Väzenie

V tejto kapitole preberiem zopár filmov, ktorých ústrednou témou je väzenie. Táto tematika je spracovaná vo viacerých snímkach a aj v populárnom seriáli Prison break. Pokúsim sa ozrejmiť, čo môže toto väzenie symbolizovať.

Jedným zo spomínaných filmov je Vykúpenie z väznice Shaw Shank. Patrí k mojim najobľúbenejším filmovým titulom vôbec. Príbeh rozpráva čierny väzeň Red a jeho hlavnou postavou je Andy Dufresne. Do väzenia Andy nastúpil v roku 1945 za údajnú vraždu svojej manželky. On však neúnavne tvrdí, že je nevinný. Samozrejme nikto mu to neverí. Vo väznici ho spolu s ďalšími väzňami privíta jej správca Norton aj s Bibliou v ruke. Jeho prvým pravidlom je nerúhať sa. Vraj vo svojej väznici nestrpí, aby niekto bral božie meno nadarmo. Potom ich umyjú studenou vodou, dostanú Bibliu, šaty s číslom a nahí odchádzajú do cely. Andy bol dosť netypický väzeň. Ako vravel rozprávač Red, vyžaroval z neho pokoj, akoby ho pred tou dierou chránil neviditeľný plášť. Po čase si získal aj ostatných väzňov. U bachara pre nich vybavil pivo za to, že mu poradil ako ušetriť na dani. Problémy mu však robila skupina prihriatych väzňov nazývaná sestričky. Aj keď ho neustále mlátili, on sa nikdy nesťažoval, ani nikoho neudal. Potom je neočakávane preložený do knižnice. Správca má s ním totižto vlastné plány. Andy začne dozorcom, vrátane samotného riaditeľa vyplňovať daňové priznania. Práce mal toľko, že k sebe na pomoc stiahol aj svojich kamarátov.

Jeho spoločníkovi v knižnici, starému Brooksovi skrátia trest a má byť prepustený na slobodu. Napadne preto jedného väzňa a chce ho zabiť, lebo dúfa, že takto môže aj naďalej vo väzení zostať. Ostatným sa ho podarí odradiť od tohto činu a nechápu, prečo to chcel spraviť. Red im vysvetlí, že Brooks je v base už 50 rokov a v podstate nič iné nepozná. Tam je vzdelaný a dôležitý človek, ale vonku bude nula. Hovorí, že múry väzenia majú zvláštnu moc. Najprv ich nenávidíš, potom si na nich zvykneš a nakoniec si na nich závislý. Brooks si po prepustení na život vonku nemôže zvyknúť. Všetko sa od jeho mladosti zmenilo. Život je rýchly a tvrdý. Pošle svojim kamarátom do basy list na rozlúčku a obesí sa. Niektorí sú od matrixu takí závislí, že ho budú brániť zubami, nechtami.

Andy chce rozšíriť knižnicu, a preto začne posielať do senátu žiadosti o finančnú pomoc. Nikto mu však neodpovedá, a tak ich posiela neúnavne každý týždeň, až mu po 6 rokoch senát pomoc schváli. Dostane peniaze, aj nejaké knihy. Po ďalších žiadostiach dokonca zrenovuje celú knižnicu. Riaditeľ začne využívať väzňov ako lacnú pracovnú silu a Andy mu ako finančný poradca pomáha zarábať veľké prachy. Stane sa z neho prominentný väzeň a môže tak vybaviť kopu vecí. Nerobí to však pre seba, ale pre ostatných väzňov. Kope chlapov pomôže dostať sa k maturite. Tú pomôže získať aj mladému Tonymu Wiliamsovi. Tony prešiel už kopu väzníc a v jednej bol na cele s chlapíkom, ktorý sa chválil ako pri jednej vlámačke zabil nejakého golfového profíka s jeho milenkou. Strašne sa bavil na tom, že tú vraždu nakoniec prišili jej manželovi, nejakému úradníkovi v banke. Vyšlo teda najavo, že Andy je skutočne nevinný. Zájde s tým za riaditeľom, aby sa pokúsil zariadiť nový proces. Nechápe, že pre riaditeľa je už príliš dôležitý a nebezpečný zároveň. Nemôže dopustiť, aby sa Andy dostal na slobodu, a preto dá Tonyho zabiť a Andy vyfasuje dva mesiace samotky. Po vypršaní trestu poprosí Reda, ak ho niekedy prepustia, aby išiel na miesto, kde Andy požiadal svoju ženu o ruku. Z múru nech vytiahne čierny kameň. To, čo tam nájde, nech si nechá. Red nechápe čo vraví a myslí si, že Andy blúzni. Andy však veľmi dobre vie, čo hovorí.

