Zombie, nákazy a pandémie

Zaujímavé je, že filmov so zombie námetom vzniklo v poslednom období dosť veľa. Spomeniem známu sériu “Resident evil”, či “28 dní potom”. Smrtiaca epidémia sa zobrazuje ešte častejšie. Z mnohých prípadov uvediem Aeon flux, V ako Vendeta alebo Bílá nemoc, ktorá bola natočená v roku 1937 podľa námetu Karla Čapka. Je to len náhoda? Túto otázku sa pokúsim v nasledujúcich riadkoch zodpovedať.

Najprv sa pozriem bližšie na film Resident evil, ktorý vznikol podľa úspešnej videohry a na jeho ďalšie tri pokračovania. Začiatkom 21. storočia sa spoločnosť Umbrella corp stala najväčšou obchodnou spoločnosťou v USA. Politický a finančný vplyv je cítiť všade. Jej najväčšie príjmy pochádzajú z vojenských technológií, genetických experimentov a biologických zbraní. To však netušia ani samotní jej zamestnanci. Pre verejnosť je najväčším dodávateľom počítačových technológií, lekárskych výrobkov a zdravotnej starostlivosti. Vidíme, že táto spoločnosť má dve tváre. Jednu úctyhodnú, určenú pre verejnosť a ďalšiu temnú, ktorú ale navonok nevidno. Jednou z takýchto tajných aktivít je Úľ. V prírode je to stavba, ktorú dokáže vytvoriť spoločenstvo včiel. Najdôležitejším členom tohto spoločenstva je včelia kráľovná – matka. Úľ sa skladá z buniek, ktoré majú tvar šesťuholníka. Čo sa deje v úli vedia len tí, ktorí sú vo vnútri. Je to zrejme skrytý odkaz na slobodomurárov a aj opis samotnej spoločnosti Umberella sa k nim dosť dobre hodí. Symbol úľa sa v tomto ráde skutočne používa. Logom spoločnosti Umberella je osemuholník, snažiaci sa vyzerať ako dáždnik, ktorý sa po anglicky povie umbrella. Tvoria ho striedavé biele a červené polia. Nie je to však dáždnik, ale červený templársky kríž.

Existujú dohady, že po oficiálnom zrušení templárskych rytierov v 14. storočí tento rád úplne nezanikol. Časť rádu vraj unikla do Škótska a neskôr sa pretransformovala na slobodomurárov. V súčasnosti existujú viaceré a to nielen slobodomurárske skupiny, ktoré svoj pôvod odvodzujú priamo od týchto rytierov. Rád bol založený v roku 1118 a jeho úlohou bolo chrániť cesty a pútnikov vo Svätej zemi. Neviem ako to mohli zvládať, pretože dlhé roky ich bolo len deväť a nových členov nepriberali.

Logo spoločnosti Umbrella.

Ak sčítame číslice v roku založenia rádu, výsledkom bude číslo 11 (1 + 1 + 1 + 8 = 11). Počet zakladajúcich rytierov bol 9, takže sme dostali znovu čísla z dátumu útoku na dvojičky. Ak si rok 1118 rozdelíme na polovicu, znovu vyjdú rovnaké čísla – 11 a 9 (1 + 8 = 9). Po deviatich rokoch sa začal rád rozrastať a stal sa obrovskou vojenskou i politickou silou v Európe. Mali však i obrovský finančný vplyv. Uvádza sa, že boli prvými skutočnými bankármi v stredoveku. Je to naozaj zvláštne pole pôsobnosti pre kresťanský rád. Neviem o tom, žeby sa počas celej doterajšej histórie kresťanstva nejaký z jeho rádov venoval bankovej činnosti. Templárska flotila sa možno dostala až do Ameriky. V Rosslynskej kaplnke v Škótsku sa našli vyobrazenia kaktusov agáve a kukurice, ktoré rastú len v Novom svete. Takisto Krištof Kolumbus sa pri svojej objavnej ceste plavil s templárskymi krížmi na plachtách. Rovnoramenný kríž je vlastne takisto pyramída, keď sa na ňu pozeráme zhora.

