Jaštery z podzemia

Zdá sa, že koncom sveta je Hollywood priam posadnutý. Dočinenia sme už mali so strojmi, zombíkmi, smrtiacimi vírusmi aj ohyzdami. Tentoraz prídu na rad jaštery.

Základná schéma a to boj malej menšiny preživších proti veľkej presile je zachovaná aj vo filme Kráľovstvo ohňa. V odkaze hlavného hrdinu na začiatku filmu sa dozvieme, že dôležité sú vedomosti, pretože práve nevedomosť o existencii drakov nás zničila. Je to druh, ktorý spálil na prach aj dinosaurov a spôsobil masové vyhynutia druhov. Potom hladoval, a preto sa uložil na odpočinok do podzemia, kým sa život neobnoví. To sa stalo práve teraz a v roku 2008 vyliezli na povrch. Naše zbrane ich ničili, ale stále sa objavovali noví. Vodcovia sa preto rozhodli použiť jadrový arzenál, ani ten však nepomohol a naopak, spôsobil ešte väčšie zničenie Zeme. Dôležité je poznanie minulosti, pretože budúcnosť záleží na nás a prežiť môže len jeden druh. Obrovského jaštera sme už raz videli a to vo filme Godzilla. Aj tam hrozilo, že nový druh vymení doterajšieho vládcu planéty - človeka. Našou nádejou je vraj poznanie minulosti. Súhlasím, že poznanie minulosti je dôležité. Draky sa však spomínajú len v mytológii a rozprávkach, nie v oficiálnej histórii, či ich už budeme brať doslovne alebo alegoricky.

Omnoho zaujímavejší, aj keď nie pre svoju kvalitu je film Super Mario Bros, ktorý skončil ako prepadák. Pád meteoritu pred 65 miliónmi rokov nezničil všetkých dinosaurov. Vytvoril akúsi paralelnú dimenziu, kde niektorí prežili a dokonca sa vyvíjali až na inteligentnú formu života, ktorá je svojim vzhľadom úplne podobná ľuďom. Vchod do tejto dimenzie sa nachádza tiež v podzemí. Nepanujú tam ale rovnaké podmienky ako v našom svete. Všade je púšť a život funguje len v jednom meste plnom špiny. Vládca dimenzie Koopa sídliaci v kópii dvojičiek WTC už toho má dosť a závidí ľuďom svet plný zdrojov a potravín. Plánuje preto spojenie dvoch dimenzií a ľudí chce deevolovať späť na opice, aby uvolnil miesto pre svoj vlastný druh. Keď sa dimenzie začnú spájať, nastane zaujímavý moment. Dvojičky WTC sa rozpadnú a na ich mieste sa objavia Koopove veže. Čo ma však dostalo, bolo to, že v momente rozpadu sa medzi nimi objaví prelietavajúce lietadlo. Nič by na tom nebolo, keby film nebol nakrútený už v roku 1993. Všetko sa nakoniec skončí šťastne a náš svet zachránia dvaja bratia Mariovci. No možno to neboli v skutočnosti Super Mario Bros, ale Super Masonic Bros. Písmená M. B. sa používajú v treťom slobodomurárskom stupni napríklad na zásterách majstrov. Predstavujú majstrovské slovo mahabone, ktoré sa začalo používať namiesto strateného slova majstra Chírama.

Podľa Klubu bitkárov je pád dvojičiek dejinná značka. V Matrixe sa zasa často objavovala symbolika spájania protikladov. Na mieste dvojičiek v New Yorku v súčasnosti vyrastá nový najvyšší mrakodrap na západnej pologuli s výškou 1776 stôp. Jeho názov bude ONE WORLD TRADE CENTER, čo v preklade znamená Obchodné centrum jedného, či skôr jednotného sveta. Žeby jedenásty september nebol spojený len s ekonomickou krízou, ale aj so zjednotením tohto sveta alebo dokonca dvoch rozličných dimenzií? Vysoká veža sa budovala podľa Biblie aj v meste Babylon. Názov mesta sa dá preložiť ako brána bohov. Toto by mohlo byť cieľom rituálu, ktorým bol 11. september – vytvoriť bránu medzi dimenziami.

