Sága Votrelec

Tento článok bude ukážkou hollyvoodoo, pomocou ktorého presstitútky dokážu obhájiť každý blud, ktorý im prikážu. Oni sami sa pritom samozrejme javia ako najväčší humanisti. Ukážem tiež, ako môžu byť dobre vyzerajúce frázy dvojzmyselné. Bude to aj príprava na konečne serióznu analýzu filmu Prometheus.

Votrelec

Lodný počítač Matka prebudí posádku lode Nostromo z hybernácie. Na ich prekvapenie sa neblížia k Zemi, ale k neznámej planéte pri hviezde Zeta Reticuli. Zeta je sústava, z ktorej majú podľa ufológov pochádzať šediváci.

Matka je naprogramovaná tak, aby zabezpečila preskúmanie signálov, ak na nejaké narazí. To sa stalo aj v tomto prípade. Z neznámej planéty prichádza signál, o ktorom si posádka myslí, že je to volanie o pomoc.

Loď Nostromo je pomenovaná podľa románu anglického spisovateľa Josepha Conrada vlastným menom Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Pochádzal z ukrajinského Berdičeva, ktorý pred rokom 1793 patril k Poľskému kráľovstvu. V okolí bola väčšina obyvateľstva ukrajinská, v meste bola židovská majorita, ale väčšinu pozemkov vlastnila poľská šľachta.

Román sa odohráva vo fiktívnej juhoamerickej krajine. Nostromo je taliansky emigrant, ktorý pracuje pre bohatého anglického majiteľa striebornej bane. Je vážený vedúci pracovník považovaný za nepodplatiteľného. Do svojej pozície sa vypracoval vlastným úsilím. Napriek tomu do vyššej spoločenskej triedy nepatrí a boháči ho považujú len za užitočný nástroj. Nostromo znamená po taliansky námorník, ale môže to byť aj „náš muž“.

V krajine vypukne revolúcia. Nostroma jeho pán poverí úlohou vyviezť striebro z mesta, aby ho zachránil pred povstalcami. Podarí sa mu to a striebro ukryje na jednom ostrove. Všetci si však myslia, že striebro sa utopilo v mori. Po návrate sa mu podarí zachrániť mesto pred revolucionármi, ale slávu, ako dúfal mu to neprinesie. Cíti sa urazený, že riskoval život pre nič a to ho privedie k zániku. Ukryté striebro si chce privlastniť a tehličku po tehličke ho preváža z ostrova. Mohol by si už spokojne žiť, ale on stále nemá dosť. Stále odváža striebro, až ho raz zastrelí strážca majáku. Koho predstavuje tento otrok strieborného teľaťa hádam nemusím vysvetľovať.

Aj záchranný modul Narcissus na lodi Nostromo pochádza z názvu románu Josepha Conrada.

Vyslaní prieskumníci nájdu na planéte mimozemskú loď. V jej vnútri objavia veľkého mimozemšťana, ktorý je už dávno po smrti. V hrudníku má dieru. V lodi je kopa podivných vajec. Z jedného vyskočí tvor podobný pavúkovi a prisaje sa na hlavu astronauta Kanea. Jeho spoločníci ho chcú dostať na loď, ale Ripleyová to nechce dovoliť. Bojí sa, že sa na loď môže zavliecť nejaká pliaga. Také sú proste bezpečnostné pravidlá.

Román Neger z Narcissu od Josepha Conrada je postavený na rovnakom konflikte. Posádka lode cíti súcit s čiernym námorníkom, ktorý je nakazený tuberkulózou, ale kapitána zaujíma povinnosť voči lodi.