Úľ v Resident evil je podzemné zariadenie pod mestom Racoon City, ktoré má tvar osembokej obrátenej pyramídy. Ovláda ho najmodernejší druh umelej inteligencie. Volá sa Červená kráľovná. S týmto menom sme sa už stretli pri Matrixe a pochádza z knihy Lewisa Carrola Alenka v ríši divov. Červená kráľovná zistí biologické ohrozenie a preto Úľ uzatvorí a vypustí tam nervový plyn. Ten omámi aj hlavnú hrdinku, ktorá stráži núdzový vchod do Úľa. Alenka je v anglickom origináli knihy Alice a to je aj meno našej hlavnej hrdinky. Spoločnosť tam vyšle vojenskú jednotku, aby zistila, čo sa vlastne stalo a tak sa Alice vydá s nimi na prieskum do podzemia. Trpí však akútnou stratou pamäte, ktorú spôsobil plyn.<

Dva stĺpy a šachovnicová podlaha. Slobodomurárska symbolika v tejto scéne je zjavná na prvý pohľad.

Skupina sa chce dostať do sály Červenej kráľovnej, aby reštartovali jej počítač. Ona sa im zjaví ako červený holografický obraz malého dievčatka, ktorý vznikol podľa dcéry hlavného programátora. Snaží sa ich varovať, aby to nerobili, lebo tak prídu aj o primárny zdroj energie. Oni ju však nepočúvajú a výpadok prúdu otvorí zablokované laboratória. V nich sa nachádzajú tiež rôzne podivné tvory, ako v knižke Lewisa Carrola. Tu to sú však nebezpeční zombie, ktorí sa okamžite vrhajú na prieskumný tím. Ľudí usmrtených Červenou kráľovnou totiž oživil uniknutý T vírus, ktorý sa v zariadení vyvíjal. Resident evil by sa tak kľudne mohol volať aj Alice in Zombieland.

Zombíci sú mimoriadne odolní a nechce sa im zomrieť ani po zásahoch strelných zbraní. Vírus vrátil mŕtvym život, ak sa to dá vôbec nazvať životom. Zachované zostali len základné pohybové funkcie a životné potreby. Alice sa postupne vracia pamäť a vyjde najavo, že únik vírusu nebola nehoda, ale spôsobil ho jej kolega z ochranky. On chcel vírus ukradnúť a potom ho predať. Preto rozbil ampulku s vírusom, aby využil vzniknutý zmätok. Zastavil ho však nervový plyn. Von sa ale nedostane ani na druhýkrát. To sa podarí len Alice a ochrancovi prírody Mattovi, ktorý chcel tiež získať vírus, aby svetu odhalil zločinné aktivity spoločnosti. Vonku ich ale chytia a Alice sa po nejakom čase preberie v laboratóriu. Podarí sa jej z neho uniknúť a dostane sa von do mesta Racoon, ktoré je opustené a poničené. Objaví sa záber na noviny, kde svieti titulok: „Mŕtvi vstávajú!“ Vzkriesenie mŕtvych má nastať pri poslednom súde, opisovanom v Zjavení apoštola Jána, ktorý sa nazýva tiež Apokalypsa. Resident evil je takou morbídnou verziou tohto proroctva.

