Warcraft

Warcraft: Prvý stret je nádejný filmový počin, ktorý obsahuje v sebe súvislosti so súčasnou imigračnou krízou, ale aj s minulosťou. Režisér by chcel natočiť trilógiu, čo je jeho snom. Som zvedavý, ako by sa príbeh vyvýjal a aké postrehy by ešte priniesol, pretože v tomto filme je ich dosť. Pravdepodobne ho však stihne osud väčšiny filmov natočených podľa počítačových hier a na pokračovanie to veľmi nevyzerá.

Film sa začína na domovskej planéte orkov, ktorá umiera a mení sa na púšť. Smrť planéty znamená aj koniec orkov. Sú to zelení mužíci veľkého vzrastu a sily s prasačími klami. Nie všetci sú ale zelení. Túto farbu majú len tí, ktorí prijali temnú mágiu zvanú fel. Tú ovláda čarodejník Guldan, ktorý zjednotil orkské kmene. Zelená je farba islamu. V tomto sa Warcraft podobá na film Veľký čínsky múr.

Guldan sľubuje orkom záchranu. Chce ich presunúť na novú planétu. Aby to dokázal, musí otvoriť medzidimenzionálnu bránu. Na to potrebuje energiu, ktorú vysáva zo zajatcov z inej rasy, ktorá tiež žila na planéte. Je ich však málo, takže brána bude otvorená len po krátky čas. Z tohto dôvodu majú povolenie k presunu na novú planétu Azeroth len muži, pretože tí sú bojovníci. Na druhej strane brány má tento bojový predvoj za úlohu dobyť nových zajatcov. Prečo sú potom nelegálni imigranti poväčšinou chlapi?

Jedným z orkov, ktorí majú prejsť na druhú stranu je aj Durotan z klanu Frostfwolf. Jeho žena Draka je tehotná, ale chce zabezpečiť nový život svojmu dieťaťu, tak sa zamaskuje za muža. Pri presune medzi dimenziami, ale začne rodiť. Na druhej strane porodí syna, ale ten je po predčasnom pôrode neduživý a zomiera. Guldan však vysaje energiu z neďaleko stojace srny a dieťaťu vráti život. To po tomto úkone zozelenie.

Orkovia prišli k obyvateľom Azerothu s transparentmi We are wORKERs, not criminals. Obyvatelia boli celí šťastní, že môžu orkom pomôcť a kultúrne sa od nich obohatiť. Vítali ich s transparentmi: "Imigranti vitajte." Orkovia im z vďaky vypália dediny a ich vezmú do zajatia. Guldan potrebuje zajatcov, aby s pomocou ich životnej energie znovu otvoril bránu a presunul na Azeroth aj zvyšok hordy!

Ork Durotan po prechode nie je nadšený. Nádej na nový život ho začína opúšťať. Vidí, že aj keď je všade naokolo tráva a stromy, na miestach, kde sa objaví Guldan sa tvorí pustatina. Pochopí, že presunom na nový svet sa ich problémy nevyriešia. Začína tušiť, že Vinu za ich zničený svet má Guldan so svojou mágiou. Fel má síce zelenú farbu prírody, ale je to mágia smrti. Durotan pochopí, že po čase sa aj táto planéta premení na púšť. Jeho dieťa žiadny nový život mať nebude. Chce sa preto spojiť s ľuďmi a Guldana zabiť.

Planétou sa medzitým šíria zvesti o zelených obroch, ktoré dorazia až ku kráľovi ľudského kráľovstva. Ten poverí palatína Lothara, aby zvesti prešetril. Ten chce obhliadnuť telá zabitých vojakov a v márnici nájde podozrivého mladíka, ktorý sa tiež zaujíma o mŕtvoly. Lothar ho pritlačí a ruku mu znehybní kružidlom. Na nej má vytetované oko, čo je znak magického rádu Kirin Tor. Oko je pritom už pomerne známy symbol tajného rádu illumunátov a kružidlo je znak slobodomurárov.

