Matrix

Dnes už kultové sci-fi Matrix natočili bratia Wachowskí v roku 1999. V hlavných úlohách hrajú Keanu Reeves, Carrie-Anne Mossová, Lawrence Fishburne a Hugo Weaving.

Hlavnou myšlienkou filmu je to, že realita vlastne ani nie je reálna, ale je to len počítačová simulácia. Účelom tejto simulácie je zastrieť jeden nepríjemný fakt. Tým faktom je to, že ľudia sú len obyčajný zdroj energie pre stroje. Film Matrix ma priviedol k myšlienke, že je to naozaj tak, aj keď asi nie doslovne, hoci možno aj to je nakoniec pravda.

Ešte sa len narodíme na tento svet a už sú nám do hláv tlačené rôzne nezmysly. Deti vraj nosí bocian a ak nebudeme dobrí, tak nás zoberie ježibaba a podobne. Nikto to asi nerobí s vedome zlým úmyslom, ale nebolo by lepšie povedať dieťaťu vhodným spôsobom pravdu, aby sa medzi ním a rodičmi nenarušovala dôvera? Vyzerá to iba ako nevinný žartík, ale zrejme ide práve o to - narušiť vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Ľudia to opakujú dookola a neuvedomujú si, čo vlastne robia. Dieťa skôr, či neskôr tieto klamy odhalí a postupne prestáva rodičom veriť aj keď ide o skutočne dôležité veci.

Potom, keď sme trošku podrástli prišli ďalšie povedačky a ďalšie prekvapenia. Musíme sa vraj veľa a hlavne dobre učiť, ak sa chceme mať dobre, lebo inak budeme pásť kravy. No a keď sme vyrástli a úspešne sme skončili vysokú školu, ocitli sme sa na úrade práce. Niektorí sme mali viac šťastia, stali sme sa učiteľmi a zistili sme, že taký murár s učňovkou zarába asi dvakrát viac ako my.

Doma nám vraveli, že musíme veriť v Boha a chodiť do kostola, lebo inak pôjdeme do pekla. V škole zasa, že v Boha veriť nesmieme, lebo je to nevedecké a nikdy nikto ho predsa nevidel. To platí samozrejme pre tých, ktorí vyrastali ešte počas komunizmu. Politici nám vymýšľajú rôzne zákony, ale oni sa nimi neriadia a sami najviac kradnú. Do basy však nepôjdu, lebo majú imunitu. A vraj že všetci máme rovnaké práva. Najväčší Slovák prikázal našim deťom povinne spievať v škole hymnu, čo nehodnotím ako niečo zlé, ale sám ju neovláda. Dôstojný pán nám v kostole kázal, že sex môže byť až po svadbe, no a potom prídeme na to, že farári zneužívajú deti. Oni sa asi pekla neboja. Človek potom dospeje a zistí, že vlastne neverí ničomu. Možno práve o to tu hlavne ide, vyvolať v ľuďoch zmätok, aby sa potácali ako trstina vo vetre. V mútnych vodách sa potom dobre loví.

Ešte že máme vedu. Tá sa riadi výlučne rozumom a je nezávislá. Preto jeden nezávislý vedecký tím zistí, že mlieko je veľmi prospešné ľudskému zdraviu a o mesiac iný, tiež nezávislý tím príde na to, že naopak, mlieko nie až také zdravé. Čo je potom pravda a čím sa máme riadiť? Pravda je asi to, čo momentálne vyhovuje tým hore.

Dennodenne chodíme do práce a svoje zarobené peniaze pod vplyvom reklamy a módnych trendov hneď aj míňame. Kupujeme si napríklad pracie prášky, ktoré sú lepšie ako bežné pracie prášky. Akurát, že žiadne bežné prášky na pranie už nie sú. Možno práve preto sa reklama volá reklamou, lebo vychádza zo slovesa klamať. No niekedy nie je na škodu reklamu počúvnuť. Videl som jednu, ktorá mi vravela, že mám nasledovať svoj inštinkt a počúvať smäd. Tak som sa zariadil podľa svojho inštinktu, začal piť čistú vodu a zistil som, že je to ten najlepší nápoj. Ani voliť som nebol, pretože som videl billboard jednej politickej strany, ktorý ma presviedčal, že nemám podporovať tých, ktorí nechcú pracovať.

Ľudia pracujú, zarábajú, zo svojich zárobkov platia dane, zdravotné a sociálne odvody, konzumujú, dávajú peniaze na alkohol a drogy, kupujú si lieky, lebo čím máme vyspelejšie zdravotníctvo, tým viac je chorých ľudí. Kupujú si potraviny, pretože musia z niečoho žiť, pričom tieto by už v dnešnej dobe nielenže mohli, ale doslova mali byť zadarmo. Aspoň tie základné. Aj kôň, aby mohol ťahať, dostane najprv zadarmo nažrať. No a keď sa ľudia dožijú, príde zaslúžený odpočinok na dôchodku. No možno nepríde, pretože nastáva demografická kríza a rodí sa stále menej detí. Preto je potrebné dvihnúť vek odchodu do dôchodku. Takže aj keď na svoj dôchodok ľudia odvádzajú peniaze, väčšina sa ho možno ani nedožije. Vraj demografická kríza. No neviem, čo by vyriešila vyššia pôrodnosť, keď ani pre tých mladých, ktorí žijú už teraz, nie je dosť práce. No práca by možno aj bola, ale vytvoriť umelú nezamestnanosť asi tiež niekomu vyhovuje. Ľudia sú skutočne také batérie, ktoré väčšinu svojho príjmu odovzdávajú naspäť do systému.

