Totall Recall

Film Total Recall je do istej miery predchodca Matrixu. Nachádzajú sa tu prvky, ktoré boli neskôr v Matrixe použité a rozvinuté. Bol natočený podľa poviedky Philipa K. Dicka „Zapamätáme si to za vás so zľavou“. Celé Dickovo dielo sa vlastne zaoberá matrixovou nejednoznačnosťou reality, prítomnosťou ešte inej reality za tou, ktorú máme neustále pred očami a manipulovaním človeka.

Príbeh sa odohráva v budúcnosti a ľudstvo už kolonizuje planéty slnečnej sústavy. Hlavný hrdina Douglas Quaid má pocity, že je niekto iný, a že je v ňom oveľa viac. Má desivé sny, ktoré sa týkajú Marsu. Ranné správy v televízii nám priblížia tamojšiu situáciu. Na Marse sa ťaží ruda, ktorá je dôležitá pre vojnové úsilie a teroristi maria jej ťažbu v pyramídových baniach. Miestny vodca Marsu Coohagen tvrdí, že ťažba bude pokračovať aj keď bude musieť nasadiť armádu, a že sa nenechá zastrašiť nejakou bandou mutantov, ktorí si myslia, že planéta je ich. Takisto sa šíria zvesti o nájdených artefaktoch mimozemšťanov. On to považuje za výmysly povstalcov, ktorí chcú podkopať dôveru vo vládu.

Mars je druhá najmenšia planéta slnečnej sústavy a najviac sa podobá na Zem. Sklon osi i jeho rotácia je takmer rovnaká ako v prípade našej planéty. Mars má polárne čiapočky a vyskytujú sa tam aj ročné obdobia. Má dva mesiace nepravidelného tvaru – Fobos a Deimos, ktoré boli nazvané podľa synov rímskeho boha vojny Marsa. Objav týchto mesiacov bol v literatúre predpovedaný už 150 rokov pred ich skutočným objavením. Zaslúžil sa o to Jonathan Swift v románe Guliverove cesty. Išlo v tomto prípade skutočne o predpovedanie, alebo mal Janathan Swift len nejaké, verejnosti nedostupné informácie? Swift bol totiž slobodomurár.

Podobne ako vo filme, sa na Marse našli útvary, ktoré pripomínajú pyramídy a dokonca aj obrovskú ľudskú tvár. Prvýkrát ich odfotografovala americká sonda Viking v roku 1976 v oblasti nazývanej Cydonia. NASA prehlásila, že tvár je len hra svetla a tieňa. Podľa najnovších snímkov tvár z Marsu naozaj ľudskú tvár veľmi nepripomína. Niektoré rozpadnuté pyramídy v Egypte sa ale tiež už skoro vôbec na pyramídy nepodobajú. Či je tento útvar umelý alebo prirodzeného pôvodu, to dokáže objasniť asi až ľudská výprava na Mars.

Nejde tam ale len o tvár. Ako som písal, nachádzajú sa tam aj iné, umelo vyzerajúce objekty, ktoré zdá sa obsahujú v sebe určité matematické vzťahy. Dosť často sa v nich vyskytuje číslo 19,5. Táto hodnota je známa ako tetraédrická konštanta. Tetraéder je jedno z platónskych telies, čo je vlastne pravidelný štvorsten, tvorený zo štyroch rovnostranných trojuholníkov. Ak okolo tetraédru opíšeme guľu, ktorá môže predstavovať aj planétu tak, aby jeden vrchol tohto útvaru ležal na severnom póle, tak ostatné vrcholy budú ležať práve na 19,5 stupni južnej zemepisnej šírky. Keď do tejto gule vložíme ešte jeden rovnaký, ale opačne otočený tetraéder. Vrchol bude mať samozrejme na južnom póle, ostatné vrcholy na 19,5 stupni severnej zemepisnej šírky a celok bude vyzerať ako Dávidova hviezda.

