V ako Vendeta

Dátum premiéry Matrixu Revolutions má spojitosť s ďalším filmom, v ktorom majú prsty bratia Wachowskí. Je to V ako Vendeta z roku 2006. Natočený bol podľa komiksovej knihy Alana Moora. Vo filme sa nachádzajú viaceré provokatívne témy, ktorým sa budem podrobnejšie aj ja neskôr venovať. Niektoré veci zobrazované vo filme sú zvláštne poprekrúcané naruby.

Dej sa točí okolo tajomného muža s maskou, ktorý si vraví V a niekedy okolo roku 2020 bojuje proti totalitnému zriadeniu panujúcemu vo Veľkej Británii. To reprezentuje fašistická strana Norsefire. Na jej čele stojí kancelár Adam Sutler, ktorý je charakterizovaný ako hlboko veriaci, konzervatívny politik. Jeho režim potláča homosexuálov, moslimov a zakazuje prisťahovalectvo. Význam nadobudli slová ako nordický zápal a byť iným sa stalo nebezpečným. Podobnosť kancelára s Adolfom Hitlerom je viac ako náhodná.

Spojené štáty americké sa rozpadli po útoku biologickou zbraňou a zúri tam občianska vojna. Vody je nedostatok a jej cena stúpa. Je to svet, v ktorom jadrové zbrane stratili význam, pretože vírus môže vyhubiť celú populáciu a jej zbytky nechať nedotknuté. Veľká Británia sa však drží vďaka svojej vláde, ktorá nastolila poriadok.

Písmeno V, ktorým sa nazýva hlavná postava môže mať kopec rôznych významov. Okrem pomsty, ktorá sa nachádza v názve filmu, to môže byť aj V ako Víťazstvo (Victory). Ak písmeno V otočíme naopak, dostaneme vlastne písmeno A. Zdá sa, že najväčšiu súvislosť má vo filme písmeno V s číslom 5. Latinská číslovka 5 je totiž V. Zdanie však nemusí nutne znamenať aj pravdu. V skutočnosti tu môže ísť o hebrejské písmeno V (Vau), ktoré má číselnú hodnotu 6. Šesť cípov má aj Dávidova hviezda.

V piaty deň mesiaca november, teda 5. 11. vyhodí V do povetria budovu Najvyššieho súdu. Pamätaj, pamätaj na 5. november, na pokus o prachový atentát. Je to odkaz na skutočnú udalosť, z ktorej film vychádza. Jedná sa o neúspešný pokus skupiny anglických katolíckych šľachticov o atentát na kráľa Jakuba I. Malo sa tak stať vo Westminsterskom paláci pri úvodnom zasadaní parlamentu, ktorý sprisahanci mienili vyhodiť do povetria sudmi s pušným prachom. To mal zabezpečiť Guy Fawkes, ktorého masku používa V. Táto maska sa neskôr stala aj symbolom hackerskej skupiny Anonymous.

O príprave sprisahania vedel aj hlavný predstaviteľ anglických jezuitov Henry Garnet. Počas príprav atentátu niektorí sprisahanci varovali svojich katolíckych známych, aby do parlamentu na rokovanie nešli. Sprisahanie bolo ale prezradené a Guya Fawkesa chytili v podzemí pri sudoch s pušným prachom. 27. januára 1606 sa konal so sprisahancami súd a 30. januára boli štyria z nich popravení.

5. november sa potom každoročne oslavoval ako deň vďakyvzdania za odhalenie sprisahania proti kráľovi a parlamentu. Sviatok sa nazýva Noc Guya Fawkesa a konajú sa počas neho veľké ohňostroje a pouličná zábava.

Zvláštne je, že tento atentát je vlastne opisovaný vo filme ako hrdinský čin a parlament symbolizuje diktatúru. Za hrdinu je považovaný Guy Fawkes, ktorý bol katolík, pričom Anglicko je protestantská krajina.

Svedkom zničenia Najvyššieho súdu je aj mladá žena Evey, ktorú tesne predtým V zachránil pred políciou. E je piate písmeno od začiatku abecedy a V je piate písmeno od konca.

Neskôr ju unesie do svojho domu, pretože po nej ide vyšetrovateľ Finch. Prezradí jej, že plánuje ďalšiu veľkú udalosť presne o rok, teda znova 5. novembra. Prebehne medzi nimi dialóg, ktorý stojí za pozornosť.