Mladík je odpadlý mág Khadgar. Na jeho naliehanie mu Lothar dovolí prezrieť telá, pretože má divnú predtuchu. Tá sa naplní, keď Khadgar v telách nájde stopy po mágii fel. Vyzve preto kráľa, aby povolal strážcu kráľovstva, slávneho mága Medivha, u ktorého kedysi študoval. S Lotharom sa vyberú do jeho veže. Lothar ide hore za Medivhom, ktorý tvorí z hliny golema. Povesť o pražskom golemovi, ktorý sa obrátil proti svojmu tvorcovi asi nepozná. Kadgar sa zatiaľ motá v knižnici. Tam uvidí záhadného ducha, ktorý ho navedie k jednej knihe, ktorú si potajomky vezme.

Kráľ ich pošle na priezkumnú akciu, s cieľom chytiť nejakého orka živého, aby ho mohli preskúmať a vypočuť. V lese sú ale orkami prepadnutí a nevyzerá to s nimi dobre. Medivh však otočí fel proti orkom a až na troch veliteľov ich všetkých zabije. Khadgarovi sa podarí chytiť jedného orka živého. Je to Garona, ktorá na ich prekvapenie hovorí ľudskou rečou. Vraj sa ju naučila od zajatcov. Ktovie, či je to pravda, lebo vyzerá viac ako človek, než ako ork. Durotan si zjedná tajné rokovanie s ľuďmi a Garona robí tlmočníčku. Dohodnú sa, že ľudia napadnú tábor orkov a odvedú ich pozornosť. Durotan so svojim klanom zatiaľ zabije Guldana. Počas rokovania sú ale napadnutí ostatními orkami. Medivh chce ľudí ochrániť magickou bariérou, ale jeho zámer mu celkom nevýjde. Časť armády ostane za bariérou a orkovia ju zmasakrujú. Náčelník Blackhand zabije Lotharovho syna pred jeho očami.

Z knihy, ktorú Khadgar ukradol, zistí zaujímavé veci. Píše sa tam o temnom portále. Od Garony sa dozvie, že Guldanovi pomohol otvoriť portál nejaký démon. Dovtípi sa, že orkov tam pozval niekto z Azerothu. Tieto zistenia prezradí aj Lotharovi. Po bitke odnesie Khadgar vyčerpaného Medivha do jeho sídla a v očiach mu zbadá zelený fel. Vyberie sa preto do centra magického rádu Kirin Tor, od ktorého zbehol, aby zistil, čo je to Alodi, o čom sa dočítal v knihe. Mágovia ho nie veľmi nadšene odvedú k veľkej čiernej kocke. Na ich prekvapenie, v kocke sa pred Khadgarom otvoria dvere, čo sa doteraz nestalo. On vojde dnu a tam nájde ducha v podobe stareny, ktorého stretol v knižnici. Duch mu povedal, že musí zastaviť Medivha, ktorý je posadnutý mágiou felu. Čierna kocka sa nachádza aj v centre islamu, v Mekke.

Film vraví, že imigrácia je nielen riadená, ale je dokonca výsledkom zrady vo vlastných radoch. Ono aj pred perzským Kýrom Veľkým sa akosi "zázračne" otvorili brány obliehaného Babylonu. To isté sa hovorí aj o moslimskom vpáde do Španielska, že im niekto pomohol. Môže na tom niečo byť i v prípade dnešnej imigračnej krízy? Samozrejme môže, veď je verejne známe, že Angela Melkor imigrantov do Nemecka pozvala. Môže to mať však oveľa širší rozmer. Mág Medivh má výzor Ježiša, čo môže byť odkaz na kresťanstvo a teda aj na cirkev. No a pápež František sa vyjadruje o imigrantoch pozitívne, vyzýva na ich prijímanie a dokonca umýval moslimom aj nohy. Vo filme však boli aj narážky na iluminátov a slobodomurárov. U slobodomurárov existuje škótky a yorkský rítus. Členovia najvyšších stupňov oboch rítov sú združení v spolku vo vnútri slobodomurárskeho spolku a nazývajú sa shrineri. Zvláštne je, že používajú arabskú a islámsku symboliku a na hlavách nosia fezy. Ich prvá svätyňa sa nazývala Mekka.