Ráno sa príde na to, že jeho cela je prázdna. Andy sa jednoducho vyparil. Nakoniec sa zistí, že Andy utiekol cez tunel v stene, ktorý kopal malým geologickým kladivkom takmer 20 rokov. Z bánk si vyberie peniaze, ktoré zarábal pre riaditeľa Nortona a na políciu pošle dôkazy o jeho nekalej činnosti. Riaditeľ preto spácha samovraždu. Reda aj napriek všetkým očakávaniam prepustia. Dostane ten istý byt, v ktorom sa obesil Brooks. Na slobodný život si tiež nevie zvyknúť, a preto rozmýšľa, že niečo spácha, len aby sa dostal naspäť do basy. Bráni mu v tom len jedno, a to sľub, ktorý dal Andymu. Vyberie sa preto na určené miesto a nájde tam odkaz od Andyho a peniaze na cestu. Vyberie sa za ním do Mexika a dvaja priatelia sa nakoniec stretnú, tentoraz ako slobodní ľudia.

Mne osobne Andy pripomína Ježiša Krista. Ježiš vraj nemal žiadny hriech, keď prišiel na tento svet. Aj Andy je nevinný. Je vystavený ťažkým podmienkam, ale nenadáva a nesťažuje sa. Žije medzi tými, ktorých spoločnosť odsúdila, medzi zlodejmi a vrahmi. Aj napriek tomu nikomu nič nevyčíta, ani nedáva rozumy. Naopak, snaží sa im všemožne pomáhať. Nakoniec triumfálne uniká, aj keď sa zdá, že je úplne porazený. Na rozdiel od Ježiša, z väzenia zachráni len sám seba a potom ešte pomôže čiernemu priateľovi Redovi.

Väzenie v tradičnom gnostickom chápaní predstavuje tento svet, v ktorom vládne demiurg s archontami a sú v ňom uväznené duše. Riaditeľ vo filme je naoko svätý muž, s Bibliou v ruke, ochranca božieho poriadku a má plno svätuškárskych rečí. V skutočnosti je ale horší, ako mnohí z tých, na ktorých dozerá. Pomáhajú mu podobní dozorcovia. Človek keď príde do väzenia, bude nahý a dostane číslo. Aj na svet prichádza človek nahý. Väzňov vo filme sa snažia zdegradovať a zbaviť ľudskosti, aj keď je to údajne nápravné zariadenie. Tomu sa Andy neúprosne bránil a snažil sa vidieť aj väzňov ako ľudské bytosti. Nám síce vravia, že žijeme v slobodnom svete a demokracii, ale je zvláštne, že sa tak akosi necítim. Nie sú tu síce žiadne viditeľné múry, ale aj tak tu sú bariéry a človek sa môže pohybovať len medzi určitými a to dosť úzkymi mantinelmi. Nevidno ich, lebo ich máme v hlave. Zakazujú nám mnohé veci a teraz nevravím o vraždách alebo kradnutí, ale o úplne prirodzených veciach. Naopak, ten kto nekradne a je čestný, je považovaný za hlupáka.

Ďalším filmom v poradí bude akčná mlátička Neporaziteľní 3, u ktorej hlbšiu myšlienku alebo nejakú symboliku by očakával asi málokto. Dvojica hlavných hrdinov je podobná ako v predchádzajúcom prípade. Čierny Američan Turbo a biely Rus Bojka. Predstavujú dva protiklady - jeden je výrečný a druhý málovravný. Zo začiatku sa nemajú radi, pretože chromý šampión Bojka nemá na jedného čierneho Američana dobré spomienky. Stretnú sa v gruzínskej väznici, kde sa majú zúčastniť nelegálneho turnaja, ktorého víťaz má získať slobodu. Turnaj je ale zmanipulovaný a víťaz je už dávno určený. Účelom tohto podujatia je vytiahnuť peniaze z nič netušiacich stávkarov.

Bojovníci nemajú čas trénovať, pretože musia ťažko pracovať v kameňolome. Ktovie aký účel má vlastne chodenie do zamestnania. Vyvolený Kolumbijčan ale pracovať nemusí a ešte k tomu dostáva aj doping. Prečo si autori filmu vybrali ako víťaza práve Kolumbijčana? Ak vydržíte, dozviete sa to v jednej z budúcich kapitol. Dvojica sa však nechce len tak ľahko poddať a prácu začnú brať nie ako robotu, ale ako tréning. Nakoniec však pochopia, že obaja súčasne prežiť nemôžu, a tak sa spoja. Bojka pomôže utiecť Turbovi, ktorého tesne predtým strážnici poriadne zmlátili a sám ide nastúpiť do finále.

Predtým ale príde ešte celkom zaujímavý moment. Vyzerá to tak, že Bojku zradil pre peniaze aj jeho manažér. Bojka ho nazve Judášom. Nakoniec ale vyjde najavo, že to takto vôbec nebolo a manažér zradu len predstieral, aby Bojku vyburcoval k lepšiemu výkonu. Iný pohľad na Judáša mala aj gnostická sekta Kainistov, čo pobúrilo aj známeho lovca kacírov Irenea. Vo svojom diele Vyvracanie kacírstiev spomína aj Judášovo evanjelium, ktoré mala táto sekta vyprodukovať. Ireneus píše, že Judáša považovali za významného apoštola, pretože poznal pravdu o Ježišovom poslaní, a preto ho vydal veľrade.