No aj napriek tomu, podľa toho, čo dávajú v televízii, peňazí na nič niet. Niečo tu akosi nesedí. Priatelia, no a toto je náš matrix, svet ilúzií, v ktorom žijeme, a ktorý nás vyciciava. Príklady, ktoré som uvádzal pred chvíľou sú samozrejme len o hmotnej úrovni. Vysvetlenie príčin tohto stavu alebo aspoň pokus o vysvetlenie príde, až nastane ten správny čas. Vysávaním skutočnej energie sa budem zaoberať tiež v niektorej z ďalších kapitol.

Ako som písal už v úvode, vo filme Matrix sa nachádza množstvo metafor a symbolov. So symbolmi je to však tak, že každý v nich môže vidieť niečo iné. Poskytnem preto určité významy týchto symbolov, čo však neznamená, že nemajú ešte aj iné významy. Niektoré zatiaľ úmyselne nespomeniem, pretože sa nimi budem zaoberať neskôr.

Hlavný hrdina filmu Neo si možno žil svoj malý spokojný život, ale časom takisto zistil, že s jeho svetom čosi nie je v poriadku. „Si tu, pretože niečo vieš, ale nevieš to vysvetliť. Ty to cítiš, cítil si to celý svoj život. So svetom sa niečo deje. Nevieš, čo to je, ale máš to v sebe. Ako črepinu v mozgu.“, vraví Neovi Morfeus. Presne tak to cítim aj ja, i mnoho iných ľudí po celom svete, že niečo tu nie je v poriadku, že niečo tu nehrá.

Morfeus je veliteľ povstalcov a Nea k nemu privedie Trinity. Tá na začiatku filmu Nea sleduje. Jej telefónny hovor je však odpočúvaný. Nachádza sa v hoteli „Hearth of the city“, v izbe číslo 303. Prečo autori zvolili akurát číslo 303? Asi preto, že Trinity znamená vlastne trojica. V tejto súvislosti ma napadá povesť o troch Svätoplukových prútoch, ktoré musia držať pokope. Hovorí táto povesť skutočne o jeho troch synoch alebo majú tri prúty nejaký hlbší význam? Z troch molekúl kyslíka sa skladá ozón, ktorý nás chráni pred nebezpečným ultrafialovým žiarením. Atómy sa takisto skladajú z troch druhov častíc, z protónov, elektrónov a neutrónov.

Šesťcípa hviezda v rôznych podobách na čiapke policajta a v logách.

Geometrickou podobou trojice alebo čísla 3 je trojuholník. V čísle 303 sa však nachádzajú dve trojky, ktoré dohromady dávajú číslo 6. Toto číslo môže teda predstavovať aj šesť cípu hviezdu – hexagram, nazývanú i Dávidova hviezda, židovská hviezda, Šalamúnová pečať alebo Dávidov štít. Skladá sa z dvoch opačne otočených trojuholníkov. Význam tohto symbolu je spojenie dvoch protikladov do jedného celku, to znamená, že jeden celok tvoria dva protiklady. Autori sa so spojovaním protikladov vo filme doslova pohrávajú. Tento znak hviezdy nájdeme aj na čiapkach policajtov, ktorí Trinity prišli zatknúť.

Rozbité okno, podobajúce sa na hodiny.

Trinity policajtov poľahky zvládne, ale potom sa objavia agenti, a tak musí utekať. Nakoniec sa agentov zbaví, keď preletí cez okno do vedľajšej budovy. Všimnite si, že rozbité okno sa podobá na hodiny a ručičky ukazujú čas 3 hodiny.

Agenti vravia, že ich informátor neklamal a aspoň poznajú ďalší cieľ. Neo, vlastným menom Thomas Anderson zatiaľ sedí vo svojej izbe číslo 101 pri počítači a spí. Toto číslo bolo zvolené asi preto, že Neo má byť vyvolený a to sa povie po anglicky One, čiže jeden. Tu sú však jednotky dve. Možno to má súvislosť s dvojkovou sústavou, ktorá sa používa vo svete počítačov. Číslo 101 má v nej hodnotu 5.

Jeho meno Thomas je odvodené od apoštola Tomáša, ktorý bol nazývaný aj Didimus. Obidve mená, Thomas aj Didimus znamenajú to isté – dvojča. Tomas v aramejčine a Didimus v gréčtine. Dvojice protikladov sa vo filme často objavujú, ako som už spomínal a takisto Neo žije akoby dva životy – jeden v matrixe a druhý v skutočnom svete.

Priezvisko Anderson môže znamenať „syn človeka“, čo bol výraz spájaný s Ježišom Kristom. Son je po anglicky syn a ander vychádza z gréckeho andr, čo znamená človek.