Presne tejto istej téme sa venuje film Krotitelia duchov. New York sa v ňom podľa vyjadrenia hlavných hrdinov rúti do katastrofy biblických rozmerov. V meste sa vo veľkom šíria podivní duchovia. Partia neúspešných parapsychológov si preto vytvorí firmu a začne otravných duchov odchytávať. Zistia, že ich narastajúci výskyt nie je náhoda. Niečo hrozné sa chystá vstúpiť do nášho sveta a jedna budova s tvarom babylónskeho zikkuratu predstavuje dvere. Dom bol špeciálne skonštruovaný istou skupinou a je to vlastne obrovská anténa na priťahovanie a koncentrovanie spirituálnych vzruchov.

Jeho účelom je vytvoriť priechod do inej dimenzie a umožniť tým príchod démona s menom Gozer, ktorého uctievali starí Sumeri. Ten má zničiť celý svet. Na počudovanie je to žena. Neviem, či je za tým nejaký zámer, ale hrá ho juhoslovanská herečka Slavitza Jovan. Cestu mu majú pripraviť jeho dvaja služobníci, ktorí majú podobu zvierat. Jeden z nich – Pán brány čaká na znamenie, veštiace príchod Gozera. Znamenie nastane po výbuchu skladu, kde krotitelia ukladajú odchytených duchov. Potom sa objaví záber, na ktorom vidno výbuch tesne pri dvojičkách WTC a ohnivé gule mieria priamo na tieto dve budovy. Aj v tomto filme sú dvojičky použité ako značka. V popredí je budova mrakodrapu Empire State Building, čo sa dá preložiť ako „budovanie imperiálneho štátu“.

Krotitelia sú potom obvinení zo zaujímavej a akosi povedomej praktiky. Používajú vraj nervový plyn. Ľudia si myslia, že vidia duchov a zavolajú krotiteľov. Tí sa objavia vo vhodnom čase a vysporiadajú sa s problémom nahraným elektronickým divadielkom. Portál do inej dimenzie sa predsa len otvorí a Gozer ničiteľ na seba vezme podobu, akú si vyberú ľudia. Vo filme je to veľký nafúknutý biely panák. Aj duch na logu krotiteľov má bielu farbu a nejaký špicatý výbežok na hlave. Žeby predstavoval členov Ku-Klux-Klanu? Tí využívali poverčivosť černošských obyvateľov a biele odevy zvolili preto, aby ich považovali za mŕtvych vojakov konfederácie. Prvé, čo obrovský panák po objavení sa urobí je to, že rozšliapne kresťanský kostol.

O plazovitých životných formách zvaných reptiliáni píše britský autor David Icke. Na našu Zem vraj prišli v dávnej minulosti z vesmíru. Spája ich so sumerskými bohmi anunnakmi. Títo jašteri údajne stále žijú medzi nami a tvoria vraj aristokratickú a finančnú elitu. Na to, aby si udržali ľudskú formu potrebujú podľa Ickeho ľudskú krv. Takto nejako sa zobrazujú draky aj v rozprávkach. Sú mocní, sedia na kope zlata a unášajú princezné. Meno Temného pána z Pána prsteňov - Sauron, tiež pochádza zo slova saurus, čo znamená jašter. Či David Icke aj verí tomu, čo hlása alebo má za úlohu zdiskreditovať ľudí, ktorí sa zaoberajú konšpiráciami nebudem hodnotiť. Aj keby jeho reptiliáni boli len výmysel, neznamená to ešte, že všetko čo tvrdí je blud. Jednou z vecí, ktorú Icke tvrdí je to, že oko nad pyramídou na dolárovej bankovke je nejaké vráskavé, pretože je to v skutočnosti oko plaza. Aj na plagáte k filmu Lovci pokladov má koža okolo tohto oka zelenú farbu. Ktovie, či to má aj nejaký hlbší zmysel, alebo tvorcovia filmu iba robili narážku na Davida Ickeho. Hlbší zmysel to skutočne môže mať a nemusí to mať nič spoločné s Ickeom. Pyramída na bankovke má 13 úrovní a spolu s okom je to 14. Pyramídy sa vyskytujú v Egypte a Egypťania uctievali aj boha Osirisa, ktorý sa zobrazuje ako zelený. Zabil ho jeho brat Sutech a jeho telo rozdelil na 14 častí. Zelené oko teda nemusí súvisieť s Ickeho reptiliánmi, ale s bohom Osirisom (Usirem). Jedine, žeby aj Osiris bol reptilián. Plaz a oko nad pyramídou ale môžu ísť skutočne dohromady. Oko boha Ra sa nazýva Wadžet a zobrazovalo sa v podobe kobry. Toto oko malo aj svoju vlastnú osobnosť, ktorou bola bohyňa Wadžet. Nazývala sa i Uto, čo znamená Tá, čo je papyrusovej farby, čo malo význam Zelená.