Sonda Pathfinder, ktorá pristála na Marse v roku 1997 má takisto tetraédrický tvar a podobá sa na logo spoločnosti Cyberdyne z Terminátora. Dokonca miesto, na ktorom pristála sa nachádza na 19,5 stupňa severnej zemepisnej šírky. Odkaz Cydonie tak zdá sa pochopila aj samotná NASA.

Táto zemepisná šírka 19,5° hraje významnú úlohu v takzvanej hyperdimenzionálnej fyzike Richarda Hoaglanda, na ktorej sa má prejavovať energia z neviditeľnej dimenzie. Ako dôkaz sa uvádza najväčšia sopka v slnečnej sústave Olympus Mons, nachádzajúca sa na Marse, najväčšia pozemská sopka Mauna Loa a veľká škvrna na Jupiteri, ktoré sa všetky vyskytujú približne na tejto zemepisnej šírke.

Zistilo sa tiež, že na Marse bola kedysi voda v tekutom skupenstve a našli sa dokonca stopy po jazerách a riečnych korytách. Mohol tam teda existovať život a možno aj nejaká vyspelá civilizácia. Sú tam však aj stopy po dopadoch veľkých vesmírnych telies, ktoré mohli túto civilizáciu zničiť. Dougove sny o jeho prítomnosti na Marse možno chcú naznačiť, že sme niekedy na Marse boli aj my pozemšťania, alebo aspoň niekto z nás.

Neskôr, keď Doug ide do práce, vidíme, že tam vládnu prísne bezpečnostné opatrenia. Pri vstupe do metra sú ľudia dokonca skenovaní. Atmosféra vo filme presne vystihuje situáciu po 11. septembri. Po tejto udalosti sú ľudia na letiskách podrobovaní kontrolám a boli už nasadené podobné celotelové skenery ako v Total Recalle. Všetko sa to deje kvôli vojne proti terorizmu.

Mars vo filme môže kľudne predstavovať aj Irak, ktorý bol napadnutý po vymyslenej zámienke. Myslím si a to nielen ja, že jedným z motívov agresie bola ropa, ktorej začína mať Amerika nedostatok. Irak sa svojim púštnym charakterom na Mars vo filme aj podobá. Mezopotámia a Sumerská ríša, ktorá tam kedysi existovala sa považuje za kolísku našej civilizácie. No a sumerskí bohovia Anunakiovia – doslovne tí, čo prišli z neba na zem sú podľa toho, ako sa opisujú v sumerských záznamoch vlastne mimozemšťania, pretože pochádzajú zo zatiaľ neznámej planéty Nibiru.

Doug potom uvidí reklamu spoločnosti Total Rekall, ktorá ponúka implantované spomienky na dovolenky, ktoré ušetria cestovanie. Máme tu teda myšlienku virtuálnej reality, hoci to nie je systém, na ktorý je človek neustále pripojený, ako to bolo v Matrixe. Pri implantovaní spomienok je program, ktorý sa má nahrať takisto nazvaný matrix. Podobnosti sa tu však ešte zďaleka nekončia. Doug si vyberie ponuku počas ktorej bude tajný agent a spozná peknú ženu a nakoniec zachráni celú planétu. Žena, ktorú má stretnúť má byť podľa neho skazená a zároveň slušná.

Pri nahrávaní nastáva schizoidná reakcia a zistí sa, že sa to stalo preto, lebo on už nejaké implantované spomienky má. V priestoroch Rekallu si môžete všimnúť obrazy na stene. Sú na nich dve pyramídy. Jedna s vrcholom hore a druhá s vrcholom dole. Fanúšikovia Dana Browna, význam tohto symbolu poznajú, je to spojenie mužského a ženského princípu do jedného celku. Vo všeobecnosti je to spojenie dvoch protikladov. Je tam tiež obraz s kopcom v tvare pyramídy s odrezaným vrcholom. Taká istá pyramída sa nachádza aj na americkej jednodolárovej bankovke spolu s inými okultnými symbolmi a nad ňou sa nachádza ďalší trojuholník s okom uprostred.