Neov spánok predstavuje stav, v ktorom sa zatiaľ nachádza on i väčšina ľudí v matrixe. Odrazu mu príde správa, aby sa prebudil a nasledoval bieleho králika. V tom niekto zaklope a je to Choi a DuJour. Tieto mená môžu byť odvodené z francúzskeho „Choix du jour“ čo znamená voľba alebo ponuka dňa. Ako bude vidno z ďalšieho vývoja trilógie, voľby v nej hrajú dôležitú úlohu.

Dvojica si prišla od Nea kúpiť cracknutý software. Ten ho má ukrytý v knihe Simulacra & Simulation od francúzskeho filozofa Jeana Baudrillarda. Toto dielo do veľkej miery ovplyvnilo autorov filmu a musel si ho povinne prečítať aj sám predstaviteľ Nea - Keanu Reeves. Neo ju otvorí na poslednej kapitole „On Nihilism“ a vidíme, že kniha je vlastne dutá a sú v nej kópie programov. O prázdnote zapríčinenej stratou významu vecí a kópiách sa píše práve v tejto knihe.

Choi volá Nea von, ale on odmieta, pretože musí ísť ráno do práce. Potom však uvidí na ramene DuJour vytetovaného bieleho králika, a tak súhlasí. „Nasleduj bieleho králika“, taká je správa pre Nea. No možno je to správa aj pre každého z nás. Biely králik pochádza z knihy Lewisa Carrola Alica v krajine zázrakov. Dievčatko Alica sa v nej tiež dostane cez králičiu noru do iného sveta, kde rieši rôzne absurdné úlohy. Ja som zatiaľ toto dielo veľmi nepochopil. Vraj je to zobrazenie pocitov dieťaťa zo sveta dospelých. Tiež sa hovorí, že tam autor ako matematik vložil rôzne logické teórie. Alica v krajine zázrakov bola už viackrát sfilmovaná, naposledy v roku 2010 Timom Burtonom. K tomu sa ešte vrátim v jednej z kapitol. Carrol napísal aj druhú časť s názvom Alica v krajine za zrkadlom. Zrkadlá a odrazy sú v matrixe často používané a ak sa prizriete lepšie, všetko je v týchto odrazoch akési spomalené.

V nočnom klube sa Neo stretne s Trinity, ktorá mu oznámi, že Morfeus ho už hľadá. Ak túži nájsť odpoveď na otázku, čo je to matrix, tak sa s ním musí stretnúť. Ráno samozrejme zaspí (hodiny ukazujú 9:18), a preto rýchlo uteká do práce.

Jeho firma sídli v budove, na ktorej sa striedajú biele a čierne poschodia a podobá sa na rebrík smerujúci k nebu, ale takisto aj na stavce chrbtice. Firma sa volá Metacortex a posledné písmeno X má podobu dvoch oproti sebe stojacich trojuholníkov. Cerebral cortex je medicínsky názov pre sivú mozgovú kôru, ktorá je zodpovedná za pamäť, pozornosť, myslenie i vedomie. Podoba budovy s chrbticou, na ktorej vrchole sa nachádza hlava s mozgom preto asi náhodná nebude.

Budova Neovho pracoviska.

V kancelárii šéfa si vypočuje prednášku o disciplíne. Dvaja pracovníci na nej práve umývajú okná, akoby chceli povedať: „Pretri si zrak, aby si lepšie videl, čo sa deje tam vonku.“

Keď príde na svoje pracovisko, dostane balík. Je to mobil a len čo ho vybalí, hneď aj zazvoní. Je to Morfeus, ktorý ho varuje pred agentmi. Má si vybrať, či chce vyjsť z budovy pomocou plošiny umývačov okien alebo v sprievode agentov. Neo však prechod na plošinu nezvládne, a tak ho agenti dostanú. Žiadajú od neho, aby im pomohol pri dolapení Morfea, ktorého oni považujú za teroristu. On to odmietne, a preto mu dajú do tela plošticu. Potom sa prebudí vo svojej izbe a myslí si, že to bol len zlý sen. V tej chvíli mu opäť zazvoní telefón. Je to znova Morfeus. Oznamuje mu, že Neo je Vyvolený, ktorého hľadá celý svoj život. Ak sa s ním chce stretnúť, má prísť pod most na Adams street, čiže na Adamovej ulici.

Tam mu najskôr Trinity vyberie z tela plošticu, ktorú mu do tela vložili agenti. Morfeus mu potom vysvetlí, čo je to matrix. Je to svet, ktorý mu natiahli pred oči, aby nevidel pravdu. V knihe Simulacra & Simulation sú definované 4 druhy obrazov. Prvý je taký, ktorý odráža skutočnosť. Druhý typ má zase za úlohu skutočnosť zastierať. Tretí naproti tomu maskuje neprítomnosť nejakej skutočnosti a posledný už so skutočnosťou nemá žiadny vzťah. To je práve to simulakrum z názvu knihy. Skvelým príkladom takýchto simulakier je podľa mňa bulvár. Keď nie je o čom písať, tak sa to jednoducho vymyslí a hotovo.