- Vážne veríš, že skaza parlamentu zmení túto zem k lepšiemu?
- Nejde o istotu, iba o možnosť. Ľudia by sa nemali báť svojej vlády. To vláda by sa mala báť svojich ľudí.
- A to dosiahneš, keď vyhodíš budovu do povetria?
- Tá budova je symbol, rovnako ako jej zničenie. To ľudia dávajú symbolu moc. Bez nich je symbol bezvýznamný. Ale s ich podporou aj výbuch budovy môže zmeniť svet.
- Kiež by som aj ja v tú možnosť verila, ale každá zmena sveta, ktorú poznám, bola k horšiemu.

Spojenie tohto rozhovoru s útokmi z 11. septembra sa núka priam samo. Zrejme to bude tak, pretože tu sa nachádza viacero zjavných narážok na tieto udalosti. Vo filme V ako Vendeta ide ale o viac, ako len o dvojičky.

V televízii BTN vyhlásia ohľadom Najvyššieho súdu, že to bola plánovaná demolícia. Stavební experti prehlásia, že budova už bola na spadnutie. Jedna redaktorka má pochybnosti, či na to ľudia skočia. Ďalší si myslí, že hej, pretože oni sú BTN. Ich úlohou je informovať, nie vymýšľať si. To je predsa práca vlády.

Toto je jedno zo spomínaných prekrucovaní, v tomto prípade celkom úsmevné. Neviem, či dnes ešte existuje človek, ktorý si nemyslí, že dvojičky spadli po odpálení výbušnín. Vláda USA ale stále prehlasuje, že to bol teroristický útok. Vo filme je to úplne naopak. Každému je jasné, že išlo o teroristický akt, ale vláda tvrdí, že to bola plánovaná demolícia. Navyše vo filme je to vykreslené ako chvályhodný čin – boj za slobodu. Liberáli odsudzujú cirkev zato, že ospravedlňovala zabíjanie, pokiaľ to bolo v mene Boha. Sami však robia to isté. Ospravedlňujú teroristické činy, pokiaľ ide o boj za slobodu.

Dôvodom konania pána V je nielen politika vlády, ale aj osobná pomsta. V Británii sa totiž odohrali aj iné teroristické útoky. Bolo to predtým, ako sa strana Norsefire dostala k moci. Najprv vírus v škole St. Mary’s zabil 178 ľudí a potom teroristi zaútočili s biologickou zbraňou v metre. Nakoniec bola neznámym vírusom kontaminovaná vodáreň Three Waters. Výsledkom bolo 80 000 mŕtvych. St. Mary je po anglicky svätá Mária.

Inšpektor Finch sa pýta: „Čo ak tie najhoršie biologické útoky v histórii zeme neboli dielom žiadnych extrémistov?“ Vyšetrovaním zistí, že vláda má v tom skutočne prsty. Prípad má súvislosť aj s pánom V.

Strana kancelára Adama Sutlera v minulosti podporila jeden zvláštny projekt v záujme národnej bezpečnosti. V mieste s názvom Larkhill otvorila výskumné zariadenie, kde sa na ľuďoch z okraja spoločnosti prevádzajú pochybné experimenty.

Názov Larkhill si trocha upravím na L’Arkhill. Písmeno L sa číta ako el. Slovom el sa označuje v Starom zákone boh. Ark je zase archa. Larkhill teda predstavuje vrch božej archy, v ktorej sa zachránil Noe so svojou rodinou pred potopou sveta. Podľa filmu, boh je v daždi. V Matrixe sa hlavný hrdina volal Neo.

V cele s rímskym číslom V sa nachádza aj jeden muž. Účelom experimentov je vytvoriť strašnú biologickú zbraň. V zariadení raz dôjde k výbuchu. Zahynú všetci, okrem muža z cely číslo 5. Číslo päť žije. Cela má číslo 5 a v dvojkovej sústave je to 101. Číslo Neovho bytu v Matrixe bolo tiež 101. Mužovi sa podarí utiecť, avšak požiar ho znetvorí. Preto začne nosiť masku. Takto je stvorený V. Inak je ale vcelku milý a romantický bojovník za slobodu, ktorý je inteligentný, vzdelaný a má rád umenie.

