Globálna fraška

Zo všetkých možných strán sa dnes ozýva pojem globalizácia. Presadzuje ju svetová elita, čo vyvoláva nevôľu mnohých jedincov aj skupín. Rozpútali sa voči nej už aj zúrivé protesty, čoho sme boli svedkami pri stretnutiach elitárov. Ja proti globalizácii neprotestujem. Naopak držím v tejto veci chlapcom eliťákom palce, pretože v globálnej spoločnosti bude aj posmech, ktorí eliťáci utŕžia globálny. Prečo bude „elita“ terčom posmechu, o chvíľu vysvetlím. Vo výklade mi pomôže epizóda zo seriálu Krok za krokom s názvom "Záskok".

Al Lambertová to skúša s divadlom. Vyberie sa na konkurz a je presvedčená, že hlavná úloha bude jej. Myslí si, že je pre túto úlohu stvorená. Na jej prekvapenie v konkurze zvíťazí iné dievča. A to zaslúžene.

Al je strašne naštvaná, pretože hrať síce bude, ale len rolu bezvýznamnej servírky, ktorá má povedať za celé predstavenie iba tri vety. Režisér ju ale určil za náhradníčku. Ak by hlavná predstaviteľka z nejakého dôvodu nemohla hrať, zastúpi ju Al. Hoci bude nakoniec hrať len malú rolu, naučiť sa musí aj texty hlavnej postavy.

Tesne pred predstavením sa stane niečo neočakávané. Dievča, ktoré má hrať hlavnú úlohu náhle ochorie. Al by mala byť rada, pretože prichádza jej čas. Ona sa však neteší, pretože sa texty nenaučila. Vraj by sa jej to neoplatilo.

Otec sa snaží Al všemožne pomáhať a našepkáva jej. Obaja sa tým ale len strápňujú. Ostatní herci sa tvária, že je vlastne všetko v poriadku. Z predstavenia sa postupne stáva komédia, ba až fraška. Al začína chápať, že diváci jej nepripravenosť prekukli. Má ale toľko odvahy a svedomia, že si verejne prizná vinu a divákom sa za všetko ospravedlní. Dočkáme sa toho od svetovej elity?