Morfeus mu ponúkne dve tabletky: modrú a červenú. Modrá ho vráti späť do matrixu, keď si však vezme červenú, spozná pravdu. Neo si vyberie červenú a preberie sa nahý v nejakej tekutine s hadicami a káblami pripojenými k telu. V tej chvíli príde nejaká sonda, chytí ho za krk a odpojí ho od kábla, ktorý mal zastrčený v hlave. Potom cez úzky tunel vypadne von do vody, kde si ho vezme Morfeus na svoju loď, ktorá v tme vyzerá ako trojuholník vytvorený z troch svetiel. Loď je plná káblov s tými istými farbami, ako mali tabletky, teda s červenou a modrou. Tuto mi nešlo do hlavy, prečo ho sonda rovno nezabila, ale nechala ho uniknúť. Pochopil som to v druhej časti filmu.

V úvode som spomínal, že niektoré filmové príbehy nemusia byť až také nové. Platí to aj pre Matrix. Skúste si rozpomenúť na biblickú knihu Genezis. Človek si žije v raji, v bezpečnom svete, kde má všetko, čo potrebuje k životu. Potom sa objaví had a ponúkne mu jablko zo stromu poznania. Morfeus má v Matrixe oblečený kabát z hadej kože. Jablko najprv okúsi žena a dá z neho jesť aj Adamovi. Následne musia raj opustiť a ocitnú sa vo svete, kde musia tvrdo pracovať, aby sa uživili. Spomínate si ešte na meno ulice, kde sa mal Neo stretnúť s Morfeom? Alebo iný príbeh, ktorý prežil dokonca každý z nás. Deväť mesiacov po počatí sme boli úplne nahí v tele matky, kde sme sa cítili v bezpečí a nič nám nechýbalo. Ako sme však rástli, už tam bolo akosi priúzko, a tak sme sa dostali cez úzky priechod s veľkým krikom von.

Príbeh Adama v raji i Nea v Matrixe je tak podľa mňa aj príbehom každého človeka, i keď u týchto dvoch hrdinov ide hlavne o takzvané druhé narodenie. Druhé narodenie človeka spomína aj Ježiš Nikodémovi v Evanjeliu podľa Jána: „Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí z vody a z Ducha, nemôže vojsť do Božieho kráľovstva. Čo sa narodilo z tela, je telo a čo sa narodilo z Ducha je duch. Nečuduj sa, že som ti povedal: Musíte sa znova narodiť.“

Táto scéna odpojenia Nea od Matrixu sa presne podobá na pôrod človeka. Na základe tohto môžeme pochopiť aj symboliku krstu, ktorý tiež znamená druhé narodenie. Preto sa Marekovo a Jánovo evanjelium začínajú až krstom, po ktorom začal Ježiš verejne pôsobiť a nie jeho narodením. Morfeus, ktorý vytiahol Nea z vody teda nepredstavuje len hada z Genezis, ktorý dal človeku jesť zo stromu poznania, ale aj Jána Krstiteľa. Aj Ján síce pokrstil Ježiša, ten sa ale nakoniec podľa toho, čo sa píše v evanjeliách stal významnejšou postavou ako on.

Ináč Morfeus bol v starovekom Grécku boh spánku a snov, čo korešponduje so stavom ľudí v matrixe. Meno tohto povstalca ale môže vychádzať aj z hebrejského slova morfjah, ktoré znamená „videnie pána“. Na tomto príklade vidíme, aké je Matrix komplexné dielo, ako sa v jednom príbehu nachádza kopa ďalších príbehov a jedna postava zosobňuje mnoho iných.

Každý človek sa narodí z matky a matka je ženského pohlavia. Ježiš vraví, že sa máme narodiť z vody a ducha. Voda je živel, ktorý sa takisto spája so ženou. Tak prečo v spojitosti s narodením okrem vody spomína aj ducha? Akého ducha to má na mysli? V ostatných evanjeliách je napísané, že na neho pri krste zostúpil v podobe holubice Duch svätý. Duch svätý je súčasťou Božej trojice. Trinity taktiež znamená trojica. Aj Morfeus, Neo a Trinity tvoria trojicu, lebo medzi povstalcami jednoznačne vyčnievajú. Otcom by mohol byť Morfeus, Neo samozrejme Syn a pre Ducha svätého nám už zostáva len Trinity. Ako inak, všetko musí mať svoj náprotivok, a preto proti nim stojí aj trojica agentov. Trinity je však žena, čo nám do tohto konceptu akosi nezapadá.

Chce nám takto film Matrix naznačiť, že Bibliu nechápeme správne? Pri prvom stretnutí s Trinity je Neo prekvapený, pretože si myslel, že ona je chlap. Ona mu odpovedá, že nie je sám. Ak by to bolo naozaj takto, že Duch svätý je ženský princíp, nelogický Ježišov výrok ohľadom narodenia z ducha by odrazu dostal zmysel.

