Nesmrteľná partia

Slovensko momentálne ovládla veľká kauza. Vražda novinára Jána Kuciaka. Opoziční lídri z nej okamžite obviňujú Fica a mafiu, rovnako ako Američania hneď po 11. septembri bez akéhokoľvek vyšetrovania tvrdili, že je za tým Al-kajda. Tvrdili tiež, že v Iraku sú na sto percent zbrane hromadného ničenia. Irak vojensky napadli, ale žiadne zbrane hromadného ničenia tam neboli. Veľká hanba.

V súvislosti s týmto prípadom som zistil, že mnohí nechápu hru šach-matovič. Ja síce nie som žiadny veľmajster a dokonca ani hráč, ale základným princípom rozumiem. Jedným z nich je obetovanie vlastných figúr. Šach-matovič je síce len hra, ale určité indivíduá ju aplikujú aj na normálny život, akoby živí ľudia boli len figúrky. Nič sa nedá robiť, s tým musíme jednoducho počítať. Niektorí sa za tieto figúrky ale sami núkajú, lebo o tom nemajú ani šajnu a vidia len platy.

Najvýhodnejšie je v hre šach-matovič obetovať pešiakov, pretože majú najmenšiu cenu. Z toho istého dôvodu sa súper nemusí do pasce chytiť, pretože pešiaci nie sú až takí zaujímaví ako ostatné figúry. Preto sa ani vyššie figúry, ktoré sa z nejakého dôvodu dostali do hry, hlavne pre vidinu vyššieho platu alebo moci, nemôžu cítiť v bezpečí.

Klasickým príkladom víťaznej partie s množstvom obetovaných cenných figúr je Nesmrteľná partia, ktorú odohral Adolf Anderssen a Lionel Kieseritzky v roku 1851. Andersen kvôli víťazstvu obetoval v 11. ťahu strelca, v 18. ťahu obe veže a v 22. ťahu dokonca aj dámu.

Táto partia sa uvádza ako príklad toho, že vývoj figúr je dôležitejší ako materiálna prevaha. Čierny mal síce veľkú materiálnu prevahu, ale ešte na konci hry mal tri figúry na 8. rade, s ktorými sa vôbec nepohol.

Jedni hráči už obetovali 11. septembra dve veže. Príde teraz na rad obeta európskej dámy? A bude táto obeta stačiť? Nie sú tu hráči, ktorí obetovali omnoho viac?

U nás však nikto do vývoja vlastných figúr a hlavne pešiakov neinvestuje. U nás vláda investuje do cudzích mimovládnych organizácií, cudzích imigrantov, zahraničných pseudoinvestorov, talianskych "podnikateľov" a trošku aj do kurvičiek. Čo sú to za mimovládne organizácie, keď ich financuje vláda. A potom sa tieto divné mimovládne organizácie postavia proti vláde, ktorá ich živí. Dobrá investícia.

Pešiaci sú pritom, aj keď sa považujú za najnižšie figúry veľmi hodnotné. Najmä pri obrane dokážu vynikajúco kryť vlastné figúry a brániť postupu nepriateľa. Pešiaci majú najväčší potenciál, pretože ako jediná figúra sa môžu premeniť na vyššie figúry a nahradiť tak straty. Podľa jednej legendy bol šach vymyslený práve preto, aby si vládca uvedomil cenu obyčajných ľudí. Indický vládca sa poučil. Budú mať na poučenie slovenskí vládcovia čas?