Jašterom v podzemí dutej Zeme sa venoval aj Jules Verne vo svojom románe Cesta do stredu Zeme, ktorý bol pred nedávnom tiež sfilmovaný. Početné teórie o dutej Zemi ale existovali už aj pred Verneom. Konflikt medzi človekom a plazom je možno zachytený aj filmom King Kong (2005). Teda ak veľká opica je metafora pre človeka, ktorý by mal podľa Darwinovej teórie z opice pochádzať. King Kong vo filme síce nad tyranosaurami zvíťazí, no potom je chytený, spútaný a odvedený do mesta. Podarí sa mu uvolniť, vylezie až na vrchol Empire state building, tam ho ale zastrelia a on padá mŕtvy dole. Chcú azda autori naznačiť, že naša civilizácia už dosiahla svoj vrchol a teraz nás čaká pád? Tento konflikt plaza a človeka je takisto opísaný hneď na začiatku Biblie. Ako zvodca prvého ľudského páru v rajskej záhrade vystupuje had. Boh potom ustanoví nepriateľstvo medzi ženou a hadom, medzi jej potomstvom a hadovým potomstvom. Potomkovia ľudí majú rozšliapnuť hadovi hlavu a on im má zároveň zraniť pätu.

Motív podzemia, aj keď bez jašterov sa nachádza tiež v rodinnom filme G-FORCE. Priekopník Ben vedie program, ktorého cieľom je využiť zvieratá na špionážne účely. Vytvoril tím zložený zo štyroch hlodavcov a jednej muchy s názvom G-FORCE. Ben musí dokázať opodstatnenosť svojho programu, a tak vyšle tím na misiu, ktorú sa FBI nedarí splniť už dva roky. Leonard Sabre, majiteľ firmy Sabrelink je podozrivý z vývoja vojenského čipu, ktorý údajne tajne predáva na ďaleký východ. G-FORCE prenikne do jeho rezidencie, kde práve prebieha prezentácia najnovšej technológie spotrebnej elektroniky – Sabresense. Sabre plánuje vložiť do každého prístroja čip, ktorý spojí všetky spotrebiče na svete. Kávovar tak s pomocou osobného počítača bude sám objednávať kávu, keď sa minie. O 48 hodín, čiže o dva dni má stlačiť tlačítko a čipy sa aktivujú. Vraj nič nebude také, ako bolo predtým.

Morča Darwin sa dostane do Sabreho počítača a zistí, že nejde o predaj zbraní, ale o globálne vyhubenie ľudstva. Na obrazovke, ktorá odpočítava čas sú znova čísla, s ktorými sme sa už stretli viackrát, aj v Terminátorovi 4 a to 4, 7 a 32. Vieme že majú súvislosť so 4. júlom a americkým Dňom nezávislosti. Zaujímavé je, že Hollywood pretláča tému zničenia ľudstva už aj do filmu, ktorý je určený hlavne detskému divákovi. Darwin stiahne súbor s plánom operácie, aby ho krtko Speckles odkryptoval. No čuduj sa svete, po príchode FBI, keď sa rozhoduje o ďalšej existencii tímu je v PDAčku len obyčajný plán na kávovar. G-FORCE tak musia dokázať svoje kvality a zachrániť svet na vlastnú päsť. Najprv však musia prekonať krutú pravdu. Ben sa im prizná, že vôbec nie sú geneticky upravení. Po genetickej stránke nie sú vôbec výnimoční – sú ako všetky ostatné hlodavce. Ba čo je ešte horšie, aj medzi hlodavcami boli len lúzeri. Ben ale nechcel, aby sa cítili ako obyčajní domáci maznáčikovia, ktorí len žerú granule. Darwin však pochopí, že aj keď nie sú geneticky upravení, predsa len nie sú úplne obyčajní, pretože majú dobrý výcvik. Musia si len veriť a dokážu aj nemožné.