Tieto veci okolo pôrodu ma priviedli k takej zaujímavosti. Dieťa je deväť mesiacov v tele matky. Matrix bol natočený v roku 1999. Deviaty mesiac je september. No a 11. septembra v roku 2001, teda dva roky po nakrútení filmu spadli dvojičky v New Yorku. Zvláštne je, že dátum 11. sept. 01 sa nachádza na Neovom preukaze v scéne, v ktorej ho vypočúva agent Smith, kde predstavuje dátum expirácie dokladu. Jedenásť je aj číslo povstaleckej lode Nebuchadnezzar, ktorá je pomenovaná podľa babylonského kráľa Nabuchodonozora – dobyvateľa Jeruzalema. Na štítku lode čítame: „MARK III No. 11“. Rok výroby je 2069. Je to aj odkaz na evanjelium podľa Marka, tretiu kapitolu a 11 verš: „Ešte aj nečistí duchovia, keď ho zbadali, padali pred ním a kričali: Ty si Boží Syn!“. Číslo 11, ale aj 9 a 6 sa nejako podozrivo často objavujú aj v ďalších filmoch. Jedenástka sa už len svojim tvarom podobá na dve veže.

Potom, ako sa Neo dostane na loď povstalcov a ako-tak sa zregeneruje, pripoja ho do programu Konštrukt, kde si môžu nasimulovať všetko, čo potrebujú. Morfeus mu povie, že nie je až také dôležité miesto, kde sa nachádza, ale čas. V skutočnosti nie je rok 1999 ale skôr 2199. Keď sa teda budú pripájať do matrixu, budú sa tak vlastne prenášať aj v čase. Ďalej sa Neo dozvedá, že niekedy na začiatku 21. storočia sa ľudstvo opájalo svojim najväčším úspechom – stvorením umelej inteligencie. S tou však prišla nová generácia strojov. Medzi strojmi a ľudstvom vznikla vojna, ktorú ľudia prehrali. A ukáže mu pravú podobu sveta. Vraví: „Vitaj na púšti našej reality.“

Ježiš takisto po krste odišiel na púšť, kde sa 40 dní postil a potom ho tam pokúšal diabol. Po tejto zničujúcej vojne sa ľudstvo stalo spolu s istou formou chemickej fúzie nevyčerpateľným zdrojom energie pre stroje. Aj ľudský mozog funguje na dvojitej, elektricko – chemickej báze. Mozog je tiež rozdelený na dve hemisféry. Ľavá má na starosti logiku a rozumové schopnosti a pravá zas umelecké a intuitívne.

Matrix je teda podľa Morfeovho výkladu parazitický systém, ktorý musí odoberať cudziu energiu, aby prežil. Vina za tento stav sa ale vo filme prikladá ľuďom, pretože oni vypálili oblohu a vzali tak strojom ich prirodzený zdroj, ktorým bolo slnečné svetlo.

Podľa toho, čo vravel Morfeus, ľudí ovládli ich vlastné výtvory. Teraz nahliadnime znovu do minulosti, v tomto prípade do Grécka a do jeho mytológie. Na počiatku všetkého vládol boh Chaos. Ten okrem iných stvoril Urana - boha, ktorý potom ovládol svet. Ten s bohyňou zeme Gaiou splodil 12 Titanov. Najmladší z nich Kronos proti svojmu otcovi povstal a zbavil ho vlády. Jeho takisto pripravil o trón vlastný syn, konkrétne najmladší Zeus. Aj v gréckej mytológii výtvory ovládnu svojich tvorcov. Ovládnu, ale úplne nezničia.

Emulácia, ktorou sa zaoberá program Konštrukt funguje aj v reálnom svete. Emulovať sa dajú aj choroby a všetky možné emócie. Niektorí jedinci sú v tomto dokonca takí dobrí, že vyzerajú presvedčivejšie ako tí, ktorí tieto emócie skutočne prežívajú.

Emulácia sa používa aj vo svete počítačov. Na počítači sa dá vytvoriť virtuálny operačný systém, ale aj úplne iný počítač s odlišnou inštrukčnou sadou. Problém s emuláciou je taký, že ak takto vytvoríme výkonnejší počítač, ako je ten skutočný, tak programy určené pre ten výkonnejší počítač síce teoreticky budú fungovať, ale pôjdu neskutočne pomaly. To bude zrejme dôvod, prečo zatiaľ Neo na agentov nestačí. A toto môže byť aj vysvetlením, prečo sme aj my takí slabí. Fungujeme totiž pod cudzím systémom.

Skutočný svet je zničený a temný, pretože vraj ľudia vypálili oblohu, aby stroje pripravili o zdroj ich energie - slnečné svetlo. Toto môže znamenať napríklad aj odvrátenie sa od Boha, ako od zdroja životodárnej energie. No môže to byť aj skutočná udalosť, ktorá sa práve deje. Možno ste už počuli o fenoméne zvanom chemtrails. Sú to biele pásy na oblohe, ktoré ostávajú po lietadlách. Nie sú to kondenzačné čiary (contrails), ktoré vznikajú zrážaním vodnej pary a po chvíli hneď zmiznú. Tieto chemtrails zostávajú na oblohe po celé hodiny a pomaly sa rozširujú. Objavovať sa začali až v deväťdesiatych rokoch, hlavne v Amerike. Tam vytvárajú na oblohe mriežky, pre ktoré už nie je poriadne vidno ani modrú oblohu (platí to už aj u nás). Obsahujú vraj kovové častice bárya a hliníka a špekuluje sa, že zohrávajú okrem iného aj úlohu pri ovládaní počasia. Vládne kruhy síce existenciu niečoho takého vylučujú, ale vývoj počasia v posledných rokoch považujem za všetko možné, len nie za normálny. V poslednej dobe je skoro stále zamračené a výrazné zrážky vyústili aj do katastrofálnych povodní na Slovensku (situácia je z roku 2010, kedy bola táto časť písaná ).