Apokalypsa je aj názov druhej časti filmu, v ktorej spoločnosť Umbrella vyšle do Úľa ďalší tím a to umožní nákaze dostať sa von a zamoriť celé mesto. Racoon sa preto uzatvorí a aj tí, ktorí sú stále čistí sú ponechaní napospas osudu. Umbrella však aj to využije a urobí si z mesta veľké testovacie laboratórium pre projekt Nemesis. Z Matta, ktorý bol pohryznutý v prvej časti vytvorili veľké zmutované monštrum. Vyzbrojili ho ťažkými zbraňami a vysadili v meste. Alice bola naočkovaná vírusom, ale nezmutovala. Jej bunky sa s vírusom zžili. Nebola síce taká veľká a silná ako Matt, ale vyvážila to rýchlosťou a inteligenciou. A títo dvaja sa podľa plánov Umbrelly mali stretnúť v boji na život a na smrť. Boli to dve paralelné vývojové vetvy, ktoré sa mali takto otestovať. Prežila Alice. Pripomína mi to neandertálcov a moderného človeka. Zistilo sa, že neandertálec nie je predchodca dnešného človeka. Mal odlišnú genetiku a žil dokonca súčasne s homo sapiens. Žeby aj súčasná Zem bola takým obrovským pokusným laboratóriom? Pripomína mi to tiež Klub bitkárov, kde boli proti sebe stojaci muži takisto členmi tej istej spoločnosti.

Alice sa potom aj s pár ďalšími ľuďmi dostala von z mesta vrtuľníkom. Pomohol im doktor Ashford, ktorému oni na oplátku našli a zachránili dcéru. Alice je ale vážne zranená a po páde vrtuľníka ju dostane spoločnosť. Po zregenerovaní sa jej podarí utiecť. Spoločnosť, aby ututlala situáciu zničí celé mesto jadrovou strelou, ktorá vybuchne nad dvoma vežiakmi. Prehlásili ale, že to bol výbuch prehriateho reaktora v elektrárni. Ľudia čo ušli spolu s Alice majú však nahrávku toho, čo sa skutočne dialo v meste a obvinia Umbrellu. Vidíme však, ako sa rozbehne mašinéria mainstreamových médií a nahrávka je diskreditovaná a jej tvorcovia obvinení.

Príbeh pokračuje v Resident evil 3 s podtitulom Vyhynutie. Nákaza sa v meste Racoon nezastavila. Postupne sa rozšírila do celého sveta. T vírus však nezasiahol len ľudí. Vyschli aj lesy, ktoré sa premenili na púšť a Zem pomaly chradla a umierala. Elita zo spoločnosti Umbrella prežíva v podzemných bunkroch, čo sa jej už prestáva páčiť. Súria preto dr. Isacsa, ktorý vyhlasuje, že dokáže T vírus u zombíkov potlačiť. To im vráti inteligenciu a pamäť. Ľudia sa z nich však nestanú a on ich považuje za zvieratá. Chce ich však využiť ako lacnú a poslušnú pracovnú silu. To je aj účelom vytvárania skutočných zombie voodoo čarodejníkmi na ostrove Haiti.

Na potlačenie vírusu doktor potrebuje Alice, ktorá sa stratila niekde vonku. Tá nájde denník, v ktorom sa dočíta, že na Aljaške, v meste Arcadia je miesto bez nákazy. Neviem, či názov Arcadia bol zvolený len náhodne, alebo má súvis s územím v Grécku. Arkádia hrá úlohu aj v záhade obce Rennes-le-Château preberanej v knihe Svätá krv a svätý grál, z ktorej vychádzal aj Dan Brown. V dokumentoch, ktoré vraj našiel kňaz Sauniere, ale v skutočnosti vytvoril markíz de Chérisey (vlastník pergamenov nájdených Saunierom a ich obsah je neznámy, ak teda vôbec nejaké existujú) sa nachádza aj odkaz na Poussinov obraz Pastieri z Arkádie. V obraze sa nachádza hrobka a na nej záhadný nápis: „ET IN ARCADIA EGO“. Doslovne preložený znie: „A JA V ARKÁDII...“

