Tarzan

Kniha Tarzan je už síce staršie dielo, ale má nám čo povedať k súčasnej vypätej atmosfére doma i v zahraničí. Tú ovplyvnili aj kauzy Kuciak a Skripaľ.

Dej knihy je pomerne známy, preto ho len v rýchlosti zopakujem. V západnej Afrike pri rieke Kongo istá európska veľmoc pácha nekalú činnosť. Táto krajina nie je v knihe menovaná, ale my túto vec neskôr preskúmame bližšie. Britská vláda preto do oblasti vyšle istého Johna Claytona, aby záležitosť vyšetril.

Lord Clayton si vezme so sebou na cestu aj ženu, čo neskôr oľutuje. Na lodi, ktorou cestujú vznikne vzbura a ich vyložia vzbúrenci na africkom pobreží. Claytonovci sa v miestnej džungli akotak zabývajú a pani porodí syna. Rodičia však zahynú, ale chlapčeka si adoptuje opica Kala a nazve ho Tarzan.

Opičí kmeň vedie tyranský vodca Kerčak, s ktorým má rastúci Tarzan neustále problémy. Ako Tarzan dospieva, zisťuje, že sa od opíc líši a bude zrejme iného rodu. Jeho tušenie sa potvrdí, keď nájde chatrč svojich rodičov. Z nájdených kníh sa sám naučí písmo. Stane sa z neho znalec Písma. Pomocou rozumovej prevahy a s nájdeným nožom zabije zúrivého Kerčaka a on, cudzinec sa stane vodcom kmeňa. Potom nájde a zachráni dievčinu zo svojho rodu. Tarzan zistí, že okrem toho, že nie je opica, nie je ani obyčajný človek, ale syn anglického lorda.

Túto tému som už načal v Príchodzích, a tak to len zopakujem. Pre pochopenie tohto diela treba len prečítať jeho názov po heptapodsky - od zadu. Z Tarzana sa stane Nazrat. Kto napriek tomu nechápe, tomu odporúčam do pozornosti článok Planéta opíc.

Zmysel románu máme vyriešený, a tak sa môžeme venovať súčasnej politickej situácii. Za posledné roky sme toho zažili veľa, ale mám taký pocit, že niekto sa z toho vôbec nepoučil. Nevadí, ja to všetko vysvetlím, aj to budem opakovať, keď bude treba.

Po vražde Jána Kuciaka sa u nás začali protesty s požiadavkou na predčasné voľby. Ja som bol proti týmto protestom. Prečo je tomu tak? Lebo som prívrženec Fica? To asi nie, veď som o Ficovi písal aj články. Alebo si myslím, že to, čo vravia protestujúci o tejto garnitúre nie je pravda? Určite nie, drvivá väčšina toho pravda je.

Prečo som teda zaujal tento postoj? Pretože som už niečo zažil na vlastnej koži a niečo mám aj naštudované. Myslím si, že vyvíjať tlak na vládu treba, lebo aj mňa mnohé veci rozčuľujú. Protesty som však nepodporoval, pretože začali v nevhodnom čase. Po vraže Kuciaka boli rozvírené emócie a ja viem, že robiť niečo v takom stave alebo keď som naštvaný nie je veľmi dobre. V takom stave rozum ustupuje do úzadia a môžu sa stať veci, ktoré neskôr človek ľutuje. Pamätám si ešte dobre, k čomu viedli protesty na Ukrajine, v Sýrii alebo v Lýbii.

Za druhé, nepáčia sa mi ľudia stojaci za protestami, ktorí sú napojení na Sorosa. Neverím, že týmto pracháčom ide o blaho cudzieho ľudu, ktorému chcú údajne len tak nezištne pomáhať.

Nakoniec, rezident Kiska, aj ľudia za protestami vyhrocovali situáciu. Hneď sa objavili požiadavky na pád vlády a na predčasné voľby, bez nejakých dôkazov, že za vraždou je Ficova garnitúra. Nevylučujem, že to tak môže byť, ale sú aj iné, pravdepodobnejšie vysvetlenia. Známy je výrok Matoviča o tom, čo všetko dosiahli vraždou Kuciaka. V súčasnej nepokojnej situácii vo svete si neprajem, aby sa situácia na Slovensku destabilizovala.