Podobne aj na palube Nostroma je humanista Ash, ktorý hovorí, že mu záležalo na Kaneovi a na jeho živote. Poruší preto príkaz Ripleyovej a otvorí dvere. Zistia, že Kane je v kóme, ale organizmus ho udržuje pri živote. Chcú ho dostať z Kanea preč, a tak sa mu pokúsia odrezať jednu nohu. Zistia, že mu v žilách koluje nie krv, ale antirasizmus, antixenofóbia a humanizmus, ktoré pôsobia ako silná kyselina. Potom sa už boja organizmu čo i len dotknúť. Organizmus potom sám odpadne a zdochne. Kane sa preberie a vyzerá byť úplne v poriadku, tak si všetci vydýchnu. Pri večeri mu ale exploduje hrudník a z tela mu vyskočí votrelec. Všade strieka krv, vyzerá to strašne, ale čo mal chudák malý votrelec robiť? Zúfalí votrelci robia zúfalé činy. Predstavte si, že ste votrelec. Práve sa preberiete a zistíte, že ste v nejakom tele, kde sa nedá dýchať. Nič iné vám nezostáva, len sa prehrýzť von. Trocha empatie prosím. Vystrašený votrelec potom utečie a robí dobre. Posádka totiž ide po ňom a chce ho zabiť. Votrelec sa odborne nazýva xenomorf a posádka teda trpí na xenofóbiu. Celý film je postavený na strachu z cudzieho a neznámeho. Keď sa jedná o sex a homosexualitu, tak sa to nemá potláčať, pretože ako sa hovorilo v Matrixe: „Potlačovať pudy znamená potlačovať ľudskosť.“ V prípade xenofóbie už potlačovanie ľudskosti nevadí.

Ako sme mali možnosť vidieť, votrelci majú tri štádia vývoja - vajce, pavúk a vraždiaci votrelec. Viac k tejto problematike prezradí votrelcológ v nasledujúcom videu:

Ripleyová zistí, že sa k planéte nedostali náhodou. Bol to pravý účel ich cesty – priviesť votrelca za každú cenu, bez ohľadu na životy posádky na Zem, aby ho vedeckí nadšenci zo spoločnosti Jewland mohli študovať. Humanista Ash plnil funkciu piatej kolóny a dokonca to nebol ani človek, ale robot. Nikto o tom nevedel. Všetci si mysleli, že to bol človek. Po tomto zistení chce Ash Ripleyovú zabiť, čo mu však nevyjde a sám príde o hlavu. On votrelca obdivoval: „Je to dokonalý organizmus. Jeho dokonalosti sa môže vyrovnať len jeho beštiálnosť. Obdivujem jeho rýdzosť. On prežíva nezaťažený podvedomím, výčitkami a falošnou morálkou.“

Chudák votrelec sa musí brániť pred útočiacou posádkou. Ripleyová sa rozhodne, že loď zničí samodeštrukciou. Prežije len ona v záchrannom module, lebo votrelec všetkých pozabíja. No a čo! Kane napríklad keď bol malý, raz rozpučil chrobáka. Zaslúžili si to rasisti!

Votrelec 2

Votrelcov 2 už nerežíroval Ridley Scott, ale James Cameron.

Záchranný modul s Ripleyovou objavia po 57 rokoch. Jej príbehu o votrelcovi nechce nikto veriť. Aspoň sa tak tvária. Zdesená Ripleyová sa dozvie, že na planéte LV 426, kde bola loď s votrelčími vajciami, zriadila Spoločnosť ľudskú kolóniu. Situácia sa zmení, keď s kolóniou stratia kontakt. Vyšlú tam preto výsadok námornej pechoty s Ripleyovou ako poradkyňou. Ripleyová zasiahnutá xenofóbiou súhlasí len pod podmienkou, že votrelcov nepôjdu skúmať, ale všetkých ich postrieľať.

Názov vesmírnej lode Sulaco, ktorá ich má na planétu LV 426 odviesť, pochádza takisto z románu Nostromo od Josepha Conrada. LV 426 – biblická kniha Levitikus kapitola 4, verš 2 až 6: „Povedz Izraelitom: Ak sa niekto z nevedomosti prehreší proti niektorému zo všetkých Pánových predpisov a urobí niečo zakázané: Ak bude vinníkom pomazaný kňaz a padla by vina na ľud, obetuje dobytča za svoj hriech, ktorý spáchal, býčka na obetu za hriech Pánovi. Privedie býčka ku vchodu do stánku zjavenia pred Pána, položí ruku na hlavu býčka a dobytča zabije pred Pánom. Potom pomazaný kňaz vezme z býčkovej krvi a zanesie do stánku zjavenia. Kňaz si namočí prst do krvi a sedem ráz krvou pokropí pred Pánom.“ Čo z toho vyplýva? Ak kňaz urobí chybu, odniesť si to má nevinný býčok. Čistý humanizmus. Ak chce niekto pochopiť Promethea, musí pochopiť toto.