Arc znamená však aj oblúk, ktorý je jedným z hlavných znakov slobodomurárov. Je potom naozaj Arcadia odkaz na územie v Grécku? Možno že to má viacnásobný význam a toto územie tu tiež hrá svoju rolu. Rozdeľme si však slovo Arcadia na Arca a Dia. Arca znamená oblúk a takisto i archa a Dio je Boh. Arcadia tak môže znamenať aj božia archa, čo bola loď, v ktorej sa zachránil patriarcha Noe pred potopou sveta. Spojenie lode s oblúkom dáva zmysel, pretože ak loď otočíme naopak dostaneme oblúk. Nie nadarmo sa v stavbe gotického kostola používa termín loď. Arcadia teda znamená záchranu, posledné útočisko. Z tohto dôvodu bol vo filme vybraný tento názov mesta. V závere filmu vyjde dokonca najavo, že Arcadia nie je mesto, ale loď. Pastieri z Arkádie alebo z božej archy tak môžu byť kočovní pastieri Izraeliti, ktorí odvodzujú svoj pôvod od patriarchu Noeho. Spojenie s Arkádiou v Grécku je nakoniec tiež možné. Arkádiu ovládala Sparta a v Prvej knihe Machabejcov sa uvádza súvis medzi Sparťanmi a Izraelitmi: „Areios kráľ Sparťanov, posiela veľkňazovi Oniášovi pozdrav! V jednom spise, ktorý pojednáva o Sparťanoch a Židoch, našlo sa, že sú bratia a že pochádzajú z pokolenia Abrahámovho.“ (1 Mach, 2-20)

Ak si ešte spomínate aj v Matrixe zostalo ešte jedno slobodné mesto Sion. Tento istý motív sa ale nenachádza len v Resident evil, ale aj v ďalších zombie príbehoch. V „28 dní potom“ to však nie je priveľmi bezpečné miesto. Vo filme Ja legenda z roku 2007 vyzerá byť dobrým útočiskom, ale ako je to v skutočnosti nevieme, pretože v momente, keď tam hrdinovia dorazia sa film končí. V románe „Mobil“ od Stephena Kinga je však mesto Kashwak len lákadlom pre ešte nenakazených a len čo tam dorazia, spravia z nich zombie. Podobne je to aj v Resident evil, pretože ako vysvitne v štvrtej časti, Arcadia je tiež len pasca, ktorú nastražila spoločnosť pre zdravých.

Ďalším na rade je kultový film Terryho Gilliama 12 opíc z roku 1995, v ktorom zahynie 5 miliárd ľudí v roku 1997. Zvyšky ľudstva sa skrývajú v podzemných úkrytoch a Zem znovu ovládnu zvieratá. Aj tu sa pre koniec sveta, takisto ako v Terminátorovi vybral rok 1997. V úkrytoch panuje stav trvalého ohrozenia a ľudia majú na krkoch čiarové kódy. Cole (Bruce Willis) je poslaný z roku 2035 späť do minulosti, aby pátral po Armáde 12 opíc, ktorá je zodpovedná za rozšírenie vírusu. Dostane sa do roku 1990, kde je okamžite pre svoje reči zavretý do blázinca. Tam stretne jedného cvoka Jeffreyho Goinesa (Brad Pitt), ktorý mu vysvetľuje, že je tam kvôli systému. Ukáže na televízor a povie, že to má byť jeho viera – reklamy. Tie sú potom vo filme opísané ako niečo, čím nám nechcú nič dôležité povedať. Jeffrey ďalej vraví, že ľudia už nič nevyrábajú a pýta sa, že prečo tu potom sú? Sú to len konzumenti. Sú dobrí občania len vtedy, keď nakupujú a keď ich to nezaujíma, tak sú duševne chorí. Ďalší magor Washington má predstavy, že sa ocitol medzi intelektuálnou elitou na planéte Ogo, ktorá chystá útok na barbarské kmene na planéte Pluto. Washington je černoch oblečený v elegantnom obleku. Nazvaný bol podľa hlavného mesta USA, kde sídli prezident. My ich samozrejme nebudeme brať vážne, pretože sú to len blázni a my sme ľudia normálni.

