Techno mesiáš

Projekt Zeitgeist predstavil nového boha - techniku a nového spasiteľa - superpočítač. V tomto článku opíšem, ako je technika v niektorých filmoch vnímaná, kto sa podľa nich cez techniku vyjadruje a komu je určená.

Prvým z týchto filmov bude americký titul Náhradníci z roku 2009. Film má aj hlbší zmysel a v skutočnosti nemusí mať s technikou, robotmi a budúcnosťou nič spoločné. Ja ho ale budem vnímať doslovne, pretože ako sa hovorí: "Ako hore, tak aj dole." Poskytnem však určité náznaky a narážky, takže kto chce, môže rozmýšľať.

Vo filme sa ukazuje svet, v ktorom ľudia už ani nevychádzajú von. Takmer každý má svojho robotického náhradníka, ku ktorému sa pripája a ovláda ho. Ľudí k tomu nikto nenúti a náhradníci sú veľmi populárni. Všetci teraz môžu vyzarať ako chcú. Stačí si upraviť náhradníka podľa svojho želania. Ľudia sa takisto cítia oveľa bezpečnejšie. Ak niekto zničí ich náhradníka, im sa v pohodlí domova nič nestane. Je to bezpečný svet a náhradníci majú v hlavách aj identifikačné čipy. Nikto však presne nevie, kto je kto. Za ženským náhradníkom môže byť kľudne aj muž. Všetci sú veľmi spokojní, až do chvíle, kým niekto nezlikviduje neznámou zbraňou dvoch náhradníkov. Vyšetrovanie odhalí, že jeden z nich patril synovi vynálezcu, ktorý náhradníkov vytvoril. Útok však nebol namierený proti synovi, ale proti samotnému otcovi. Syn si totiž požičal otcovho náhradníka. Tvorca používa viacero náhradníkov, hoci je to oficiálne zakázané. Útok spôsobí u vyšetrovateľov šok, pretože zničenie náhradníka spôsobí zároveň aj zabitie majiteľa.

Nie všetci sú ale z náhradníkov nadšení. Vo svete existuje menšina, žijúca v ohraničených oblastiach, kde žijú ľudia, ktorí náhradníkov nepoužívajú. Ani týchto do rezervácií nikto nezavrel, ale urobili to dobrovoľne. Proti náhradníkom aktívne vystupujú a snažia sa obmedziť ich používanie. Náhradníci majú do rezervácií prísny zákaz vstupu. Stopy vraha vedú práve do jednej z týchto oblastí. Ktovie, ako sa táto oblasť, kde žijú "praví" ľudia volá. Žeby Zion? "Jediní praví" ľudia ale vyzerajú ako trhani a rezervácia sa podobá viac na smetisko ako na územie obývané ľuďmi. Ktovie, možno títo ľudia jednoducho na náhradníkov nemajú peniaze alebo sú jednoducho takí sprostí, že ich nedokážu ovládať, a tak sa teraz prehlasujú za "jediných pravých" ľudí a tvária sa, že akože náhradníkov odmietajú z morálnych dôvodov.

Jeden z vyšetrovateľov - Tom Greer, ktorého hrá Bruce Willis sa pri prenasledovaní vraha do tejto oblasti dostane. Stane sa to pri havárii vrtuľníka. Spadol tam teda z neba. Keďže používa náhradníka, tak tam nepatrí a nahnevaní obyvatelia ho zlynčujú. Zbraň, ktorú mal vrah sa potom dostane do rúk čierneho vodcu "pravých" ľudí, ktorého nazývajú Prorok.

Greerov náhradník na kríži
Greer sa pozerá na svojho vlastného náhradníka, ktorého dreadi zavesili na kríž. On naďalej žije.

Tvorca náhradníkov Greerovi poradí, nech sa sústredí na zbraň. Dreadi, ako sa vo filme nazývajú "praví" ľudia, predsa niečo také sofistikované vytvoriť nemohli. Greerovu partnerku potom niekto zastrelí a ovládne jej náhradníka. Z jeho obrazových záznamov zistí, že existuje systém, ktorý umožňuje napojiť sa na každého náhradníka na svete. Greer zistí, že zbraň sa volá Cunami. Jej účelom bolo vyhrať bitku jediným výstrelom. Softwarový vírus mal zničiť všetkých náhradníkov. Nikto ale netušil, že zároveň zničí poistky a zabije aj samotných operátorov. Výrobcom zbrane je spoločnosť VSI, ktorá vyrába aj náhradníkov. Tvorca náhradníkov v nej už ale nepracuje. Po nezhodách s vedením bol očiernený a prepustený. Teraz sa stiahol do úzadia a ľuďom sa vyhýba. Prorok, ktorý sa zbrane zmocnil ju posiela Greerovej partnerke, ktorú ovláda neznámy útočník.