Aj v dvojke sa nachádza jeden android, z čoho je Ripleyová úplne hotová. Okrem xenofóbie trpí aj na antirobotizmus. Čo? Že vraj ju chcel v jednotke istý android zabiť? To sú predsudky! Android jej vysvetlí, že išlo o starší model, ktorý bol vždycky tak trochu nespoľahlivý. Jemu sa to nemôže stať, aby ublížil nejakej ľudskej bytosti. Android sa volá Bishop, čo je po anglicky biskup. Beží teda pod operačným systémom zvaným kresťanstvo. Na akom operačnom systéme bežal ten starší, nespoľahlivý model?

Po pristáti na planéte samozrejme zistia, že sa kolonisti dostali k vajciam votrelcov, tí sa namnožili a všetkých kolonistov odvliekli do svojho hniezda v jadrovom reaktore.

Na tomto mieste musím vyzdvihnúť obrovský zmysel votrelcov pre rodovú rovnosť. Oni berú všetkých rovnako, mužov, ženy aj malé deti. Nie ako napríklad tí nechutní Srbi, ktorí po opakovaných vražedných nájazdoch islamistov v Bosne stratili nervy a pomstili sa len na chlapoch. Ženy a deti nechali normálne odísť! Neuveriteľná diskriminácia. Áno, diskriminácia! Moslimovia veria, že ak sa stanú mučeníkmi, tak idú do raja. Srbi takto odopreli moslimským ženám a deťom spásu.

Sami votrelci naopak majú úlohy prísne rozdelené. Kráľovná znáša vajcia, samci ju oplodňujú a robotnice robia nábor ľudí. No a čo? Prečo by to nemohli mať takto vyriešené? Len preto, že votrelci sú čierni?

Pri jednom takom nábore ľudí, stretne votrelec chlapca a pýta sa ho. Čau, ja som votelec a ty si kto? Ja som Ajlan. Čo, ty žiješ? Jasné, a prečo by som nemal. Veď som videl fotku, ako utopený ležíš na pláži. Ajlan mu hovorí: „Počuj votrelec, ty si debil?“ Ty po 11. septembri 2001 ešte stále veríš fotkám v médiách? Vieš, čo sa dá urobiť v takom fotošope alebo vo filmovom štúdiu? Pozri si film Vrtieť psom. Dobre, keď sprivatizujem nejaký televízor, tak si pozriem. Kde sú tie zbrane hromadného ničenia v Iraku, nedá sa Ajlan. Aj keby sa tam niekto naozaj utopil, bolo by to po nehode spôsobenej hlúposťou rodičov. Prečo neukážu v televízii tisíce mŕtvych detí z Donbasu, Iraku, Sýrie alebo Srbska, zabité pri bombardovaní, ktoré podporovali tí istí, ktorí teraz obviňujú ľudí z neľudskosti, keď niekto je proti imigrantom. Mimochodom, vraví Ajlan, akurát tesne predtým som videl v televízii ako policajti v Amerike našli dieťa v zamknutom aute. Chceli ho zachrániť, aby nezomrelo v tej horúčave, tak rozbili okno a dieťa vytiahli. Potom zistili, že to bola len bábka. Taká bola hodnoverná. Ako píšu: Majitelia týchto „živých" bábik by si mali uvedomiť, že ľudia si môžu myslieť, že ide o ozajstné deti. Ty vole, hovorí votrelec. Ja som si myslel, že som najhorší vo vesmíre, ale tie novinárske hyeny ma prekonali. Díky, Ajlan, to bolo skvelé kultúrne obohatenie. To ti musím oplatiť. Na ten zážitok nikdy nezabudneš.