Neo tieto nepríjemné informácie, ktoré mu podal Morfeus nezvládne a spanikári. Keď sa upokojí, Morfeus mu povie, že normálne berú ľudí iba do určitého veku, pretože starší sú už na matrix príliš naviazaní a nezvládli by krutú pravdu. V jeho prípade urobil výnimku, pretože musel. Ježiš vraví niečo podobné: „Nik predsa neprišíva na starý odev záplatu z novej látky, lebo záplata sa z odevu vytrhne a diera bude ešte väčšia. Ani nové víno nevlievajú do starých mechov, lebo mechy sa roztrhnú a aj víno vytečie aj mechy sa zničia.“ (Mt 9, 16 - 17)

Potom mu rozpráva o tom, ako po stvorení matrixu v ňom bol človek, ktorý si matrix upravil podľa seba a on oslobodil prvých z nich. Potom ako zomrel, Veštkyňa predpovedala jeho návrat, ktorý prinesie skazu matrixu a koniec vojny. Po teoretickom úvode sa začne Neo cvičiť v bojových umeniach. Morfeus ho potom ide vyskúšať a bojujú spolu. Po boji mu vraví: „Chcem oslobodiť tvoju myseľ Neo. Ale ja ti môžem ukázať len dvere. Prejsť cez ne už musíš sám.“ V Matúšovom evanjeliu je tiež výrok o bráne: „Vchádzajte tesnou bránou, lebo široká brána a priestranná cesta vedie do zatratenia a mnoho je tých, čo cez ňu vchádzajú. Aká je úzka cesta, čo vedie do života a málo je tých, čo ju nachádzajú“.

Nasleduje ďalšia lekcia. Morfeus ho prenesie na strechu vysokého mrakodrapu a chce, aby Neo preskočil na ďalšiu budovu. Aj diabol pri pokúšaní Ježiša od neho chcel niečo podobné: „Potom ho diabol vzal do svätého mesta, postavil ho na vrchol chrámu a vravel mu: Ak si Boží syn, vrhni sa dolu.“

Po skákaní ho Morfeus pripojí aj do programu, ktorý simuluje matrix. Je plný čiernobielych ľudí, ktorí sú jeden ako druhý, s bezduchým výrazom tváre, až sa znenazdajky objaví žena v červenom a na rozdiel od ostatných sa na Nea usmieva. Odvedie jeho pozornosť a on si nevšimne, že na neho mieri agent izraelskou pištoľou Desert Eagle. Túto pištoľ používajú všetci agenti. Možno je to kvôli jej veľkému kalibru, čím chcú autori poukázať na silu agentov, no možno to má ešte aj nejaký iný význam.

Žena v červenom môže predstavovať Šípovú Ruženku, ktorá zaspala a spolu s ňou aj celé kráľovstvo na 100 rokov, čo odzrkadľuje stav ľudí v matrixe alebo azda Srdcovú kráľovnú zo spomínanej Alice v krajine zázrakov. Vo všeobecnosti ale predstavuje rôzne pôžitky, ktoré zvádzajú človeka a odvádzajú jeho pozornosť od skutočne dôležitých vecí, čo sa stalo aj Neovi. Vo filme Diablov advokát, v ktorom má hlavnú úlohu takisto Keanu Reeves, bola žena v červenom dokonca dcérou samotného satana. Pre mňa bola spojivom s iným filmom, ktorý sa na Matrix podobá, hoci by ste to na prvý pohľad vôbec nepovedali. O tom však až niekedy inokedy.

Zmyslom tejto Morfeovej lekcie je ukázať Neovi agentov systému, ktorí sú jeho strážcami, kontrolujú všetky brány a držia k tomuto systému všetky kľúče. Môžu sa napojiť na každého, koho oni neodpojili, a preto kto nie je jedným z nich, patrí vlastne k agentom. Podobný výrok hovorí aj Ježiš v Novom Zákone: „Kto nie je so mnou, je proti mne, a kto nezhromažďuje so mnou, rozhadzuje.“ (Mt 12, 30)

Ak si myslíte, že agenti jestvujú len vo filme Matrix, skúste sa napríklad stať takým vegetariánom. Zažijete ich priamo v akcii a pochopíte, čo je to hydra so stovkami hláv. Agenti sú rôzne myšlienkové vzorce, ktoré máme do určitej miery všetci ľudia uložené v hlavách. Pomocou nich sa všetci navzájom kontrolujeme, bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali.

Pri stretnutí so Cypherom Neo uvidí jeho ľútosť nad tým, že si nevzal modrú tabletku. Hlavné obrazovky s kódom matrixu sú asi nie náhodou tri a na jednej z nich pri detailnom zábere je zobrazená šesťcípa Dávidova hviezda. Cypher znamená anglicky nula a predstavuje tak náprotivok Nea. Neo je Vyvolený – One - Jeden. Nula a jednotka sú zároveň aj základom výpočtovej techniky, ktorá používa binárnu sústavu. Všetky programy alebo počítačové hry sú vlastne rôzne kombinácie jednotiek a núl.

