Sám doma

Pomerne nedávno sme oslávili Vianoce i Nový rok. A to dokonca aj v pokoji. Nijaké bomby u nás nevybuchli, ani nikto nebol hromadne znásilnený. Prečo asi? To je otázka. O inom však chcem. Vianoce sa u nás spájajú s rôznymi tradíciami. Jedným z takých zvykov sa stalo vysielať v televízii rozprávku Mrázik a americký film Sám doma. Tento film nám už v roku 1991 priniesol varovanie.

V komédii Sám doma vykrádajú dvaja zlodeji divného vzhľadu opustené domy obyvateľov, ktorí odišli počas Vianoc na dovolenky. Zlodeji vykradnú vybavenie domu a ešte k tomu tam pustia vodu, ktorá dom vytopí. Je to vraj ich znamenie - oni sú Mokrí banditi. Super nápad, to musím oceniť. Zlodeji vykrádajú bohato vyzerajúce domy. To dá rozum, v chudobných domoch materiálnych vecí na kradnutie veľa nebude. Ako už bolo povedané, zlodeji vykrádajú opustené domy. Opustený dom bez obyvateľov mi pripomína telo bez ducha alebo hlavu bez rozumu. "Haló, McFlyi, je někdo doma?"

S Vianocami sa spájajú rôzne zvyky a ja som v amerických filmoch postrehol tiež jeden zvyk. Stále v nich všetci hovoria, ako museli ťažko pracovať, aby si mohli dovoliť to a to. Ak im to však niekto ukradne, potom celá tá ťažká práca, strávený čas a minutá energia boli vlastne zbytočné.

Na dovolenku počas Vianoc odíde aj rodina McCallisterovcov. Kali, kde si Kali? Po odlete lietadla však zistia, že doma zabudli svojho najmladšieho syna Kevina. Zlodeji sa chystajú vykradnúť aj ich dom, o ktorý sa teraz stará a stráži ho len malý Kevin. To sa im však nepodarí. Prvým dôvodom, prečo sa im to nepodarilo je to, že aj keď je Kevin malý, nie je hlúpy a neschopný, ako si to mysleli zlodeji. Druhým dôvodom je, že vedel, čo zlodeji chystajú a neignoroval to. Tretím dôvodom je to, že si vytvoril plán na obranu domu. Štvrtým dôvodom je, že sa aktívne podľa svojho plánu bránil. Posledným piatym dôvodom bolo to, že nakoniec, keď sa už zdalo, že je porazený, dostal nečakanú pomoc. A bolo to od človeka, ktorého predtým sám považoval za zločinca. Zlodejov nakoniec chytili policajti a keďže všade nechávali rovnaké znamenie, mohli im prišiť všetky krádeže.

Pre nás mám dve správy, jednu dobrú a jednu zlú. Dobrou správou je, že nám vybavenie domu nemôžu ukradnúť. Zlou správou je to, že nám ho nemôžu ukradnúť preto, lebo nám ho už ukradli. A to som sa nevyjadril presne, pretože v skutočnosti sme zlodejom vybavenie domu sami odovzdali. Práca našich predkov bola tak zbytočná. K čomu je drieť ako somár, keď žijem ľahkovážne so sebaklamom, že všetci sú kúloví a žiadni zlodeji neexistujú? Načo robiť, zarábať peniaze, aby sme sa mali dobre, keď nevenujeme pozornosť obrane domu a necháme sa zlodejmi okradnúť alebo dokonca úplne vyhubiť?

Nám zostal už iba dom, vnútorný priestor a holé životy. Experti sa však ozývajú, aby sme otvorili dvere a sami ich pozvali zlodejov dnu. A niektorí hlupáci to naozaj chcú urobiť! Dovolíme im to?

Je tu tiež otázka priorít. Väčšina obyvateľov Slovenska sa považuje za kresťanov. V evanjeliu sa píše aj toto: "Nezhromažďujte si poklady na zemi, kde ich moľ a hrdza ničia a kde sa zlodeji dobýjajú a kradnú. V nebi si zhromažďujte poklady; tam ich neničí ani moľ ani hrdza a tam sa zlodeji nedobýjajú a nekradnú. Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce." (Mt 6, 19-21)