Ripleyová aj tu narazí na zmrda, ktorý chce votrelcov dostať na zem. Tentoraz to nie je android, ale človek. Aspoň tak navonok vyzeral. Ako sa to len volal? Hidžab? Nie. Nikab? Nie. Aha, Burke. Votrelec by sa totiž dal využiť ako biologická zbraň. Proti komu? No proti preľudneniu. Na zemi sa totiž premnožili rasisti a antisemiti.

Ripleyová to aj tentoraz zvládne a odletí z planéty, kde votrelci vybuchnú s jadrovým reaktorom. Tá xenofóbna rasistka má neuveriteľné šťastie. Spolu s ňou unikne jedno dievčatko a desiatnik Hicks, ktorého hrá Michael Biehn. Desiatnik obľubuje v boji starú brokovnicu s odrezanou pažbou. Zvyk z Terminátora je železná košeľa. Unikne aj android Bishop a na loď sa dostane aj kráľovná votrelcov. Tá rozsekne Bishopa na dve polovice – katolíckeho Bishopa a pravoslávneho Bishopa. Na Ripleyovú samozrejme nemá a tá ju vyhodí do vzduchoprázdna.

Votrelec 3

To nie je možné! Zase všetci zahynuli okrem xenofóbnej Ripleyovej, ktorá sa zachráni na planéte s väznicou. Aj Bishop je skapaný. To nevadí. Ako bude vidno, nahradí ho nový typ robota. Väzni tam majú vytetované čiarové kódy, takže keď vám začnú tetovať čiarové kódy alebo implantovať čipy, budete vedieť, že ste väzni. O väzňov sa stará náboženské spoločenstvo. Sú to kresťanskí apokalyptickí fundamentalisti. Autori filmu asi chcú naznačiť, že je to náboženstvo pre väzňov.

Na lodi bolo aj vajce votrelca, z ktorého pavúk nakazil jedného psa. Vyliahnutý votrelec potom začne lidvidovať väzňov jedného po druhom, ale Ripleyovú nechá nažive. Tá pojme podozrenie a nechá sa zrentgenovať. Zistí, že aj ona má v sebe votrelca. A to kráľovnú, ktorá kladie vajcia.

Jeden väzeň nazýva votrelca drak. Keďže tu máme apokalyptickú sektu, toto sa píše v Zjavení apoštola Jána alebo Apokalypse: „Potom sa na nebi ukázalo veľké znamenie: Žena odetá slnkom, pod jej nohami mesiac a na jej hlave veniec z dvanástich hviezd. Bola ťarchavá a kričala v bolestiach, lebo mala rodiť. A bol vidieť aj iné znamenie na nebi: Veľký ohnivý drak.“

Potom začína psychologická dráma, pretože väzni nemajú žiadne zbrane. Využijú preto fakt, že votrelec infikovanú Ripleyovú chráni a sami seba použijú ako návnadu. Dostanú ho pod kotol a vylejú naňho žeravé olovo. Je tu však ešte niekto, kto musí byť zničený – Ripleyová. Sama skočí do roztaveného kovu, aby votrelca v nej nedostala Spoločnosť. Konečne je z nej pravá R.I.P.leyová.

Votrelec 4: Vzkriesenie

No to ma podrž. Ripleyová zase žije. Vyklonovali ju z krvných vzoriek vedci. Čo to počujem? Vy ste Ripleyovej ako hlavnej hrdinke držali palce? Potom ste nakazení xenofóbiou. Budeme vás musieť liečiť. Pošleme vám domov jedného votrelca.

Ono to tak celkom Ripleyová nie je. Je to kríženec človeka a votrelca. Vyklonovali ju na výskumnej lodi ďaleko od civilizácie, aby z nej mohli vybrať kráľovnú votrelcov. Chcú namnožiť viac votrelcov, a preto sa spriahnu s bandou zločincov, ktorí prepadnú nejakú loď a unesú členov posádky, aby slúžili ako hostitelia embrií. Loď zločincov sa volá Betty. Je to odkaz na Betty Hillovú, ktorú v roku 1961 údajne uniesli šediví mimozemšťania. O pár rokov v hypnóze nakreslila mapu, ktorá by mala zobrazovať hviezdu Zeta v súhvezdí Sieť.