Neo odchádza preč a Cypher sa tajne stretáva v matrixe s agentom Smithom. Takže tým informátorom, ktorého na začiatku spomínali agenti bol Cypher. Chce sa pripojiť naspäť do matrixu, nechce si nič pamätať a chce byť niekto významný, napríklad taký herec. Na oplátku im vydá Morfea, ktorý jediný pozná kódy do siete Sionu. Sion je posledné ľudské mesto na svete, ukryté hlboko pod povrchom. Autori spájajú Cyphera s bývalým americkým prezidentom Ronaldom Reaganom. Agent Smith ho oslovuje pán Reagan. Ronald Reagan bol pred tým, ako sa stal prezidentom hercom a potom trpel Alzheimerovou chorobou, ktorá ničí pamäť. Ako prezident nebol obľúbený kvôli svojej ekonomickej politike, ktorá bola nazývaná aj Reganomika. Bol dokonca označovaný za antikrista. Jeho tri mená Ronald Wilson Reagan majú po šesť písmen, čo dáva dohromady číslo šelmy 666 zo Zjavenia apoštola Jána. Cypher tak môže byť aj skrátením mena Lucifer. Reagan bol členom Demokratickej strany, ale tú neskôr opustil a prešiel k republikánom.

Táto scéna je takou „chybou v matrixe“, pretože ak sa niekto chce dostať z matrixu naspäť na loď, musí mu ďalší člen posádky zavolať na nejakú pevnú linku. Cypher sa preto nemohol dostať zo stretnutia naspäť. Iba ak by mal ďalšieho spoločníka a to v ďalšom priebehu filmu nevidno. Cypher bol s povstalcami deväť rokov a deväť členov má aj posádka lode Nabuchodonozor.

Zatiaľ čo Cypher ako Judáš zrádza Morfea, posádka práve stoluje. Je to ako Ježišova posledná večera z evanjelia.

Po výcviku nastal čas navštíviť Veštkyňu. Tá mu oznámi, aspoň Neo to tak pochopí, že vyvolený nie je. Prezradí mu tiež, že bude postavený pred voľbu. Bude mať v rukách život Morfea aj ten svoj a bude len na ňom, ako sa rozhodne. Nakoniec mu dá koláčik. Koláčik sa povie po anglicky cookie. V počítačovej terminológii je to malý kúsok informácie, ktorú internetový server uloží do počítača, ktorý sa k nemu pripája. Potom napríklad vie, kedy sa počítač naposledy pripájal alebo čo tam robil.

Veštkyňa mala pravdu. Morfea chytia agenti v budove so šachovnicovou podlahou. Agent Smith mu pri vypočúvaní hovorí dosť nepríjemné veci. Pred týmto matrixom existovali ešte aj iné matrixy a ten úplne prvý bol dokonalý svet bez utrpenia. Nikto ho však nechcel akceptovať, lebo podľa Smitha ľudské bytosti definujú realitu skrze biedu a utrpenie. Takisto si myslí, že ľudia nie sú cicavce, pretože každý cicavec sa inštinktívne snaží žiť v rovnováhe so svojim prostredím. Ľudia však nie. Niekde sa usadia, až kým nevyčerpajú všetky zdroje, takže sa musia presunúť niekde inde. Len jediný organizmus na tejto planéte sa správa podobne a to je vírus. Ľudstvo je podľa neho choroba, rakovina tejto planéty a oni sú liek.

Sú to naozaj vážne slová na zamyslenie. Myslím si že to do určitej miery platí pre našu civilizáciu, ale nie pre celé ľudstvo. Mnohé domorodé kmene ešte stále žijú v rovnováhe s prírodou. A presne takto žili aj naši slovanskí predkovia. Nebolo by na škodu, keby sme si z nich aspoň trochu zobrali príklad a nepovažovali ich za primitívov. Rakovina sa totižto musí liečiť. V dnešnom ponímaní, ale liečenie rakoviny znamená zničenie. Používa sa na to taká zvláštna metóda a to rádioaktívne ožarovanie. Skončí nakoniec podobným spôsobom aj ľudstvo na tejto planéte? Poučme sa z týchto slov, ale neobviňujme sa príliš. Naši predkovia si takýto spôsob života nevybrali dobrovoľne. Dlho mu odolávali, ale nakoniec podľahli neustálym tlakom a útokom. Tieto slová agenta Smitha môžu u divákov vyvolávať pocity viny. Je to taká habaďúra. Autori filmu použili síce v súvislosti s vírusom všeobecný názov ľudia, ale agent hovorí k členovi Sionu.

Ďalšou dosť nečakanou vecou je, že agent Smith vlastne svet matrixu neznáša a chce sa tiež oslobodiť. Potrebuje kódy do Sionu, posledného slobodného ľudského mesta, lebo keď bude Sion zničený, už ho v matrixe nebude treba. Sion je posvätný vrch v Jeruzaleme, podľa ktorého má názov aj židovské hnutie, ktorého hlavnou úlohou bolo získať späť Palestínu a vytvoriť židovský štát.