Z jeho krvi pochádzajúcej z Larkhill ale vytvoria smrtiaci vírus. Krv sa zvyčajne chápe aj ako potomstvo. Predstavte si vírus najhroznejší zo všetkých možných a vy jediný máte liek. Ak vám ide o moc, ako s takouto zbraňou naložíte? Strana má v tom jasno. Jeden z jej členov príde na to, že cieľom útoku nemá byť nepriateľ štátu, ale štát sám. Ako cieľ útoku sú vybrané tri ciele – škola, metro a vodáreň. Vzniknutá panika a chaos prinesú víťazstvo vo voľbách strane Norsefire, u ktorej by to nikto nečakal.

Vypuknutie Východoslovenského roľníckeho povstania v roku 1831 tiež zapríčinila fáma, že páni chcú otráviť vodu v studniach. Rok predtým bola veľká neúroda a z východu sa začala šíriť epidémia cholery.

Pred nástupom Adolfa Hitlera k moci sa diali takmer rovnaké veci. Vtedajšia situácia v Nemecku bola podobná, aká panuje vo svete aj dnes. V roku 1929 vznikla v USA hospodárska kríza, ktorá sa rozšírila do celého sveta. V Nemecku pripravila o prácu milióny ľudí. Vo voľbách v roku 1932 získali nacisti v Ríšskom sneme 230 kresiel. Stále však nemali nadpolovičnú väčšinu. Hitler bol 30. januára 1933 menovaný do funkcie kancelára. Na jeho popud prezident Hindenburg rozpustil Ríšsky snem a vypísal predčasné voľby na 5. marca 1933. Ríšsky snem alebo Reichstag potom 27. februára 1933 vyhorel. Nacisti z tohto činu obvinili komunistov a Hitler prehlásil, že požiar mal byť signálom ku komunistickému puču.

Obžalovaní boli traja bulharskí komunisti a predseda parlamentnej sekcie komunistickej strany Nemecka Ernst Torgler. Nakoniec boli ale oslobodení vďaka dobrej obhajobe Georgi Dimitrova, ktorý poukazoval na fakt, že budova ríšskeho snemu je prepojená podzemnou chodbou so sídlom jej prezidenta, ktorým bol Herman Göring. Odsúdený bol len Holanďan Van der Lubbe, ktorý bol chytený na mieste činu. Vyhlasoval, že požiar plánoval a uskutočnil len on sám.

Požiar umožnil Hitlerovi zrušiť opozičnú komunistickú stranu a pozatýkať mnohých jej členov. Prezident vydal Dekrét o požiari Ríšskeho snemu, ktorý zrušil mnohé občianske práva a previedol niektoré právomoci spolkových krajín na centrálnu vládu. V nasledujúcich voľbách získal Hitler spolu so svojim koaličným partnerom nadpolovičnú väčšinu a v roku 1934 sa prehlásil za vodcu.

Autori filmu teda stranou Norsefire poukazujú na Adolfa Hitlera a jeho nacistickú stranu a na spôsob, akým prišiel k moci. To je síce v poriadku, ale týmto zároveň vytvárajú v podvedomí asociáciu, že veriaci, konzervatívni ľudia a vlastenci sú fašisti, ktorí nenávidia homosexuálov, moslimov a imigrantov.

Taktika opisovaná vo filme sa dá nájsť ale aj v pomerne nedávnych udalostiach, ktoré otriasli svetom. 11. september už hádam spomínať nemusím. Ak si však tieto veci prenesieme na 11. september, znamená to potom, že v Amerike nastupuje fašistická diktatúra? Presne 911 dní po tomto útoku sa 11. marca 2004 v Madride odohrala séria bombových útokov proti železničnému systému. Skrátene sú označované ako 11/3, 3/11 alebo M-11. Použitých bolo 13 náloží, o život prišlo 191 obetí a obvinených z tohto činu bolo 29 ľudí. Len tri dni po útoku sa v Španielsku konali parlamentné voľby, ktoré priniesli vládnej strane porážku.

Neo sa podľa záznamu agentov narodil 11. marca.
Typ Morfeovej lode bol Mark III číslo 11 – M 3 11.

