Odmietači očkovania

Možno ste aj vy zaregistrovali v médiách kampaň proti odmietačom očkovania, ktorá beží už dlhší čas. Odmietači sú označovaní ako šarlatáni, konšpirátori a samozrejme extrémisti. Ja som sa o nich dozvedel z príručky o kritickom myslení od Denníka N. Teraz, v čase pandémie koronavírusu, sa takíto odmietači znova objavili na scéne. Ja ako vášnivý čitateľ Denníka N s tým musím niečo urobiť.

Najprv sa preto pozrime, čo sa píše o očkovaní v spomínanej príručke:

Internet a sociálne siete zaplavili ľudí informáciami, z ktorých mnohé sú mylné alebo zavádzajúce, a vzniká tak zmätok, z ktorého často ťažia šarlatáni, konšpirátori či extrémisti. Schopnosť rozlíšiť pravdu od lži, rozmýšľať samostatne, ale pritom tiež dôverovať iným, sa stáva kľúčovou nielen preto, aby raz fašisti nevyhrávali na Slovensku voľby a aby sme nemuseli znova bojovať s chorobami, ktoré vďaka očkovaniu už takmer vymizli, ale aby mohla vôbec prebiehať nejaká výučba.

Vedci sa zhodujú, že evolučná teória je fakt, homeopatia nefunguje, očkovanie nespôsobuje autizmus.

PREČO SA NAŠA MYSEĽ NEDÁ PRESVEDČIŤ FAKTMI? Ľútostivý príbeh uplakaného rodiča, ktorý je presvedčený, že jeho dieťa ochorelo na autizmus pre podanie očkovacej látky, si zapamätáme oveľa lepšie ako suchú štatistiku, ktorá spojenie vakcíny a autizmu vylučuje.

Po prečítaní náhodného článku na webe tak môžeme nadobudnúť chybný pocit, že sme „majstri sveta“ a vieme, ako je to s gravitačnými vlnami, klimatickou zmenou či očkovaním.

Najznámejšie konšpiračné teórie podsúvajú židom plány na svetovládu, americkým tajným službám pripisujú útoky z 11. septembra 2001 alebo očkovanie označujú za podávanie neúčinných či dokonca jedovatých látok, ktoré ľuďom vnucuje lobby farmaceutických firiem.

Niektorí odmietali očkovanie dokonca preto, lebo boli antisemiti a xenofóbi:

Napríklad keď v habsburskej monarchii v roku 1836 vyšlo nariadenie o povinnom očkovaní proti pravým kiahňam, okamžite to vyvolalo rôzne sprisahanecké antisemitské fámy, pretože ho často vykonávali práve lekári židovského pôvodu.

Teraz prišla pandémia koronavírusu a odmietači očkovania sa znova objavili. Kde? Objavili sa v Denníku N. Potom, ako sa na Slovensko doviezla ruská vakcína Sputnik V, šarlatáni, konšpirátori a extrémisti v Denníku N, začali odmietať očkovanie touto vakcínou. Vraj je to ruská hybridná zbraň! Určite si myslia, že Rusi na čele s Putinom sa sprisahali a začali dávať do Sputnika neškodné látky alebo jedy. Určite tam dávajú aj čipy. Takéto hoaxy a šialené konšpiračné teórie šíria, ktoré sú navyše xenofóbne a antislovanské.

Denník N je teda podľa vlastných kritérií extrémistický denník a musí byť zrušený.