Všimnite si, že Nea aj Cyphera oslovoval Smith ich civilnými menami u Morfea to takto nie je a oslovuje ho prezývkou.

Písal som aj o možných referenciách v Matrixe k udalostiam 11. septembra 2001. No to nie je všetko. Pasáž o zachraňovaní Morfea je takmer identickým zobrazením týchto udalostí. Agenti sú oblečení v oblekoch ako úradníci, manažéri a politici. Predstavujú teda vládnu moc s jej všemožnými inštitúciami. Povstalcov však volajú teroristami. Keď Neo s Trinity bojuje na streche budovy, pilot helikoptéry hlási: „Opakujem, zaútočili na nás!“

Budova na ktorú Trinity znesie Nea s Morfeom má označenie „MMI“, čo je rímskymi číslicami 2001, teda rok útoku na dvojičky. Helikoptéra potom naráža do mrakodrapu a nasleduje explózia s ohromnou ohnivou guľou podobnou tej z WTC. Pozorne sa pozrite tiež na predchádzajúci výbuch bomby z výťahu a uvidíte dvojicu stĺpov v ohni. Agent potom vraví: “Vieme, kde sú. Nariaďte útok!“ Za tieto výbuchy je vo filme zodpovedný Sion.

Budova s nápisom MMI, čo je latinskými číslicami 2001.
Dvojica stĺpov v ohni. Podobajú sa na dvojičky WTC.

Neo nakoniec Morfea zachráni, ale tak, ako povedala Veštkyňa, zaplatí za to životom, keď ho zastrelí Smith. Stane sa to tam, kde sa to aj začalo, v hotelovej izbe číslo 303. Trinity ho však bozkom zázračne preberie k životu a v Neovi sa objavia nové schopnosti. Vidí kód matrixu, takže je teraz asi už osvietený. Zastaví guľky agentov a nakoniec prenikne do Smitha a zničí ho. Ten vybuchne zvnútra vo svetelnej explózii.

Postava Nea bola, ako ste už možno aj vytušili inšpirovaná tiež jedným starším príbehom, ktorý je myslím si každému známy. Je to príbeh Nového zákona a Ježiša Krista. Podľa evanjelií bol Ježiš tiež spasiteľom, ktorý mal oslobodiť ľudstvo. Píše sa o ňom, že konal zázraky a uzdravoval. Takisto zomrel - na kríži, ale vraj potom vstal z mŕtvych ako Neo. Nakoniec vystúpil na nebesia a aj Neo sa v poslednej scéne vznáša smerom k nebu. Neo sa však od Ježiša aj dosť odlišuje. Ježiš je božská osoba a Neo len obyčajný človek, aspoň tak sa zdá. O Ježišovi sa verí, že od narodenia poznal svoje poslanie a všetky svoje vedomosti dostal od Boha. Neo naproti tomu o tom, že je vyvolený ani len netušil. Je váhavý, všetko sa musí postupne učiť a postupne sa vyvíja. Keď si to zhrnieme Neo môže predstavovať Ježiša, Adama a Syna. Morfeus Jána Krstiteľa, hada z Genezis a Otca. Trinity možno Máriu Magdalénu, Evu, Ducha svätého, ženu a matku.

Tesne pred koncom filmu Neo ešte do telefónu niečo vraví. Tu neviem, či tieto slová sú určené systému, ktorý ho odpočúva, ľuďom, ktorý pozerajú film alebo len určitej skupine z divákov. Hovorí: „Viem, že ste tam. Teraz vás už cítim. Viem, že sa bojíte. Bojíte sa nás, bojíte sa zmeny. Nepoznám budúcnosť, neprišiel som vám povedať, ako sa to skončí. Prišiel som vám povedať, ako sa to začne. Teraz zavesím tento telefón a pôjdem ľuďom ukázať to, čo nechcete, aby videli. Ukážem im svet, svet bez vás. Svet bez pravidiel a rozkazov, bez hraníc a obmedzení. Svet, kde je možné úplne všetko.“

Tak sa na takýto svet bez pravidiel, kde je možné úplne všetko spolu pozrime. V takomto svete vás môžu bez akýchkoľvek problémov oklamať, okradnúť, olúpiť, znásilniť a zavraždiť. Páčil by sa vám takýto svet? Niekomu zrejme áno, ale väčšine ľudí určite nie. Podľa mňa práve tejto väčšine divákov patrí záverečný Neov odkaz, v ktorom im ešte odkazuje, že to bude svet bez nich.

Na obrazovke počítača svieti dátum 9. 18. 99, čiže 18. september. V americkom formáte dátumu sa uvádza najprv mesiac a až potom deň. Dátum na obrazovke zo začiatku filmu je 2. 19. 98. Od začiatku príbehu do jeho konca teda ubehlo 20 mesiacov. V prvom roku je to 11 a v druhom 9 mesiacov. Jedenásteho septembra 2001 sa zrútili dvojičky a 18. septembra prezident George Bush podpisuje rezolúciu o použití zbraní proti Afganistanu a začína sa vojna proti terorizmu. To je ten začiatok, ktorý nám ukázal film Matrix.