Prorok oznamuje svojim prívržencom, že éra náhradníkov sa ochvíľu skončí a vyhlasuje revolúciu. Po zásahu armády a pár výstreloch sa ale revolúcia rýchlo skončí. Prorok je zastrelený a najavo vyjde neuveriteľná vec. Prorok, ktorý kázal o tom, čo je ľudské, a ktorý vystupoval proti náhradníkom bol sám náhradník. Ten, ktorý kázal, že používanie náhradníkov je klamstvo, bol sám klamár.

Greer postúpi v pátraní ďalej a príde na to, že vrah pracoval pre FBI a najal ho jeho vlastný šéf. Ten je zároveň aj na výplatnej páske spoločnosti VSI. Spoločnosť chcela tvorcu odstrániť preto, lebo financoval protináhradnícke hnutie. Stvoril náhradníkov a teraz ich sám chce zničiť. To on ovládol Greerovu partnerku. Je to pán bábok. V jej tele sa dostal k systému, ktorý je napojený na všetkých náhradníkov. Do tohto systému napojil zbraň Cunami, ktorá doň nahrala svoj vírus. Ten spolu s náhradníkmi zabije aj každého operátora. Vynálezom náhradníkov tvorca zvrátil smer vývoja ľudstva a to chce teraz napraviť. On chcel len dať silu slabým. Prečo? Pretože sám je jeden z nich. Je to invalid na vozíku. Jeho vynález sa však rozšíril aj tam, kde sa nemal a vytvoril u ľudí závislosť. No a podľa jeho slov, ak chcete odstrániť závislosť, tak musíte odstrániť závislého. Greer samozrejme ľudí zachráni, ale náhradníkov nechá usmažiť. Tí popadajú k zemi ako muchy.

Teraz už začínam chápať reči v štýle New age, že ľudia sú duchovné bytosti, ktoré na to zabudli. Ilusionistom to umožní ospravedlniť depopuláciu planéty. Oni tak vlastne len chcú oslobodiť ľudí od ich fyzických tiel a odkryť ich duchovnú podstatu. Ilusionisti sú totiž notorickí osloboditelia. Európsku šľachtu oslobodili od jej majetkov, nás momentálne oslobodzujú od našich peňazí a úspor a Angelinu Jolie oslobodili od jej prsníkov. Podľa tejto zvrátenej logiky by potom mal byť Adolf Hitler najväčším hrdinom, ktorý oslobodil 6 miliónov Židov. On je ale považovaný za zločinca. Prečo asi?

V rozbore budem ešte pokračovať, no najskôr popíšem animovaný film Rodinka úžasných. Film rozpráva príbeh nezvyčajnej rodinky, ktorej členovia majú rôzne superschopnosti. Otec je veľký silák, mama sa môže naťahovať ako plastelína, syn je rýchly bežec a dcéra sa dokáže zneviditeľniť. Pripomína mi to symboliku živlov, ako to bolo podané napríklad vo filme Fantastická štvorka. Bohužiaľ, rodinka svoje schopnosti nemôže používať a využiť ich na pomoc ľuďom. Pred časom totiž došlo k istej nehode a superhrdinovia boli zakázaní. Pán Úžasný teraz pracuje ako úradník v poisťovni, kde sa strašne nudí. Navyše ho trápi jeho šéf, pretože pomáha klientom vyhnúť sa byrokracii. Podľa filmu je byrokracia úmyselne vytvorená, aby zabránila ľuďom dostať sa k tomu, čo im právom patrí. Život priemerného občana pán Úžasný nemôže vydržať, a tak so svojim priateľom Frozonom tajne pomáhajú ľuďom.

Modrý oblek
Písmeno "i" alebo pyramída bez vrcholu?

Jedného dňa dostane odkaz od neznámej ženy, ktorá údajne pracuje pre tajnú sekciu vlády. Ponúka mu prácu za trojnásobok jeho ročného platu. Má za úlohu zneškodniť bojového robota, ktorý sa vymkol z pod kontroly. Žena sa volá Mirage, čo znamená ilúzia alebo fatamorgána. Ak by si to pán Úžasný uvedomil, ušetril by si tým veľa problémov. V skutočnom svete sa takýchto pánov Úžasných nachádzajú milióny. Tajné výskumné stredisko sa nachádza na sopečnom ostrove a riadi ho nejaký muž. Jeho identitu ale pán Úžasný nepozná. V novej práci dostal aj nový oblek červenej farby. Doteraz nosil oblek modrý. Nachádzalo sa na ňom písmeno "i", čo je prvé písmeno slova úžasný v angličtine. Toto písmeno sa ale viac podobá na pyramídu bez vrcholu so slnečným kotúčom ako na písmeno.

