Vojna volov

Po vražde Jána Kuciaka pravdoláskari a najväčší demokrati chcú pád demokraticky zvolenej vlády. Bičujú emócie a tvrdia, že jediným vinníkom je Fico. Čo ak existuje aj iné vysvetlenie tejto kauzy? Preskúmam preto koprodukčný seriál Vojna volov o stredoveku z roku 1987, ktorý práve beží na STV 2. Hlavne tretia časť je dôležitá.

V Nemeckej kolónii s názvom Slovensko je politická scéna rozdrobená na množstvo strán a straničiek. Vďaka ich malicherným záujmom a sporom je vojna nevyhnutná. Hľadá sa už len zámienka. Bohužiaľ niektorí šéfinovia to nechápu.

Jedno kniežatstvo je veľmi zadĺžené, preto žmýka sedliakov ako sa len dá a vymýšľa absurdné nariadenia. Prečo je kniežatstvo zadĺžené? Pretože šéfino namiesto správy krajiny sa viac zaujíma o zábavky a poľovačky? Podriadení, napríklad veliteľ stráže a stratég nie sú o nič lepší. Zaujímajú ich len sebecké chúťky, kvôli ktorým po nich zostávajú invalidi a mŕtvoly. Hlúpy správca, sa chce za každú cenu zapáčiť šéfinovi, no jeho akcie prinesú viac škody ako úžitku. Zo svojej pozície zákonodarcu kryje zločiny vysoko postavených pôžitkárov. Šéfino s tým súhlasí, veď sú to kámoši a myslí si, že sú veľmi potrební a nenahraditeľní. Správca nechápe ani hru na šach-matoviče. To je taká hra, kde sa figúrky a hlavne pešiaci obetujú pre vyššie záujmy. Pritom pešiaci majú oveľa vyššiu hodnotu ako len obetní baránkovia. To nechápu viacerí.

Svojimi akciami šéfinovia doslova prinútia sedliakov k vzbure. Proti sedliakom vyšlú preto trestnú výpravu. Tí však utečú do susedného nepriateľského kniežatstva. Tam sa situáciu pokúsia využiť vo svoj prospech. Keďže oni sú demokrati, oni vojnu začať nemôžu. Veď čo by na to povedal pápež? Sami preto napadnú a vypália vlastnú dedinu a na mieste činu nechajú štít susedného kniežatstva, aby ho mohli obviniť z vlastného zločinu.

Šéfinovia spamätajte sa už konečne a namiesto svojich kšeftíkov začnite konečne riešiť situáciu sedliakov. Kto vás bude živiť a kryť vás? Nelegálni imigranti? To určite.

Nechcem vynášať predčasné súdy. Neviem, kto je za vraždou Kuciaka. Jediným mojim zámerom je ukázať, že situácia je zložitejšia. Existuje minimálne ešte jedno vysvetlenie, ktoré je tiež nutné brať do úvahy a preskúmať ho pred vynášaním rozsudkov. Myslím si, že destabilizovať krajinu a vyzývať na pád vlády, ako to robí rezident Kiska bez nejakých dôkazov je zlé. Pýtam sa, komu táto vražda najviac vyhovuje? Tak rozmýšľajte Sloveni, aby ste neskončili ako voli - na porážke.

Středověk neskončil, středověk trvá...