Tajný príbeh

Dostal sa mi do rúk nedávno vydaný román americkej autorky Donny Tartt Tajný príbeh, v ktorom ja vidím istú súvislosť s hnutím Black lives matter, o ktorom som písal minulý článok.

Skupina vysokoškolských študentov gréčtiny je ovplyvnená predmetom svojho štúdia natoľko, že chce na vlastnej koži vyskúšať niečo z dionýzovských rituálov. Dostanú sa pri nich do takého vytrženia, že v pomätení zmyslov zabijú v lese nejakého sedliaka. Jeden z partie študentov sa tejto akcie nezúčastní, ale spojí si dohromady dva a dva a príde na to, že za vraždou sú jeho kolegovia.

Nejde však na políciu, ale začne dávať vinníkom všelijaké drzé požiadavky. Proste ich začne vydierať a rôzne terorizovať. Bol to dobrý nápad? Veď ak už zabili človeka, nebudú schopní zabiť aj jeho? Skupinka sa po čase naštve a týpka naozaj zabije. Vydierača volajú Bunny, čo je v preklade zajačik. Černosi v Amerike tiež začínajú robiť bordel a dávať všelijaké požiadavky, najnovšie na finančné odškodnenie za otroctvo. Jedného z vodcov boja za černošské práva Wyatta Walkera volali Kmotor králik.