Identitu svojho zamestnávateľa čoskoro zistí. Je to jeho bývalý fanúšik Buddy, ktorého kedysi odmietol. Dôvod odmietnutia bol ten, že nemal žiadne superschopnosti. Buddy preto začal využívať rôzne technické vynálezy a ich predajom získal ohromné prostriedky. Teraz si hovorí Syndróm. Robota zostrojil ako lákadlo pre hrdinov, aby odhalili svoje schopnosti. Získané znalosti potom využíva na ďalšie vylepšovanie robota. S týmto motívom sa sa už raz stretol. Bolo to vo filme Liga výnimočných, ktorý sa takisto zaoberal superhrdinami. V tomto filme hrdinovia predstavovali podľa môjho názoru slobodomurárov.

Buddy týmto spôsobom odstránil už niekoľko hrdinov. Jedným z nich bol aj Laserové oko. Jeho kostru našiel pán Úžasný v jaskyni. Pred smrťou ešte stačil vyryť na stenu slovo Kronos. Je to heslo do Buddyho počítača, v ktorom sa nachádzajú jeho plány na operáciu Kronos. Meno operácie má pôvod v gréckej mytológii. Kronos, rímsky Saturn bol vodcom titanov, staršej generácie gréckych bohov. Návrat titanov a povstanie boha Krona sa v poslednej dobe objavuje aj vo filme. Konkrétne ide o snímky Vojna bohov a Hnev titanov.

Nápis Kronos v jaskyni
Nápis Kronos v jaskyni, ktorý sa dá prečítať len z istého uhla.

Buddyho plán Kronos spočíva v tom, že vypustí svojho robota v Amerike. Ten začne robiť škody a keď už ľudia stratia akúkoľvek nádej, tak sa objaví Syndróm a všetkých zachráni. Stane sa tak najväčším hrdinom všetkých čias a to aj bez mimoriadnych schopností. Chudák Buddy ale netuší, že namiesto záchrancu sveta sa stane obeťou svojho vlastného plánu. Robota vytvoril naozaj dobre. Ten pochopí, že ho Buddy ovláda pomocou rukavice, a tak mu ju odstrelí. Syndróm je bezmocný a s robotom si musí poradiť rodinka Úžasných. Tí ho zničia jeho vlastnou zbraňou a falošná hrozba falošného mesiáša skončí v pekle.

Horeuvedené príklady zo sveta filmu nám teda symbolickou rečou vravia, že techniku vytvárajú postihnutí alebo ľudia bez vlastných schopností. Tejto skupine je aj technika určená. S týmto názorom sa ja celkom nestotožňujem, ale v niečom majú spomínané filmy určite pravdu. Úplné spoliehanie sa na techniku a jej nadmerné používanie ničí prirodzené ľudské schopnosti.

Na záver sa ešte zastavím pri otázke, či môžu filmy Náhradníci a Rodinka Úžasných odkazovať na nejakú konkrétnu entitu? Je tomu naozaj tak a môžeme ju nájsť v gréckej mytológii, na ktorú odkazuje boh Kronos. V gréckom panteóne sa nachádza jeden boh, ktorý spĺňa charakteristiky filmových postáv spojených s technikou. Je to Hefaistos (rímsky Vulcanus). Bol to syn boha Dia a jeho ženy Héry, boh ohňa a kováčstva. Narodil sa chromý a tak ho Héra zhodila z Olympu. Spadol do mora a tam ho morské bohyne vyučili kováčskemu remeslu. Neskôr sa znova dostal na Olymp, ale po jednej hádke ho Zeus znovu zhodil. Padol na ostrov Lemnos a tam si na miestnej sopke zriadil svoju dielňu. Buddy mal svoje sídlo takisto na sopečnom ostrove. Hefaistos bol ostatným bohom na posmech a ako jediný z bohov využíval fyzickú prácu. Pomáhali mu pritom jednookí kyklopi. Zbrane, ktoré vyrábal, dodával obidvom bojujúcim stranám. Uvedené charakteristiky ale pasujú aj na jednu postavu z kresťanskej éry. Tou postavou je diabol. Zrejme nie náhodou bola technika v minulosti považovaná za diabolskú. Ako som už vravel, ja techniku úplne nezatracujem, ale ani z nej nerobím spasiteľa ľudstva. Podľa mňa by sa mala používať, ale s mierou. Viac by som sa sústredil na rozvíjanie prirodzených ľudských schopností.

Buddyho sopečný ostrov
Buddyho sopečný ostrov.
Diabol robí znamenie V
Diabol na tarotovej karte robí rukou znamenie "V". "V" ako Vulkán?