U orkov vykonal Blackhand vyvraždenie klanu Frostwolf, ale Durotanovej žene s dieťaťom sa podarilo újsť. Keď ju začali doháňať, pustila dieťa v prútenom košíku ako Mojžiša dolu riekou. Durotana obvinili zo zrady, ale on sa odvolal na tradície a vyzval Guldana na rituálny zápas Makgor. Víťaz zápasu sa stane novým veliteľom Hordy. Guldan však začal počas zápasu podvádzať. Nespoliehal sa len na svoju silu, ale pomocou mágie felu vysával životnú silu z Durotana, až ho nakoniec zabil. Bohužiaľ tým prišiel o česť a orkovia začnú reptať. Guldan preto posilní Blackhanda felom a sám na výstrahu zabije niekoľkých orkov.

Khadgar prezradil Lotharovi, že Medivh podľahol felu a musia ho zastaviť. Priletia do jeho sídla. Medivh v podobe démona už začína zariekavať, aby s pomocou Guldana a jeho ľudských obetí otvoril portál a priviedol na Azeroth zvyšok Hordy. To sa mu našťastie nepodarí. Lothar ho naláka do čarovného žriedla a Khadgar naňho pomocou mágie zhodí golema.

Na portál sa chystá zaútočiť ľudská armáda kráľa Llanea. Nevedia, že Durotan je mŕtvy a nemôže splniť svoj sľub. Proti fyzicky silnejším orkom nemajú veľa šancí na úspech. Jedinú výhodu, ktorú majú sú prvé strelné zbrane, ktoré nedávno vynašli trpaslíci. S ich pomocou sa prebijú k portálu. Ten sa začína otvárať a už z neho aj vyskakujú orkovia. Umierajúci Medivh ale priechod uzavrie a bránu presmeruje do hlavného mesta ľudí. Tí oslobodia zvyšných zajatcov a pošlú ich domov. Bohužiaľ Medivh zomrel a brána sa uzavrela. Kráľovi s pár vojakmi, ktorí kryli presun zajatcov sa prejsť nepodarilo. Kráľ vie, že nemajú šancu, preto poprosí Garonu, aby ho zabila. Takto si získa úctu orkov, lebo zabila vodcu nepriateľov a možno ich v budúcnosti dokáže nejako ovplyvniť, aby medzi orkami a ľuďmi zavládol mier. Obeta kráľa tak nebude zbytočná.

Na miesto bitky priletel na gryfovi Lothar, aby zachránil kráľa, prišiel však neskoro. Zistil, že bol zabitý dýkou, ktorú vlastnila Garona. Orkovia ho zajali a Blackhand ho vyzval na rituálny súboj Makgora. Blackhand po prijatí felu sa stal väčším a silnejším. Ale aj pomalším a neobratnejším. Preto stačila jedna rana mečom do rozkroku od Lothara a bolo po súboji. Aspoň nebude mať problémy s plnými guľami ako poniektorí imigranti. Guldan vyzval orkov, aby Lothara zabili, ale tí odmietli, lebo si ctia tradície. Lothara nechali odísť s telom mŕtveho kráľa. Po jeho pohrebe vznikla aliancia medzi ľuďmi, trpaslíkami a elfami.

Film prináša množstvo postrehov, z ktorých som už spomenul imigračnú krízu, ktorá je podľa filmu riadená, spôsobená zradou zvnútra a je to v skutočnosti invázia. Toto, čo tu prišlo je pritom len predvoj! Útočníkom ale táto invázia nijako nepomôže, pretože chyba je v ich vlastnej ideológii smrti a to by si mali v prvom rade sami uvedomiť. Pre nás zaujímavá a potrebná myšlienka je, že ochrancom nášho sveta je každý z nás, nie len nejaký tajný rád.