Keď sme už pri peniazoch, vo svete Total Recallu sa už dolármi neplatí. Možno je tomu tak preto, lebo už vlastne ani nijaké Spojené štáty neexistujú. Spomína sa tam nejaký Severný a Južný blok. Ak film s predstihom pravdivo zobrazuje súčasnú politickú situáciu, nebude to takto aj s dolárom a Amerikou?

Douga potom chce zabiť jeho parťák z roboty a dokonca aj vlastná žena. No ona tak celkom vlastná nie je, pretože ich svadba bola iba implantovaná, tak ako aj celý jeho minulý život. Jeho identita bola vymazaná a nahradená novou. Urobila to nejaká agentúra a žena bola naňho nasadená, aby ho kontrolovala. Doug sa potom pýta: „Ak ja nie som ja, tak kto potom som?“ Túto otázku si kladie aj Bane v Matrixe, potom ako ho ovládol Smith. No a túto otázku by sme si možno mali položiť všetci.

Z videozáznamu v kufríku sa Doug dozvie, že sám pracoval pre agentúru na Marse, ale potom stretol jednu ženu a zistil, že on hrá za zlú stranu. Má však v hlave háklivé informácie, a preto mu vymazali pamäť. Potom príde scéna, ako z Matrixu. Doug má v sebe, podobne ako Neo plošticu, ktorú musí dostať von. Podľa inštrukcií sa potom musí presunúť na Mars.

Po prílete nájde na recepcii hotela odkaz, že má vyhľadať nejakú Melinu vo Venušinom meste. To je plné mutantov, ktorí majú ako X-meni zvláštne schopnosti. Melina mu však neverí, a tak sa vracia do hotela. Hádajte akého tvaru má Melina náušnice. Áno, presne tak, je to trojuholník aj s očkom uprostred. Pracuje ako prostitútka, ale patrí k povstalcom. Je skazená a zároveň slušná. Aj Mária Magdaléna bola vraj prostitútka pred tým, ako z nej Ježiš vyhnal zlých duchov.

Podľa apokryfného Filipovho evanjelia bola potom jeho družka a najlepší učeník. Že ste o Filipovom evanjeliu ešte nepočuli? Pravda je taká, že evanjeliá nie sú len štyri. Cirkev do svojho kánonu zaradila síce len štyri, ale kedysi ich bolo omnoho viac. Spomínané Filipovo evanjelium sa našlo v roku 1945 v Egypte, spolu s ďalšími spismi a evanjeliami. Objavili ich egyptskí roľníci v oblasti Nag Hammadí. Niektoré boli zničené, ale väčšina sa zachovala a medzi nimi aj evanjelium Márie Magdalény. Majú gnostický charakter a práve preto asi neboli cirkvou uznané.

Písmeno M, ktorým sa začína meno Márie Magdalény sa vo filme dosť často vyskytuje. Je však možné, že sa vzťahuje k podzemnej dráhe – metru. To ja neviem posúdiť, pretože som zatiaľ v žiadnom americkom metre nebol. Písmeno M sa ale nachádza aj v iných filmoch. V komédii Sám doma sa toto písmeno vypáli jednému zo zlodejov na ruku a vidíme ho aj vo filme Zlatý kompas. Na základe tohto filmu som pochopil, že písmeno M môže mať aj ďalší význam. V tomto filme je M znakom Magistéria - spoločnosti, ktorá sa snaží ovládnuť svet. V minulej kapitole som písal, že kalich sa nachádza aj na slobodomurárskej zástere. Rovnako sa nachádza aj v písmene M a slobodomurárska zástera je vlastne tiež písmeno M. Je tomu tak preto, lebo murár je po anglicky mason.

Písmeno M, často sa vyskytujúce vo filme.
Písmeno M vypálené na ruke zlodeja vo filme Sám doma.
Znak všemocnej spoločnosti Magistérium v Zlatom kompase.
Porovnanie slobodomurárskej zástery a vlajky Českej republiky a bývalého Československa.