Film rozpráva aj o teroristickom útoku v londýnskom metre. Ten sa skutočne stal v čase jeho natáčania 7. 7. 2005 a zapríčinil odklad jeho premiéry, ktorá sa mala konať 4. 11. 2005, v predvečer 400. výročia Sprisahania pušného prachu. Scenár filmu písali bratia Wachowskí už pred Matrixom v polovici 90. rokov a komiksová predloha bola vytvorená ešte skôr. Zaujímavé je, že deň predtým sa rozhodlo, že Londýn bude dejiskom olympijských hier v roku 2012. Olympiáda je svetové športové podujatie, ktoré sa začína zapálením ohňa. Maskotom londýnskych hier je dvojica oceľových príšeriek s jedným okom a logom je nápis Zion zamaskovaný do podoby čísla 2012. Zion je po anglicky Sion.

Vo filme V ako Vendeta exploduje parlament a Big Ben. Objavili sa isté indície, že podobný útok sa má odohrať aj počas olympijských hier. Jednou z nich je aj karta „Kombinované katastrofy“ z kartovej hry Steve Jacksona Illuminati. Veľká ručička na vežových hodinách smeruje k číslu 11. Okrem toho sa na karte nachádza päť ľudí, ktorí sú oblečení vo farbách olympijských kruhov. Výbuch vo filme však nenastane v čase konania olympijských hier, ale 5. novembra, čo je jedenásty mesiac. Počas olympijských hier sa našťastie nič nestalo a dúfam, že to tak aj zostane.

Na ďalší teroristický útok poukazuje názov strany Norsefire. Slovo Norse sa podobá na Nórsko a fire je oheň, ale aj streľba. Norsefire teda môže byť Nórska streľba. Nórsky masový vrah Anders Breivik 22. 7. 2011 na ostrove Utoya zastrelil 69 ľudí. Dve hodiny predtým nastala explózia vo vládnej štvrti v Osle. Breivik zastáva podobné protiislamské a protiimigračné názory ako strana Norsefire. Kladiem si otázku, čo vlastne Breivik dosiahol okrem toho, že zabil 69 ľudí? Zastavil islamskú imigráciu? Nie. Ľudia, ktorí zastávajú podobné názory ako on, budú ale automaticky považovaní za extrémistov. Netvrdím však, že sa medzi nimi nenájdu aj takí.

Len 26 minút pred explóziou nálože malo protiteroristické oddelenie nórskej polície bezpečnostné cvičenie s takmer rovnakým scenárom, ako neskôr uskutočnil Breivik. Polícia to označila za náhodu. Ak by sa jednalo len o tento jediný prípad, nič by som nenamietal. Cvičenie v rovnaký čas, na rovnakom mieste a v rovnakých staniciach, kde sa konali aj útoky v Londýne roku 2005 a s rovnakým scenárom ako mal skutočný útok organizovala aj firma Visor Consultant, čo priznal jej zástupca Peter Power. To isté sa dialo aj 11. septembra 2001 v USA, kde NORAD vykonával cvičenie simulujúce náraz lietadiel do budov.

Inšpektor Finch zistí, čo vlastne plánuje 5. novembra V. Vyjde najavo, že pomocou vlakovej súpravy metra plnej trhavín chce vyhodiť do vzduchu vládnu budovu - parlament. V zmanipuluje členov strany tak, že sami zabijú svojho vodcu. Pred schôdzkou s nimi vraví, že ide na stretnutie so svojim stvoriteľom. V teda bojuje proti svojmu stvoriteľovi, ktorý ho znetvoril. Používa čiernu a červenú farbu, v ktorých sa zvykne zobrazovať aj diabol. Meno hlavnej hrdinky pripomína meno prvej ženy z Biblie. Evu v raji takisto zviedol diabol. Film teda zobrazuje boj diabla proti Bohu, ktorý je podľa jeho autorov tyranský diktátor. Fawkes sa číta takmer rovnako ako Fox, čo je líška. V anglickej gematrii majú písmena FOX hodnoty 6, 60 a 600. Ich súčet tak dáva hodnotu 666. Možno práve preto si tvorcovia filmu vybrali za hrdinu katolíka. To že je V katolík, ale nie je vôbec isté. Nosí síce masku katolíka Fawkesa, to však ešte neznamená, že katolíkom aj skutočne je.

Obyčajných ľudí potom osloví V natoľko, že sami vyjdú do ulíc a vykonávajú vlastne prácu za neho. Parlament nakoniec spolu s Big Benom naozaj vyletí do vzduchu.

Útoky v metre sa už v Londýne uskutočnili. Neboli ale nasmerované proti parlamentu, ani Big Benu. Znamená to, že sa v Londýne uskutoční ešte jeden teroristický útok? Budú z neho obvinení katolíci?