Pri vysvetlení mi pomôže aj román Tarzan, z ktorého budem citovať: "Pisateľ rozprával, ako sa mužstvo týždeň po odplávaní zo Španielska vzbúrilo a povraždilo všetkých dôstojníkov a námorníkov, čo sa im postavili na odpor. Ale touto hromadnou vraždou rozhodlo aj o vlastnej záhube, lebo nezostal nažive nik, kto by vedel viesť loď. Dva mesiace bola loď hračkou vĺn, až napokon námorníci, chorí na skorbut a umierajúci hladom a smädom, stroskotali pri malom ostrove."

Čo vyriešia predčasné voľby? Pýtam sa, akú máte náhradu za Fica? Kiskoidov, ktorí tu chcú americké vojenské základne a imigrantov? Čo je horšie, ak vás niekto okradne o nejaké peniaze alebo keď vás okradne rovnako a ešte k tomu vám znásilnia alebo zabijú ženu a vás podrežú? Alebo chcete, aby vám na hlavu padali ruské atómovky. Pretože udalosti na Slovensku sú súčasťou oveľa širších udalostí, medzi ktoré patrí aj vojna proti Rusku.

My sme demokratická krajina, a preto musíme v prvom rade používať demokratické prostriedky. Možno bude raz potrebné urobiť aj prevrat. Ale nech sa robí vtedy, keď to bude vyhovovať nám a nie vtedy, keď to bude chcieť Soros.

V známom románe 1984 sa opisujú tri druhy ľudí. Tí, ktorí su hore, tí, ktorí sú uprostred a tí, ktorí sú dole. Tí, ktorí sú hore chcú zachovať svoje postavenie. Tí ktorí sú uprostred sa chcú dostať na miesto tých hore. K tomuto účelu využívajú tých dole, ktorých poburujú heslami o slobode a rovnosti. Keď sa však sami stanú tými hore, začnú tých dole utláčať rovnako alebo dokonca ešte horšie, ako tí pred nimi.

Pozrime sa na Ukrajinu. Aj tam bola korupcia a ako dopadli protesty. Teraz je tam ešte väčšia korupcia, chudoba a ešte k tomu aj občianska vojna. K čomu viedla hercami vedená zamatová revolúcia u nás v roku 1989? Tí, čo vtedy štrgali kľúčmi teraz hovoria, že za komunistov bolo lepšie. Aj vtedy zaznievali pekné frázy o pravde a láske a skončilo sa to humanitárnym bombardovaním. Lebo, keď používate chemické zbrane alebo bombardujete normálne, to je zločin, ale keď bombardujete humanitárne, tak to je vraj v pohode.

O Tarzanovi bol v roku 2016 natočený aj film Legenda o Tarzanovi. Tam sa už európska veľmoc, ktorá pácha neprávosti v Afrike pomenuje priamo. Je to Belgicko, ktoré malo v Afrike kolónie, medzi ktoré patrilo aj Belgické Kongo. To Belgicko, ktoré nám robí výčitky o diskriminácii Rómov. Situácia v inej belgickej kolónii Rwande pritom dospela k najväčšej genocíde od 2. svetovej vojny.

Okrem Tarzan - Nazaretský má film aj ďalší význam. V Belgicku je hlavným mestom Brusel, ktorý je aj centrom Európskej únie. Belgické Kongo malo vlajku modrej farby s jednou žltou hviezdou. V podstate rovnakú vlajku má aj Európska únia, len tých hviezd je tam viac. Film sa teda týka aj nás. Sme kolónia.

Pokusy Belgicka o vycicanie Konga skončia zničením kolonialistov, keď sa proti ním spoja domorodé kmene, opice aj divé zvieratá pod vedením Angličana Tarzana a Američana Washingtona, ktorý sa kajá zo zločinov proti Indiánom. Film predpovedá koniec Európskej únie pod náporom imigrantov. Stojí za tým Británia a Amerika. Samozrejme tu nejde o nejaké práva domorodcov, ale o mocenský boj.