Potom sa začnú odohrávať scény, ktoré sa nachádzajú aj vo filmoch Deň nezávislosti a Vojna svetov. Po aktivácii čipov sa spotrebiče, ktoré predtým boli dobrí sluhovia premenia na vraždiace stroje. G-FORCE preto využijú počítačový vírus, aby nainfikovali hlavný server Sabrelinku. Pri úteku pred agentmi unikajú vo vozíku zloženého z troch pohyblivých gúľ. Má tvar trojuholníka a krajné gule majú modrú a červenú farbu. Aby sa zbavili agentov, tak sa rozdelia, pretože ako sa hovorí: „Rozdeľuj a panuj.“

Sabre sa už chystá aktivovať čipy a verí, že vstupuje do nového skvelého sveta vlastneného a riadeného spoločnosťou Sabrelink. Čoskoro však pochopí, že sa stal len užitočným idiotom v hre niekoho iného. A to je prekvapujúco krtko Speckles z tímu G-FORCE. Je nahnevaný na ľudstvo, pretože sa odjakživa snaží krtkov hubiť. A teraz prišiel čas vrátiť úder a zahnať ľudstvo pod zem. Chce pritiahnuť z obežnej dráhy vesmírny odpad, ktorý bude bombardovať zem. Z toho asi vychádza názov filmu G-FORCE, čo môže byť gravitačná sila. Písmeno G používajú ale aj slobodomurári. U nich môže mať rôzne významy – boh (god), veľký architekt (grand architekt, grand geometer), poznanie (gnosis), zrodenie (genezis), sláva (glory), zlato (gold), geometria alebo génius. No môže znamenť aj cap (goat) alebo gay. Veľké písmeno G sa tvarom podobá tiež na číslicu 6. To najväčšie tajomstvo, ktoré poznajú len tí najväčší zasvätenci je však to, že G znamená Google. Dobre, koniec žartom, pokračujem radšej ďalej.

Darwin prehovorí krtkovi do duše a Speckles pochopí, čo vlastne vykonal a oľutuje svoj čin. Plán sa však už nedá zastaviť a situáciu musí zachrániť Darwin. Spustí vírus, vyradí server a ľudstvo je spasené. Koho môže predstavovať krtko Speckles, ktorý ovláda nechápavého Sabrea a snaží sa zrušiť G-FORCE (mason-force)? Je veľmi inteligentný, žije v podzemí a je naštvaný, pretože vraj veky hubia jeho druh. Využitie zvierat a dokonca aj hmyzu na špionážne účely je naozaj zaujímavá myšlienka a nečudoval by som sa, keby sa na takomto projekte pracovalo aj v skutočnosti. Dosť dlhú dobu sa hovorí aj o reálnom využití ďalšieho vynálezu opisovanom v tomto filme. Tým je implantácia čipov, nie však do spotrebičov, ale do obyvateľstva. Čip má obsahovať osobné údaje, zdravotné záznamy i platobnú kartu. Na prvý pohľad sa to zdá ako výhodná vec, ktorá uľahčí človeku život. Na druhej strane to ale systému umožní človeka úplne kontrolovať. Prvé nenápadné kroky k tomu sa už uskutočňujú. Čipy sa implantujú do domácich zvierat a v televízii bola už predstavená myšlienka očipovať deti. Zatiaľ je to samozrejme dobrovoľné a argumentuje sa ako ináč bezpečnosťou. Ak by sa dieťa stratilo, umožní ho to ľahko vypátrať. Môže to však byť len taký strašiak, ktorý má odviesť pozornosť od skutočných plánov. Proti čipovaniu by sa mnohí ľudia boli ochotní aj brániť. Na druhej strane sa ľudia prihlásia na fascesbook a zaobstarajú si mobilný telefón a ešte za to aj zaplatia. Dobrovoľne zveria systému svoje osobné profily, sociálne väzby, záľuby, spôsob myslenia aj polohu. Načo čipy? Implantovanie cudzieho telesa do tela môže vzbudzovať obavy alebo odpor, kto by sa ale bál fascesbooku? Kedysi vlády potrebovali na špehovanie ľudí agentov tajných služieb. Dnes na seba ľudia prezradia všetko aj sami.