V hoteli navštívi Douga doktor z Rekallu. Snaží sa ho presvedčiť, že on tam vlastne nie je. V skutočnosti je vraj v implantačnom kresle a doktor je tiež implantovaný, pretože nastala schizoidná embólia a on sa nemôže vrátiť zo spomienok späť. Privedie aj jeho ženu a chcú ho prehovoriť, aby sa vrátil späť do reality. Aby sa mu to podarilo, musí spraviť čo? Správne, tak ako Neo v Matrixe, musí prehltnúť starú známu červenú tabletku.

Quaid mu veľmi neverí a hovorí, že ak je to len predstava, tak ho môže kľudne zastreliť. Doktor mu oponuje, že jeho život sa tým nezmení, ale Quaidov áno. Všetky hradby reality sa zrútia a on nebude vedieť, kto vlastne je. Chvíľu bude vodca povstalcov a potom zase Coohagenov priateľ. Quaid už chce pomaly prehltnúť tabletku, ale uvidí, ako doktorovi steká po čele pot, a tak ho zastrelí a tabletku vypľuje.

Do izby potom nabehnú nejakí chlapíci a Quaida zatknú. Melina ho však oslobodí, lebo ho chce vidieť vodca povstalcov Kuato. Začnú ich znova naháňať, a preto utečú do Venušinho mesta. Tam ich ukryjú v katakombách a v bare sa strhne prestrelka. Coohagen preto uzavrie oblasť a zastaví prívod vzduchu. V katakombách nájdu kostry prvých osadníkov. Pripomína mi to katakomby prvých kresťanov v Ríme. Coohagen pre osadníkov staval lacné domy, ktoré nechránili dobre pred žiarením, a tak ich deti mutovali. Museli platiť aj za vzduch. V našich riekach, potokoch a studniach je voda už taká znečistená, že musíme platiť za vodu z vodovodu. Raz to takto možno bude aj so vzduchom. Na tomto príklade vidíme, že ak je niečoho nedostatok, ľudia sa dajú lepšie ovládať, pretože sú závislí od dodávateľa.

Kuato pomôže Quaidovi spomenúť si. No a on si spomenie, že v pyramídovej bani je obrovský mimozemský stroj starý pol milióna rokov na výrobu dýchateľného vzduchu z ľadu, ktorý sa nachádza pod povrchom. Do úkrytu povstalcov však vtrhnú vojaci a Quaida zajmú. Nakoniec vyjde najavo, že je naozaj Coohagenov priateľ. A všetko toto podstúpil dobrovoľne, pretože kvôli mutantím jasnovidným schopnostiam sa ku Kuatovi nikto nemohol dostať. Podobný koncept bol použitý aj v Terminátorovi 4, kde Marcus Wright tiež nevedel, že slúži Skynetu. Ako to bolo teda s Neom v Matrixe?

Quaid sa s tým nechce zmieriť a podarí sa mu s Melinou uniknúť. Počas nasledujúceho boja vidno, aký efekt majú hologramy. Ľudia nevedia rozlíšiť, čo je skutočnosť a čo je len ilúzia.

Nakoniec sa Quaidovi podarí spustiť reaktor a ten začne vyrábať kyslík. Všetci sú zachránení a na krásnej modrej oblohe zažiari slnko. Meline sa to zdá ako sen a Quaida napadne nepríjemná myšlienka, že čo ak je to naozaj iba sen. No a skutočne nevieme, či to, čo prežili bola skutočnosť alebo len implantované myšlienky. Všetko, čo sa udialo bolo vlastne to, čo sľuboval Total Rekall.

Odkazy na Máriu Magdalénu a spojitosť tohto diela s raným kresťanstvom a gnosticizmom môže mať reálny základ. Autor literárnej predlohy, spisovateľ Philip K. Dick sa gnosticizmom zaoberal a mnohé jeho knihy ním boli ovplyvnené. Dick mával mystické zážitky a vízie, na základe ktorých dospel aj k takým názorom, že tento čas je iluzórny, Rímska ríša stále existuje a on je členom tajného kresťanského spoločenstva.