Stratená pamäť

V minulom článku som zabŕdol do témy história. Rôzne fantastické legendy o svojom pôvode si vytvorili mnohé národy sveta a takisto aj slobodomurári. Oproti týmto legendám je pokus našej politickej triedy urobiť zo Svätopluka kráľa starých Slovákov úplne nevinný čin. Videli sme ale, že sranda sa u nás na Slovensku robí len zo samotných Slovákov (správne Slovenov). V tejto téme by som chcel pokračovať a rád by som sa pozrel na to, kto má podľa filmových ilusionistov jediný právo vysvetľovať históriu.

Pomôže mi v tom film 50 krát a stále po prý raz. Je to americká komédia z roku 2004. Zabaviť sa dá pri nej naozaj dobre, hlavne ak človek chápe jej skrytý význam. S týmto zážitkom sa jednoducho musím podeliť.

Henry Roth(schild) pracuje na Havajských ostrovoch ako ošetrovateľ zvierat v morskom parku. Vo voľnom čase sa baví balením turistiek na rôzne vymyslené historky, ako napríklad, že je tajný agent a podobne. V jednej kaviarni raz stretne peknú dievčinu Lucy, ktorá sa mu hneď zapáči. Dajú sa do reči a dohovoria si stretnutie aj na druhý deň. Lucy si ho však na ďalší deň na jeho veľké prekvapenie vôbec nepamätá. Majiteľka kaviarne mu vysvetlí, že je tomu tak preto, lebo Lucy mala vážnu autonehodu pri ktorej si poranila hlavu. Má poškodený spánkový lalok a to spôsobuje, že sa jej krátkodobá pamäť nemení na dlhodobú. Myslí si preto, že je stále ten istý deň. Jej otec s bratom sa preto tvária, že sa nič nestalo a každý deň jej robia narodeninovú oslavu a dávajú jej stále tie isté noviny. Lucy tak vlastne žije v jednom veľkom klame. Túto dievčinu si môžeme pomenovať ako cirkev alebo biela rasa. Lucyn otec je rybár, nehodu mala v nedeľu, čo je posvätný deň kresťanstva a bolo to 13. októbra. V ten istý deň roku 1307 bol zrušený rád templárskych rytierov. Lucy je blondýnka a stále sleduje zápas Vikingov. Má priezvisko Whitmore, pričom slovo whit sa podobá na white, čo je po anglicky biely

Pyramída
Lucy stavia z vaflí rôzne stavby. Je táto stavba indiánske típí alebo pyramída bez vrcholu? Na pohári sa nachádza slnko, čo potvrdzuje skôr tú druhú možnosť.

Henry sa však nechce vzdať a skúša to s ňou stále znovu a znovu. Lucy ale nie je vôbec hlúpa, aj keď je blondýnka a stále ho nejako odfajčí. Jej otec si myslí, že ju Henry chce len využiť a tak mu povie, nech sa v kaviarni už viac neukáže. Henry ho poslúchne, v kaviarni sa už neobjaví, ale začne sa s Lucy stretávať na ceste. Znovu pri tom uplatní svoj herecký talent a vymýšľa si rôzne scénky.

Do jednej takejto scénky zapojí aj svojho priateľa. Je to jednooký sfetovaný blázon, z ktorého si robia žarty aj jeho vlastné deti. Ak je to odkaz na boha iluminátov, tak potom vidno, že si ho sami veľmi nevážia. Jednou z činností jednookého je dávať delfínom marihuanové koláče, lebo vraj inak by nechceli plávať s bielymi deťmi. To je ale v pohode, to nie je rasizmus, to je sranda. Scénka spočíva v tom, že jednooký začne Henryho naoko mlátiť, čo má pritiahnuť Lucynu pozornosť. Tá si samozrejme myslí, že prepadnutie je skutočné a blázna poriadne vypráši bejzbalkou.

Jednooký blázon
Jednooký blázon.

Lucyn otec si raz zavolá Henryho na pohovor a ukáže mu, ako si Lucy spieva. To sa deje len počas dní, keď ho stretla. Henri má na Lucy viditeľne blahodárny vplyv. Opýta sa otca, čo budú robiť o takých desať rokov, keď sa Lucy zobudí a v zrkadle uvidí, že za jeden deň zostarla. Aj otca to trápi.

Onedlho Lucy príde na to, že je úplne iný deň a je zle. Musia vysvetľovať, čo sa jej stalo. Henri potom príde s nápadom, že vytvorí videokazetu, ktorá jej ozrejmí, čo sa jej stalo, aké udalosti sa udiali vo svete a ako sa stretla s Henrym. Ona vo videu ale neúčinkuje, hrá ju jednooký. Ako si môže byť potom Lucy istá, že sa to stalo práve tak, ako je to nahrané vo videu?

Nápad s videokazetou je úspešný a tak sa z nej jedného dňa Lucy dozvie, že mala s Henrym svadbu a zistí, že majú už spolu aj deti. Podľa záberov zo svadby vidíme, že Henry je židovského pôvodu. Žid teda určuje to, čo sa stalo a aká bola minulosť. Pozná ale Žid svoju vlastnú minulosť, keď ju vysvetľuje druhým? Vie, kto bol jeho praotec Abrahám a jeho žena Sára?

Svadba
Henry Roth je Žid.

V poslednej dobe sa však dosť veľa ľudí začína prebúdzať a začínajú sa im otvárať oči. V súvislosti so skutočnosťami uvedenými v tomto článku potom dostávajú zmysel všetky tie stresy, ktorým sme vystavení, finančné krízy, teroristi a vojnové napätie na Blízkom východe. Niekto sa nám asi znovu pokúša dať poriadnu ranu do hlavy. Dá sa tomu nejako zabrániť? Možno stačí nedať sa nachytať rôznymi divadielkami ako sú napríklad falošné napadnutia.