Spoločným prvkom filmov opísaných v tejto kapitole je podzemie, z ktorého vystúpia na povrch napríklad draky. Podzemie sa spája väčšinou s utajením. Do zeme sa tiež vkladajú semená, ktoré tam v tichosti klíčia až raz vystúpia na povrch. Podzemie tak môže znamenať podvedomie, z ktorého vystúpia nejaké nové alebo potlačené idey. Môže tu ísť tiež o objavenie sa nejakých tajných spoločností ako sú slobodomurári či templári na verejnosti, alebo dlho potlačovaných náuk ako je napríklad gnosticizmus.

Ako to býva u mňa zvykom opíšem aj doslovnú interpretáciu jašterov z podzemia. Nikolaj Levašov vo svojej knihe Posledný apel ľudstvu píše, že svet tvorí viac úrovní, nielen jedna fyzická. Organizmy si počas života vytvárajú viacero tiel, ktoré sídlia vo vyšších úrovniach reality. Najjednoduchšie organizmy si vytvoria éterické telo, tie zložitejšie aj astrálne a človek si dokáže vytvoriť aj mentálne telá. Po smrti sa duch dostáva na úroveň, ktorá zodpovedá úrovni jeho vývoja. Ak sa na fyzickej úrovni počne organizmus s podobnou genetikou ako má duch, tento sa môže znovu vteliť a začať si vytvárať nové fyzické telo. Počas dlhých vekov trvania Zeme však mnohé živočíšne druhy vyhynuli. Ich duchovia na éterickej alebo astrálnej úrovni stratili možnosť vrátiť sa na fyzickú úroveň a prišli tak o zdroj energie. To sa stalo aj dinosaurom a z toho istého dôvodu vytvorili stroje systém matrix v rovnomennom filme. Stroje v ňom majú takisto podobu zvierat alebo hmyzu. Levašov ako príčinu vyhynutia dinosaurov neuvádza pád meteoritu, ale zánik veľkých rastlín, ktoré obrom slúžili ako potrava, pretože spotrebovali všetok kysličník uhličitý. To však nie je až také podstatné. Dôležité je, že vyhynuté zvieratá prišli o zdroj energie, a tak sa museli novej situácii prispôsobiť. Niektoré astrálne zvieratá začali požierať iné zvieratá existujúce na rovnakej úrovni. Iné sa stali astrálnymi upírmi, ktoré sa dokážu dostať aj na fyzickú úroveň a vysávať energiu zo slabších organizmov alebo ich dokonca aj ovládnuť. Toto môžu byť reptiliáni Davida Ickeho. Zaujímavé je, že aj známy upír z knihy Brama Stokera - Dracula má meno, ktoré vychádza zo slova drak. Ja nemôžem potvrdiť, že je to takto aj v skutočnosti, pretože žiadne iné úrovne nevidím, ale vysvetľovalo by to mnohé veci, ktorými som sa zaoberal. Udržiavanie ľudstva v zlom fyzickom stave znečistením prostredia a rôznymi neduhmi ako je alkoholizmus a drogy umožní astrálnym upírom ľahké prekonávanie energetickej obrany počas života človeka. Mentálna degradácia zase spôsobí, že človek sa po smrti nedostane na vyššie úrovne a môže sa tak stať korisťou astrálnych zvierat. Globálne otepľovanie spôsobené masívnym spaľovaním fosílnych palív a zvyšovaním oxidu uhličitého a vymieranie druhov v tomto svetle tiež naberá úplne iný význam. Nepripravuje si tu niekto priaznivé podmienky pre svoj návrat na zem, tak ako to bolo zobrazené aj vo filme Jurský park alebo Super Mario Bros?