Coleovi sa nakoniec podarí zistiť, že Armáda 12 opíc za epidémiou nestojí. Je to len skupina pobláznených ochrancov zvierat s Jeffreyom Goinesom na čele, ktorá iba vypustila zvieratá zo ZOO a zavrela tam Jeffreyho otca, významného mikrobiológa. Práve ľudský prístup k zvieratám a k životnému prostrediu sa vo filme považuje za hlavnú príčinu smrtiacej pandémie. Keď v televízii ukazujú pokusy na zvieratách, Cole vraví: „Ľudská rasa si zaslúžila vyhladiť.“ Aj skutočný vinník nákazy – asistent doktora Goinsa rozšíril vírus, pretože planéta podľa jeho názoru nemôže prežiť výstrelky ľudskej rasy. Svojim zvráteným spôsobom sa snaží planétu zachrániť. Kto sú však ľudia a kto zvieratá?

Zo zvierat sa rozšírila zombie infekcia aj vo filme „28 dní potom“. Nákaza sa volala Zúrivosť a pochádzala z pokusných opíc, ktorým vkuse púšťali v televízii programy plné násilia. Neboli to nijaké zvláštne programy. Bolo to v podstate to isté, čo každý deň sledujeme v televíznych správach. Hádajte koho asi predstavujú tie pokusné opice? Pokusnými opicami v projekte MKULTRA sa stali v roku 1951 aj obyvatelia francúzskej obce Pont-Saint-Esprit. Pokusy boli zorganizované vládou USA a tajnou službou CIA. Nad dedinou bola rozprášená droga LSD, ktorá spôsobila masové preludy a následkom toho zomrelo päť ľudí.

Dnešnú časť uzavriem filmom „Som legenda“. Bol to druhý film po Matrixe, ktorý som pochopil, aspoň som si to zo začiatku myslel. On upriamil moju pozornosť na hollywoodsku produkciu, pretože dovtedy ma filmy nejako zvlášť nezaujímali.

Na obálke časopisu TIME je titulok - Savior? Savior je anglicky spasiteľ.

Príbeh sa začína televíznym rozhovorom s doktorkou Alice Krippinovou. Tá oznámi svetu svoj objav, ktorým nie je nič iné, ako dávny sen ľudstva – liek na rakovinu. Tým má byť geneticky upravený vírus, ktorý má bojovať s rakovinovými bunkami. Situácia sa však zvrtne. Vírus nejako zmutuje a namiesto liečby sa začne nekontrolovane šíriť a premieňať ľudí na zombíkov. Poslednou nádejou ľudstva je doktor Robert Neville, ktorý sa snaží nájsť liek. Časopis Time si dokonca kladie otázku, či je to spasiteľ. Je to černoch a hrá ho Will Smith. Žeby doktor Neville predstavoval budúceho prezidenta Baracka Obamu, záchrancu Ameriky? V knižnej predlohe černoch hlavným hrdinom nie je. Kniha od Richarda Mathesona sa celkovo na toto najnovšie filmové spracovanie nepodobá. Dokonca tam ani nevystupujú zombíci, ale upíri. Táto zámena bude určite následkom upírskej konšpirácie, ktorej zámerom je odvrátiť pozornosť od upírov na zombíkov. Myslel som to samozrejme ako žart, ale ktohovie...

Nákaza sa rýchlo šíri, a tak je New York v karanténe. Neville má možnosť odísť, ale on sa rozhodne zostať v centre nákazy, aby mohol hľadať liek. To sa mu ale nedarí. O tri roky neskôr je svet takmer vyľudnený a z tých, čo prežili sa stali zombie. Zombíci sa môžu vonku pohybovať len v noci, pretože prišli o pigmentáciu a slnečné svetlo ich spáli. Neville to však prežil, pretože on má imunitu a pokračuje naďalej v hľadaní lieku. Býva na Washington square číslo 11. To je ďalšia narážka na to, že černoch bude sedieť v prezidentskom kresle vo Washingtone.

