krivdiť, ale nikto neskúma, či niektorí z imigrantov neslúžili pre Islamský štát alebo inú teroristickú organizáciu a neodrezávali tam hlavy. Aj keby tam neboli žiadni teroristi, je to stále problém. Milióny imigrantov s odlišnou kultúrou, ktorí sa naraz tlačia do Európy ju zákonite budú destabilizovať. Podľa istých kruhov sú ale neskutočným kultúrnym obohatením a kto ich odmieta, ten je xenofób, fašista a vymletý nácek. Potom sa nečudujme, že vďaka imigrantom z umiernenej opozície bol kultúrne obohatený v piatok 13. novembra Paríž. Uvedomte si, že 130 ľudí dokázalo kultúrne obohatiť len 8 umiernených rebelov. Čo sa bude diať ak sa do kultúrneho obohacovania pustí 1000 alebo 10000 umiernených rebelov? Je samozrejme možné, že hoci vykonávateľmi kultúrneho obohacovania boli umiernení rebeli, ale v pozadí stál nejaký Lawrence z Arábie. Nič to však nemení na tom, čo som písal o imigrantoch. Západ rozbombardoval a rozvrátil ich krajiny a teraz sa my máme o nich starať. Ako členovia Európskej únie máme vraj byť solidárni so západnými členmi. Ale v platoch už solidarita a rovnaké práva byť nemusia. Choďte do pekla aj s tou vašou solidaritou, farizeji!

Millburna, ktorý sa chová ako poctivý pravdoláskar zas stvorenie kultúrne obohatí tak, že sa mu zahryzne do dlane, ovinie sa mu okolo ruky a tú potom zlomí. Fifield tomu odreže hlavu, ale z rany vystrekne kyselina a rozleptá mu helmu a tvár. Barbarossa neskončil dobre. Potvore hlava okamžite dorastie. Millburnovi vlezie do skafandra a potom rovno do úst.

Namiesto Boha mimozemsťan.

Holloway príde k Shoa a dá jej ružu, pretože našli to, čo hľadali. Chce vedieť, prečo Strojcovia prišli, a prečo nás potom opustili. Shoa mu ukáže DNA dôkaz. Vraj si už môže dať dole krížik, pretože nás predsa stvorili oni. Shoa položí protiotázku: „A kto stvoril ich?“ Film teda ukazuje, že viera v Boha neodporuje teórii o starovekých astronautoch. Na plagáte k filmu T. E. mimozemšťan od režiséra Stevena Spielberga sa nachádza provokatívne pozmenený výjav zo Sixtínskej kaplnky. Ruka Boha je nahradená rukou mimozemšťana. Môže to naznačovať účel teórie o mimozemských astronautoch. Film Prometheus tomuto názoru oponuje. V inom Spielbergovom filme o mimozemšťanoch Blízke stretnutia tretieho druhu, mimozemšťania pristanú pri vrchu s názvom Diablova veža.

Ruža ako odkaz na rozenkruciánov.

Ruža a kríž je symbolom rezenkruciánov, tajnej spoločnosti, ktorá vznikla v 17. storočí v Nemecku na základe legendy o Christianovi Rosenkreuzovi. Rozenkruciáni a hermetizmus privádzajú k alchýmii. Vyzerá to tak, že práve na alchýmii je Prometheus do veľkej miery založený. Tento obor je známy tým, že sa zaoberal premenami látok. Mal dva hlavné úlohy – premeniť obyčajný kov na zlato a vytvoriť elixír života. Hlavnú rolu v premene mal hrať kameň mudrcov. Alchýmia narábala aj s takými pojmami ako prvotná hmota a univerzálne rozpúšťadlo. Sú nimi čierna tekutina a super kyselina z tela votrelca? Slovo alchýmia má základ v egyptskom slove kem, čo znamená čierny. Jednou z jej tém bol aj homunkulus. Je to umenie stvoriť život a živú bytosť.

Potom sa dvojica hlavných hrdinov spolu vyspí. Ráno Holloway zistí, že má v oku malého červíka. Napriek tomu ide s ostatnými preskúmať, čo sa stalo s Millburnom a Fifieldom. David sa vyberie k sonde, ktorá hlásila formu života. Nájde vesmírnu loď plnú nádob s čiernou tekutinou. V riadiacej miestnosti spustí holografický záznam. Ten mu ukáže, že cieľom vesmírnej lode mala byť Zem. Jeden zo Strojcov stále žije v hybernačnej komore. Navigačný systém sa spúšťa pomocou píšťalky. Vo filme Planéta upírov z roku 1965 našli ľudia na planéte upírov havarovanú loď s kostrami obrov. Ich loď sa ovládala zvukom. Môže to byť aj odkaz na filozofickú myšlienku hudby sfér.