Ja vo veci doslovnej interpretácie plazov zaujímam otvorený postoj. Ani ju fanaticky nepodporujem, ani ju neodmietam, hoci sa viac držím pri zemi. Ako sme však mali možnosť vidieť plazy alebo reptiliáni sa odrážajú aj v kinematografii.

Jurský park sfilmovaný v roku 1993 podľa románu Michaela Crichtona, ukazuje oživenie dávno vyhynutých dinosaurov. Stalo sa to vďaka klonovaniu, ktorého základom bola DNA nachádzajúca sa v krvi. Tú sa podarilo získať z komárov uväznených v jantári. Dinosaury mali slúžiť ako atrakcia v zábavnom parku, ktorý sa nachádzal na jednom ostrove. Tie sa ale vďaka chamtivosti jedného zamestnanca vymkli spod kontroly.

Na vozidlách používaných v parku sú čísla 29 a 18.
2 + 9 = 11
1 + 8 = 9

Pokračovanie filmu nesie názov Stratený svet, no malo by sa radšej volať Návrat kráľa. Vyjde v ňom najavo, že spoločnosť Ingen, ktorá vyklonovala dinosaurov, vlastní v skutočnosti dva ostrovy. Ten prvý je len výkladná skriňa pre turistov, skutočný chov sa ale uskutočňuje na druhom ostrove. Ten navštívi výskumníčka Sarah Hardingová, ktorá sa snaží dokázať, že tyranosauri nie sú takí zlí, ako sa všeobecne traduje. Tyranosauri teda nie sú takí zlí, zato biele žraloky sú krvilačné beštie. O nich musel Steven Spielberg natočiť horror Čeľuste, ktorý spôsobil takmer úplné vyhubenie tohto druhu. Aj takú moc má film. Spoločnosť chce jedného tyranosaura odchytiť a umiestniť ho do arény, ktorá sa tentoraz nachádza v samotných Spojených štátoch. To sa im aj podarí a Tyranosaurus rex – kráľ tyran prichádza do Ameriky. Pristane v meste San Diego. Po španielsky meno Diego znamená Jakub, čo bol biblický patriarcha. Potom, ako Jakub porazil v súboji boha, dostal meno Izrael.

Podobným námetom sa zaoberá aj film Constantine i keď v ňom neúčinkujú jaštery. Constantine je profesionálny exorcista. Meno hlavného hrdinu bolo odvodené pravdepodobne od Eliphasa Léviho. Bol to známy kabalista a mág z 19. storočia, vlastným menom Alphons Luis Constant. Constantine posiela démonov, ktorí posadnú úbohých ľudí naspäť do pekla. Okrem tohto sveta existujú podľa filmu aj ďalšie dve dimenzie – nebo a peklo. Medzi týmito dvoma mocnosťami prebieha nejaká hra o ľudské duše. Keďže anjeli ani démoni sa nemôžu dostať do nášho sveta, vytvorili sa kríženci s človekom, ktorí ľudí ovplyvňujú našepkávaním. Luciferov syn Mammón už má dosť pekla i vlády svojho otca, a tak chce preniknúť do nášho sveta a vytvoriť si tu vlastné kráľovstvo ohňa a krvi.

Egyptský boh Amon.