Neďaleko jeho bytu stojí víťazný oblúk, čo je mimochodom aj slobodomurársky symbol. Doktor Neville vysiela rádiom správu o tom že žije a čaká každý deň na móle. Vysiela na frekvencii AM. To bude asi slovná hračka, pretože v origináli sa film volá I AM Legend. To „I Am“ na začiatku znamená Ja Som. Týmto slovným spojením označuje v Jánovom evanjeliu sám seba Ježiš: „Hovorím vám to už teraz, skôr, ako sa to stane, aby ste uverili, keď sa to stane, že Ja Som.“ (Jn 13, 19) Čo toto Ja Som znamená? Keď si boh v Starom zákone vybral Mojžiša, aby vyviedol Izraelitov z Egypta, zjavil sa mu v ohnivom kríku na vrchu Horeb. Mojžiš chce vedieť jeho meno, ak by sa ho Izraeliti pýtali, kto ho poslal. Boh mu odpovedal takto: „Toto povieš Izraelitom: Ja som ma poslal k vám!“ (Ex 3, 14) Za zmienku stojí, že samotné meno Ježiš môže znamenať Ja som, ale nie po hebrejsky. Ježiš sa označuje aj ako Jesu, Jesus. Podobá sa to na slovenské Ja som, moravské Já su, ako sme to mali možnosť zistiť vo filme Dědictví, kde zaznela pamätná hláška: "Já su milionář." Jesus sa zase podobá na francúzske Je suis. Je suis Charlie.

Ak by Mojžišovi Izraeliti predsa len neverili, Pán ho naučil, ako premeniť palicu na hada a ukázal mu aj toto znamenie: „Vlož si ruku do záňadria! I vložil si ruku do záňadria, a keď ju vytiahol, ruka bola malomocná ako sneh. Potom mu povedal: Opäť si vlož ruku do záňadria! On opäť vložil ruku do svojho záňadria, a keď ju zo záňadria vytiahol, div, bola ako ostatné jeho telo.“ (Ex 4, 6 -7) Hovoril som už, že slobodomurári a iné tajné spolky používajú rôzne znamenia určené na tajnú komunikáciu. Spomínané znamenie preslávil hlavne Napoleon, ale vidno ho aj u mnohých iných svetových osobností.

Správu od doktora zachytí žena, ktorá sa volá Anna a príde k nemu aj so svojim synom. Anna verí, že za tým je nejaký plán. Ona samozrejme verí, že je to boží plán. Je si istá, že ich stretnutie má nejaký zmysel. Neville jej okrem iného povie, že má rád Boba Marleyho. Bob bol miešanec. Mal bieleho otca a čiernu matku a veril, že rasizmus sa dá vyliečiť vnášaním hudby a lásky do ľudských životov. Zombíci nemajú pigment, a preto majú bielu pokožku. Máme tu teda spasiteľa, ktorý sa označuje slovom Ja Som, boží plán, miešanca, prinášanie lásky a snahu o premenu bielych zombie. Znamená to aj niečo viac? Dá sa niečo z toho premietnuť aj na Baracka Obamu alebo i na samotného Ježiša Krista?

V noci ich napadnú zombíci. Presila je veľká, a tak sú nútení zostúpiť do laboratória za stenu z plexiskla. Neville tam zistí, že jeho sérum účinkuje. Hlavný zombík však neustále do zábrany naráža hlavou, až začne plexisklo pomaly praskať. Vo filme sa dosť často objavuje motív motýľa. Motýľ predstavuje transformáciu, pretože z húsenice, ktorá všetko požiera sa stane nádherný motýľ, ktorý vyletí k nebu. Praskliny na plexiskle vytvoria práve tvar motýľa a motýľa má vytetovaného na krku aj Anna. Neville pochopí, prečo sa s ňou stretol. Jej úlohou bude objavený liek odniesť na sever, kde je miesto bez infekcie. Zavrie preto Annu so synom do úkrytu a on sa sám obetuje za záchranu ľudstva. S granátom vyhodí seba i zombíkov do vzduchu. Anna sa potom šťastne aj s liekom dostane do čistého mesta.