Čo predstavuje loď plná nádob s čiernou tekutinou? Prometeus mal aj brata, ktorý sa volal Epimeteus. Keď Prometeus dal ľuďom oheň, tí tak zmocneli, že sa prestali báť bohov. Zeus im preto chcel strpčiť život. Hefaistos vytvoril ženu a vdýchol do nej život. Bohovia jej dali krásu, múdrosť a šikovnosť. Podľa toho dostala aj meno Pandora – obdarovaná všetkými darmi. Hermes ju odviedol k Epimeteovi a ten si ju vzal za ženu. Bohovia jej dali aj skrinku. Prometeus ich varoval, aby ju neotvárali. Pandora bola ale zvedavá a skrinku potajomky otvorila. Vtedy z nej na svet vyletelo zlo, útrapy a choroby. Loď s nádobami je teda Pandorina skrinka. V skutočnosti Pandorina skrinka ani nebola skrinka, ale nádoba. Skrinku z nej omylom urobil Erasmus Roterdamský, ktorý si v preklade pomýlil grécke slová pithos a pyxis.

Ostatní nájdu kultúrne obohateného Millburna s Fifieldom. U Hollowaya naplno prepukne nákaza multikulturalizmu a začne sa meniť na mutanta. Vickersová s plameňometom ho preto nechce pustiť do lode. Ten sa za ostatných obetuje a s roztiahnutými rukami sa nechá upáliť.

David zoberie Shoa krížik, vraj kvôli kontaminácii. Pri skene zistí, že je tehotná. Shoa neverí, pretože nemôže otehotnieť. Je to však pravda. Čaká potomka, ale človek to nie je. Chce to dať preč, ale David ako správny android vo svete Votrelca je proti. Musí si preto poradiť sama. Pomôže jej zdravotnícka jednotka, ktorá to z nej vyberie. Za zmienku stojí, že Shoa nechce potrat, ale cisársky rez. Potomok je tvor s chápadlami podobný chobotnici. Cthulu, jeden z Lovecraftových Prastarých mal taktiež podobu chobotnice. Dej filmu sa odohráva počas Vianoc, takže to vyzerá tak, že táto scéna poukazuje na narodenie Ježiša Krista. Avšak Shoa sa volá Elisabeth a nie Mária. Alžbeta bola matka Jána Krstiteľa, ktorého uctievajú slobodomurári.

Kapitán Janek si myslí, že LV 223 nie je domov Strojcov. Je to vojenská stanica. Bola postavená v pustatine, lebo nie sú takí hlúpi, aby vyrábali biologické zbrane na vlastnom prahu. To je to čierne svinstvo v nádobách. Vyrobili ho tu, uniklo to a zabilo ich. Má to zmysel, akurát kupola pripomína všetko iné okrem laboratória. Podobá sa viac na chrám. Ak Strojcovia pracovali s alchýmiou, dá sa to pochopiť. Meno Janek odkazuje na Lovecraftovu poviedku V horách šialenstva . Nachádza sa v nej citát z básne Ulalume od Edgara Allana Poea, v ktorom sa spomína hora Yaanek. Janek ale znie akosi česky. V jednom zábere sa objavila aj česká vlajka. Neviem, či ide len o náhodu, ale Praha za Rudolfa II. bola centrom alchýmie. V tej dobe bol podľa legendy vytvorený aj Golem.

David ako Golem?

Poviedka V horách šialenstva obsahuje mnoho paralel s Prometheom. Vedecká expedícia, podobne ako v Prometheovi, objaví v Antarktíde obrovské pohorie. Za ním sa nachádzajú pozostatky milióny rokov starého mesta. V budovách sa nachádza veľké množstvo nástenných plastík, ktoré objasňujú minulosť mesta. Zbudovali ho Prastarí. Bola to rasa, ktorá prišla na Zem z hĺbok vesmíru pred miliónmi rokov. Oni stvorili na planéte život. Na prácu používali čierny organický sliz, ktorému pomocou telepatickej sugescie udávali potrebnú formu. Prastarí nazývali stvorenia z čierneho slizu shoggothi. Stala sa však taká vec, že shoggothi začali nadobúdať vlastné vedomie a proti Prastarím sa búrili. S príchodom ľadovej doby boli Prastarí nútení ustúpiť do hlbín Zeme. Prieskumníci napokon zistili, že tam shoggothi nad Prastarími zvíťazili. Jeden shoggoth už vládne aj v Bielom dome. To je dôvod prečo starí Slovania neuznávali otroctvo v žiadnej forme. Neprávosť mať pána a väčšia byť pánom. Neboli takí hlúpi, aby sa nechali nachytať na takúto zdanlivo výhodnú, ale eticky neprípustnú vec. Dúfam, že ani my nebudeme takí hlúpi, aby sme sa nechali obalamútiť rečičkami typu: naša ekonomika potrebuje imigrantov.