Všetko sa to stalo asi 200 rokov po trojke. Odvtedy sa stali významné zmeny. Spoločnosť Jewland už neexistuje a palubným počítačom už nie je Matka, ale Otec.

Vedci chcú votrelcov vycvičiť ako psíkov, ale majú smolu. Votrelci si vyberú jedného votrelca, z ktorého spravia mučeníka. Toho teraz čaká cesta priamo do raja, kde môže zožrať 70 panien. Kyselina, ktorá z neho vytečie, rozožerie podlahu a votrelci sa dostanú von.

Ripleyová sa chce evakuovať so zločincami na ich lodi. Pri úteku zistia, že jedna z nich – Annalee Call – anglicky análne volanie je znova android. Je to novinka – android, ktorého vyrobili androidi. Oproti androidom z predošlých častí sa líši aj tým, že je to žena. Žena s výzorom mladého chlapca. Javí sa byť viac ľudská ako ľudia. Zbavila sa aj spojenia s počítačom Otcom tak, že si vyrezala modem a nemá rada, keď jej niekto rozkazuje. Po chybnom robotovi a robotovi kresťanovi tu máme nový model robota: feministického sekulárneho humanistu – liberála s análnym volaním.

Situácia sa skomplikuje, keď zistia, že výskumná loď je naprogramovaná tak, aby sa dostala na Zem. To by znamenalo koniec ľudstva. Jediný, kto môže preprogramovať loď je androidka Call. S veľkým odporom sa spojí s Otcom pod krížom cez modem Bibliu. Loď nastaví tak, aby na Zemi nepristála, ale narazila do nej.

Zločinci sa dostanú na svoju loď, ale Ripleyovú unesú votrelci ku kráľovnej. Aj tá si pri krížení vzala niečo od Ripleyovej. Už nekladie vajcia, ale rodí. Porodí pritom hybrida – človeko-votrelca. Ten kráľovnú hneď zabije a za matku považuje Ripleyovú. To neveští nič dobrého a skutočne z Ancikrista sa vykľuje superxenofób, ktorý nemá rád ani ľudí, ani liberálnych androidov s análnym volaním a dokonca ani votrelcov. Šialený vedec sa rozplýva, aký je Ancikrist prekrásny, až kým mu neodhryzne hlavu.

Ripleyovej sa podarí dostať na záchrannú loď, ale tam sa dostane aj Ancikrist. Tá ho nechá vycucnúť do vesmíru a výskumná loď narazí do Zeme.

O žene a drakovi som už z Apokalypsy citoval. Píše sa tam aj toto: „Zatrúbil druhý anjel. A akoby veľký vrch bol vrhnutý do mora. Zatrúbil tretí anjel. A z neba spadla veľká hviezda, horiaca ako fakľa.“ Potom zatrúbil tretí anjel a Zemou sa ozývalo análne volanie...

S tou xenofóbiou je treba niečo robiť. Navrhujem založiť Výbor pre votrelčie práva. Prvou a hlavnou úlohou bude zmeniť dehonestujúci výraz votrelec, ktorý votrelcov uráža. Za druhé je treba okamžite zrušiť kríže a Vianoce, ktoré votrelcov nesmierne urážajú. Pardon, priplietla sa mi tu iná agenda. Takže ešte raz. Za druhé, Európu je treba zbaviť xenofóbie a naučiť ju tolerancii, pretože sa tu šíri antivotrelizmus. K tomu potrebujeme jeden žiarivý príklad hodný nasledovania. Hlúpym Európanom je nutné všetko ukázať. Čo si budeme navrávať, sú ako zvieratká. Navrhujem preto, aby Izrael, jediná pravá demokracia zobral k sebe votrelcov a ukázal hlúpym Európanom, ako sa to robí.