Judášovo evanjelium sa skutočne našlo a pochádza asi z polovice druhého storočia. Aj keď vo svojom názve obsahuje meno zatracovaného apoštola, ten určite jeho autorom nebude. V súvislosti s Judášom treba rozlišovať fyzickú osobu, ktorá jednala ako jednala a to, čo začala táto osoba predstavovať. Ježiš mal dvanásť apoštolov, čo korešponduje s dvanástimi kmeňmi Izraela. Judáš je grécka verzia hebrejského mena Judah, ktoré je takisto názvom jedného z izraelských kmeňov, z čoho vychádza základ slova Žid - Judejec. To je zrejme dôvodom pre jeho odsúdenie, pretože začal predstavovať zradu celého židovského národa, ktorý Ježiša neuznal za Spasiteľa. Koho sa snaží režisér filmu postavou manažéra ospravedlniť, apoštola Judáša alebo židovský národ?

Filmový hrdina Bojka nakoniec predsa len turnaj vyhrá a dokáže si, že je najlepší bojovník na svete. Napriek tomu ho ale čaká smrť. V poslednej chvíli ho však pred guľkou zachráni Turbo. Oplatí mu tak svoju záchranu a obidvaja, spolu s Bojkovým manažérom idú v ústrety slobodnému životu.

Stala sa vec nevídaná. V americkom filme sa stane najlepším bojovníkom sveta Rus. Chce týmto Hollywood azda niečo povedať? Sú azda bojovníci zosobnením celých národov?

Iný spôsob uväznenia človeka, hoci to na prvý pohľad nevyzerá ako uväznenie a v skutočnom svete je to úplne legálne, je zobrazený vo filme Vitajte v džungli. Je to dlhové otroctvo. Vymáhač dlhov Beck dostane za úlohu priviesť domov mafiánskeho syna. Ten sa nachádza v jednom zlatokopeckom mestečku v amazonskej džungli. To ovláda Cornelius Hetcher. Vlastní baňu na zlato a za nízke mzdy zamestnáva miestnych ľudí. Na prácu však potrebujú náradie, oblečenie, stravu a ubytovanie. To všetko niečo stojí a domorodci na to nemajú. Hetcher im preto potrebné peniaze požičia. Zo svojej nízkej mzdy ale dlhy prakticky nikdy nemôžu splatiť a stávajú sa z nich vlastne otroci. Musia stále pracovať a nemôžu len tak odísť, pretože majú dlh. Systém síce funguje, ľudia robia a dostanú aj niečo jesť, aby nezomreli od hladu, ale len dovtedy, kým bude v bani zlato, alebo kým to majiteľa bane neprestane baviť. Potom mu ľudia budú musieť, keďže nemajú čím splatiť dlh nechať to, čím mu ručili. Aj keď tvrdo dreli, nakoniec nebudú mať nič. Tento proces však neprebieha len vo filme, ale aj v celom našom svete. Aj keby sme nekupovali žiadne zbytočnosti, do čoho nás tlačí reklama, potrebujeme niekde bývať. Odkiaľ však vziať niekoľko miliónov na byt? Vezmeme si hypotéku. Aj auto sa zíde, a tak si vezmeme spotrebný úver. No a sused má nový televízor, či sme my horší? Tak si ho zoberieme na splátky. Tvrdíte, že vy žiadne dlhy nemáte? Dlhujú ale aj štáty a dlh Slovenskej republiky v prepočte na jedného obyvateľa činil v čase písania tejto kapitoly asi 5000 eur. Tento dlh sa však pri akejkoľvek snahe splatiť nedá. Pri márnej snahe splatiť dlhy aj s úrokmi sa musí viac vyrábať a vyrobené sa musí predať. Na výrobu však treba suroviny. Aj keby tieto boli neobmedzené, z výroby vzniká znečistenie a to by sa stále zväčšovalo. Prírodné zdroje však neobmedzené nie sú, a tak sa tento systém musí raz zastaviť. Ak sledujete správy v televízii určite ste si všimli, že hospodárstvo musí stále rásť. Problém nastáva nielen vtedy, ak klesá, ale už aj keď nerastie. To som nikdy nechápal. Ak vlastním pole, ktoré ma živí a počet členov mojej rodiny sa nezmenil, načo by som potreboval v budúcom roku väčšiu úrodu? Hospodárstvo musí rásť, pretože je to obrovská pyramídová hra. Táto hra sa ale musí raz zastaviť. Vtedy príde „Deň zúčtovania“ a potom bude treba dlhy splatiť. Z čoho ale, keď ľudia nebudú pracovať? Bankári sa tak stanú oficiálnymi vlastníkmi všetkého na zemi. Myslíme si, že od čias Rímskej ríše a otrokárstva sme niekam pokročili, opak je však pravda.