Po „pôrode“ Shoa zistí, že Peter Weyland žije a po celý čas bol na lodi. Práve ho prebudili a David mu umýva nohy ako Ježiš apoštolom a Petrovi. Zostáva mu už len pár dní života. Nechcel ich vyplýtvať, dokiaľ nesplnia svoj sľub – nájsť stvoriteľov. Weyland chce, aby ho zachránili pred smrťou. Je už starý, nastal jeho čas, ale on sa bráni prirodzenému poriadku. Vickersová ho odhovára, že tam zomrie. Kráľ má vládnuť a potom zomrieť, tak to je. Je to jeho dcéra a chce už konečne prebrať vedenie firmy.

Shoa a Hollocaustway príšli na LV 223, aby jedli zo stromu poznania. V raji sa nachádzal ešte jeden strom – strom života. Po požití ovocia zo stromu poznania Adam a Eva boli z raja vyhnaní, aby zo stromu života nemohli jesť. Weyland prišiel kvôli stromu života a chce tak porušiť ďalší zákaz. V knihe Levitikus sa píše: „Povedz im: Ak sa v budúcich pokoleniach niekto z vášho potomstva v stave nečistoty priblíži k posvätným darom, ktoré Pánovi zasvätia Izraeliti, ten človek musí byť vyhubený spred mojej tváre. Ja som Pán! (Lv 22,3)

Shoa sa pýta Davida, čo bude robiť, až ho Weyland nebude môcť programovať. Asi bude slobodný. A chce to? Vraj každé dieťa si praje smrť svojich rodičov. Možno deti úchylných tatkov z elity áno. Ale to neznamená, že všetci.

Weyland napriek varovaniu príde s doprovodom k spiacemu Strojcovi a David ho prebudí. Škoda, že si nezobral prak. Potom sa ho v reči Strojcov niečo opýta. Strojca, nazvime ho Goliáš sa ale nahnevá a odtrhne Davidovi hlavu. Hlava za hlavu. S Davidovou hlavou udrie Weylanda. Ostatných pozabíja, len Shoa utečie. Táto scéna môže mať veľký symbolický význam. Akurát treba pochopiť, kto je to David a prečo je robot. Kľúčom k tomu je film A. I.: Umelá inteligencia, kde vystupuje takisto robot s menom David. Znamená to, že z Dávidovcov prežije alebo prežila len hlava – elita?

Čo David vlastne povedal Goliášovi, že sa tak naštval? Rozčúlila ho trúfalosť Weylanda alebo ho naštval David úmyselne? Predchádzajúci dialóg s Shoa by tomu nasvedčoval. Aj tu zabilo tvorcu jeho stvorenie, aj keď len nepriamo. Vo virálnom videu robot David hovorí, že môže vykonať príkazy, ktoré ľudia môžu považovať za neetické. Aká výhoda. Vypomstila sa Weylandovi jeho vlastná špekulácia? David videl, čo sa všetko stalo, aký účinok mala na ľudí čierna tekutina. Videl, že aj Strojcovia sú smrteľní. Našiel loď plnú nádob s nebezpečnou tekutinou, ktorá sa mala dostať na Zem a on pokojne nechal Weylanda prísť k Strojcovi a žiadať ho o nesmrteľnosť. On neklamal, len akosi nepovedal celú pravdu? Existuje aj vystrihnutá scéna, kde Goliáš Davidovi odpovie. Čo mu povedal? Podľa mňa: „Neútočte na Rusko!“

Weyland povie, že nič tam nie je a zomrie. Prázdny vidí prázdnotu? Vickersová vydá príkaz na cestu domov. Strojca naštartuje svoju loď a začne odlietať podľa pôvodného plánu. Shoa oznámi Janekovi, že jeho odletu musí zabrániť. Tá loď nesie smrť a mieri k Zemi. Má tvar prstenca. Žeby prsteň Prometea? Pripomína však aj hada Urobora.