Mammón je zosobnenie materiálneho bohatstva a lakomstva. Spomína sa i v evanjeliu, v ktorom sa v našich krajoch z nejakého dôvodu použil pojem mamona. Uvediem Ježišov výrok z evanjelia podľa Matúša: „Nik nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať. Nemôžete slúžiť aj Bohu aj mamone.“ (Mt 6, 24) Zmena z mamona na mamonu je zrejme úmyselným zahmlievaním. Ak totiž z mammóna odstraníme začiatočné písmeno m, dostaneme tak slovo Ammón, čo je grécka verzia mena egyptského boha Amona. Bol to boh mesta Waset (Téby). Počas novej ríše sa Amon stal najvyšším egyptským bohom. Wasetskí kňazi ho prehlásili za najstaršieho boha, ktorý stvoril všetkých ostatných bohov. Aby mu dodali potrebný rešpekt, vytvorili rôzne konštrukcie, ktorými ho spojili s inými egyptskými bohmi ako bol napríklad Atum. Jednou takouto konštrukciou bol aj Amon-Ra. Zrejme práve na toto naráža Ježiš, keď vraví, že sa nedá slúžiť Bohu aj mamone. Amonovým zvieraťom bol baran, on samotný sa ale zobrazoval ako človek. Na korune mal dve pštrosie perá a jeho telo malo často modrú farbu. Meno boha Amona sa používalo v rôznych podobách. Zvláštne je, že v egyptských nápisoch je na začiatku jeho mena hieroglyf predstavujúci písmeno I alebo J. Babylončania ho nazývali Aman. To sa podobá na anglické a man, kde to taktiež znamená človek. Jedná sa teda v prípade tohto boha o zbožštenie človeka? Mohlo by to tak byť. Amon znamená skrytý a jeho meno sa skutočne skrýva na rôznych miestach, napríklad v slovách imanentný – vnútorný (skrytý), vlastný a imanie – vlastníctvo, majetok, bohatstvo. Nachádza aj v slove human, humanizmus. Písmeno h sa totiž na začiatku a na konci slova zvykne vypúšťať, ako je to aj v prípade mena Hannah, Anna.

Písal som už o podobnosti Alexandra Veľkého s Ježišom Kristom. Alexander bol v Egypte prehlásený za syna boha Amona. Ježiš v evanjeliách bol takisto označovaný ako syn boží. Amon sa v kresťanstve naozaj „skrýva“. Ako odpoveď na pozdrav „Pochválený buď Ježiš Kristus“ sa odpovedá: „Naveky Amen.“ Amen je len iná podoba mena boha Amona a nachádza sa okrem pozdravu aj na konci každej modlitby. V modlitbe pána, ktorú Ježiš učí v evanjeliách, sa však slovo Amen na konci neuvádza. Toto slovo sa totiž nenachádza v žiadnom z evanjelií, ani v Skutkoch apoštolov. V Novom zákone sa dá nájsť len v listoch apoštola Pavla a v Zjavení apoštola Jána. Tam sa dokonca potvrdzuje, že je to osoba: „A anjelovi laodicejskej cirkvi napíš: Toto hovorí Amen, verný a pravdivý Svedok, Počiatok Božieho stvorenia.“ (Zj 3, 14) Nadobúdam stále väčší pocit, že táto kniha vôbec nie je kresťanská. Ježiš sa v nej dokonca označuje ako „Žiarivá ranná hviezda“. (Zj 22, 16) Je to vlastne zornička a jej bohom bol Lucifer. Ježiš v evanjeliu vravel, že jeho druhý príchod nastane, ešte počas jeho generácie. Mesiáš prichádzajúci na konci vekov, ktorý sa opisuje v Zjavení teda Ježiš asi nebude. Možno sú tieto výrazy do Nového zákona úmyselne vsunuté, ako som to písal už pri slobodomurároch. Nasvedčoval by tomu výrok o Bohu a mamone, bohužiaľ dokázať to nemôžem. Amen sa neskrýva len v kresťanstve, ale i v judaizme. Amen sa spomína aj v Starom zákone, ale až od knihy Deuteronomium. Je to piata kniha Mojžišova, ale „našla“ sa v jeruzalemskom chráme až v roku 621 pred n. l. a pripísaná bola Mojžišovi. Na jej základe bola uskutočnená akási náboženská reforma. Dokonca i jeden z izraelských kmeňov sa nazýva Beniamin, čo v podstate znamená syn Amona.

K tomu, aby filmový Mammón prelomil hranice medzi dimenziami potrebuje veľmi silné médium a božiu pomoc. Tú predstavuje archanjel Gabriel, ktorý ľuďom závidí. Médiom sú Izabela a Angela – dvojičky