Janek zapne iontový pohon a nasmeruje Promethea na odlietajúcu loď. S roztiahnutými rukami sa obetuje za ľudstvo. Vickersová pristane v záchrannom module na planéte. Loď Strojcov spadne dole a začne sa kotúľať. Dve bohyne nového veku utekajú pred kotúľajúcou sa loďou asi 100 metrov, namiesto, aby urobili pár krokov do strany. Vickersovú loď rozpučí a Shoa sa zachráni, ale nie preto, že je múdrejšia alebo rýchlejšia, ale preto, že je nešikovnejšia. Potkne sa a spadne. Keďže jej už nič iné nezostáva, odkotúľa sa nabok.

Shoa vojde do záchranného modulu a zistí, že jej synček zavretý za dverami pekne povyrástol. Ozve sa jej Davidova hlava a varuje ju, že Strojca si ide po ňu. Strojca ju skutočne napadne, ale ona na neho vypustí synka. Ten ho omotá chápadlami a strčí mu do úst sosák. Shoa ujde a nájde Davidovu hlavu, ktorá jej prezradí, že sú tam aj ďalšie lode a on ich vie riadiť. V prvom rade si od neho vezme späť svoj krížik – symbol svojej viery. Poukazuje to na vzkriesenie kresťanstva. Doteraz Hollywood do kresťanských symbolov rýpal. Nastal nejaký obrat? Hlavu Davida, ktorý prežil šoa naloží Shoa do tašky a odchádza hľadať ďalšiu loď. David prišiel o telo, teda o svoju výkonnú časť. Priamo už nemôže uškodiť.

S pomocou Davidovej hlavy sa nechce vrátiť na Zem, ale ísť tam, odkiaľ prišli Strojcovia. Nahraje finálnu správu, v ktorej varuje poslucháčov: „Nepokúšajte sa chodiť na miesto pôvodu. Už je tu len smrť. Čierne dievča hľadá Boha ďalej.

Výpravu prežil len jeden jediný človek - doktorka Shaw. Človek, ktorý jediný mal pravú vieru a chcel poznať pravdu. Všetci ostatní, ktorí mali zištné alebo sebecké záujmy zahynuli. Nepomohla im pritom ani výška majetku, zásluhy alebo vedomosti. Svätí účel prostriedky?

Znak tajného spolku Skull and bones.

Veľmi často sa objavujúcim symbolom vo filme je hlava alebo lebka. Vo virálnom videu sú za Davidom dve lebky. Na kupole sa nachádza lebka. Lebka hneď na prvý pohľad pripomína smrť. V Amerike bol založený tajný rád Skull&Bones, čiže Lebka a hnáty. Označuje sa aj ako rád 322. Cieľ cesty Promethea sa volá LV 223. Lebka a hnáty pochádzajú zo symboliky slobodomurárov. Existoval aj rozenkruciánsky rytiersky Rád lebky. Jeho heslom bolo Memento mori – pamätaj na smrť. Lebku – totenkopf používali ako svoj znak aj jednotky SS.

Skull and David.

Strojcovi odsekli dvere hlavu. David prišiel o hlavu, keď mu ju odtrhol nahnevaný Strojca. Umiernení sýrski rebeli veľmi radi odrezávajú hlavy. O hlavu prišiel aj Ján Krstiteľ po tom, ako ho nechal sťať Herodes. Hlava sa spája aj s Ježišom Kristom, na ktorého sú vo filme viaceré odkazy. Bol ukrižovaný na mieste zvanom Golgotha, čo znamená miesto lebky. Podľa legendy je to odvodené od lebky Adama, ktorý tam mal byť pochovaný. Na tomto mieste mala byť takisto rozdrvená lebka hada po páde človeka v raji. Boh prorokoval Eve, že jej potomstvo rozdrví hlavu potomstvu hada a ono mu poraní pätu. Gigerov guru sa volal Golowin. Po rusky golova znamená hlava. Taký istý význam v slovanských jazykoch má aj meno jedného z hlavných hrdinov Holloway. Holova, golova je hlava. Čo ma udivuje je, že aj Golgotha má zmysel v slovanských jazykoch a znamená presne to, o čom som písal vyššie. Golgatha – golova gada – gol gada - hlava hada.

Veľká kamenná hlava sa nachádzala i v miestnosti s nádobami. Zdá sa, že to bola nejaká kaplnka alebo miesto uctievania. Hlava je spätá s rozumom, múdrosťou a riadením. Vedúce kádre sa nazývajú hlava – hlava cirkvi, hlava štátu. Templári údajne uctievali nejakú hlavu – CAPUT LVIIIm. Latinsky je hlava caput, takže miestnosť môže odkazovať na Capitol vo Washingtone alebo na Rím. Symbolom moci starovekého Ríma bol jeden z jeho siedmych pahorkov nazývaný Kapitol. Bol taktiež náboženským centrom – stál tam Jupiterov chrám. Ježiš bol ukrižovaný v čase, keď Palestínu okupovali Rimania. Niekto chápe Ježiša ako votrelca.

O votrelcovi sme sa nedozvedeli prakticky nič. Vieme akurát že čierna tekutina + muž = mutant, mutant + žena = chobotnica a chobotnica + Strojca = votrelec. Skulptúra v kaplnke ale dokazuje, že votrelec existoval už aj predtým, takže jeho pôvod je stále nejasný. Nebolo vysvetlené ani to, ako sa loď s obrom a vajcami votrelca dostala na LV 426.

O čom je teda film Prometheus? Vysvetlenie, ktoré sa tak akosi samo núka je takéto. Strojcovia vytvorili človeka, ktorého v istých epochách navštevovali a možno aj zasahovali do jeho vývoja. Zanechali mu informáciu o mieste svojho pôvodu. Potom sa niečo stalo. Shaw zistila, že to bolo pred 2000 rokmi. Určite každého hneď napadne, že práve vtedy bol ukrižovaný Ježiš. Ľudstvo sa zrejme z nejakého dôvodu nevyvíjalo dobre. Strojcovia sa preto rozhodli, že na Zem vyšlú svojho vyslanca, aby veci upravil na správnu mieru. Ľudia ho však ukrižovali. Strojcovia stratili trpezlivosť alebo sa rovno poriadne nahnevali a rozhodli sa ľudstvo zničiť. Strojcovia sa obetovali pre iných. Ľudstvo alebo nejaká skupina v ňom sa však rozhodla, že bude obetovať iných pre svoje záujmy. Došlo ale k nehode a zbraň Strojcov sa obrátila proti nim samotným. Tak to vykladá aj drvivá väčšina západných analytikov. Vec je však zložitejšia.

Vo filme sa stretávajú viaceré prúdy a pravda je bohužiaľ taká, že film sa nedá jednoznačne vysvetliť. Neviem na základe akého rámca ho mám interpretovať. Na základe „biblického“, ktorý predstavuje báseň Stratený raj, podľa gréckej mytológie alebo diela H. P. Lovecrafta? Sú medzi nimi isté podobnosti, ale aj veľké rozdiely. Čo si analytici neuvedomujú je konflikt medzi skupinami bohov, ktorý sa nachádza v každom z prúdov. Kto sú potom obri z LV 223? Bohovia alebo Titani – padlí anjeli?

Isté nie je ani to, či mimozemšťania, ktorých objavila expedícia sú vôbec Strojcovia, ktorí vytvorili človeka. Mimozemšťania zo začiatku filmu používali vesmírnu loď v tvare disku, zatiaľčo tí z LV 223 používajú lode v tvare prstenca.

Mimozemšťania zo začiatku filmu používali iný typ lode.

Z akého dôvodu bolo vytvorené ľudstvo? Aby pomáhalo v stvoriteľskom pláne? Ako spoločníci alebo len ako otroci? Chceli si iba Strojcovia dokázať, že niečo také vedia? Či bolo vytvorené alebo len zneužité ako zbraň vo vojne bohov, buď priamo alebo ako hostiteľ pre dokonalú biologickú zbraň – votrelca? Ak išlo Ridley Scottovi práve o to poriadne zamotať divákovi hlavu, vytvoriť otázky a vyvolať tak záujem o pokračovanie filmu, tak sa mu to podarilo dokonale.

Odkaz filmu je však jasný. Vo všeobecnosti je to znova varovanie pred trhaním plodov zo stromu poznania, čo vyplýva aj zo samotného podtitulu: „Hľadanie nášho počiatku môže viesť k nášmu koncu.“ Nachádzajú sa tu aj konkrétnejšie varovania. Jedným z nich je: „Neútočte na Rusko!“ Západniari toto varovanie ale nepochopili alebo ho ignorujú a vyvolali vojnu na Ukrajine. Teraz im tam lode vozia čierny sliz.