Aby som mohol pokračovať vo výklade, musím zopakovať slová doktorky Krippinovej: „Zoberte niečo vytvorené prírodou a preprogramujte to tak, aby to pracovalo v prospech tela, namiesto proti nemu. Predstavte si svoje telo ako diaľnicu a vírus ako veľmi rýchle auto riadené veľmi zlým človekom. Predstavte si, aké škody by také auto mohlo spôsobiť. Keby ste toho človeka nahradili policajtom, situácia sa mení... A to sme v podstate urobili. Vyliečili sme rakovinu.“ Slová doktorky môžu znamenať nahradenie súčasnej spoločnosti policajným režimom.

Vírus alebo rakovina v Matrixe bolo označenie pre ľudstvo. „Ste ako rakovina zeme. A my sme liek.“, vravel agent Smith Morfeovi. Tak som zo začiatku chápal zombie príbehy aj ja. Bral som ich však čisto symbolicky, ako zobrazenie ľudstva a našej spoločnosti. V tejto súvislosti sa dobre mienený pokus o liečbu rakoviny vo filme Som legenda vôbec nezvrhol. Vírus robil presne to, čo mal robiť. Odstraňoval rakovinu – ľudstvo. Keď sledujem vývoj vo svete, mám taký pocit, že sa tu deje niečo podobné ako v tých zombie príbehoch. Mnohí ľudia sú posadnutí túžbou po blahobyte a uspokojovaním svojich často zbytočných potrieb a robia to mnohokrát na úkor iných ľudí i našej matičky zeme, ktorej zdroje sa bezohľadne zneužívajú. Ako zombie napádajú ľudí, ktorí rozmýšľajú inak a záleží im trochu aj na osude sveta. Potreba žrať, ktorú majú filmové zombie, tak predstavuje konzum našej spoločnosti a život v temnote znamená život v nevedomosti. Takže milí čitatelia, zombíci vo filme predstavujú v skutočnosti nás ľudí. To však ešte nemusí znamenať, že sme tohto zombizmu aj pôvodcami.

Potom po určitých udalostiach ma však napadli úplne nové súvislosti a pochopil som, že film I am legend sa dá vykladať aj doslovne. Vo filme nemusí ísť len o symbolické zobrazenie stavu sveta, ale aj o skutočný opis reálnych udalostí. Dej sa odohráva v roku 2012 a mne behali zimomriavky po chrbte, keď som na konci počúval, ako v roku 2009 prebehol po zemi smrtiaci vírus, ktorý zredukoval počet jej obyvateľov na zhruba 500 miliónov a z toho bola väčšina zombie. Je zaujímavé, že problémom nebola samotná choroba, ale liek, ktorý ju mal liečiť. Film bol natočený v roku 2007, a tak s predstihom dvoch rokov presne predpovedal takzvanú „pandémiu“ prasacej chrípky v roku 2009.

Číslo šelmy 666 nechýba ani v tomto filme.

Aj ostatné opisované filmy boli natočené pred touto udalosťou a epidémiu predpovedal vlastne už aj Matrix. Agent Smith, ktorý sám seba označil za liek sa začal množiť a pretvárať ľudí na svoje kópie. Mňa by zaujímalo odkiaľ vedeli filmári, že tu bude nejaká „pandémia“. Je to len náhoda, majú veštecké schopnosti, alebo boli dnešné udalosti dopredu naplánované? Ak je to takto, za akým účelom boli filmy nakrútené? Chceli nás varovať, alebo naprogramovať a pekne pripraviť na budúcnosť? Alebo si z nás robia srandu, akí sme hlúpi, že máme oči a nevidíme? Boli si takí istí úspechom svojho plánu, že im ani nerobilo problém takto ho verejne predstaviť? Neviem, čo z toho je pravda, ale rok 2009 je za nami a žiadna smrtiaca epidémia okrem nesmierneho nafukovania v médiách sa nekonala. Keď by to bolo naozaj dopredu naplánované, tak som rád, že dotyčná skupina nie je taká všemocná, ako si možno myslela a ľudia nie sú takí hlúpi, ako možno dúfali. Tieto filmy však môžu mať ešte ďalšiu úroveň. Okrem možnej budúcnosti môžu zároveň zobrazovať aj udalosť, ktorá sa stala niekedy v minulosti. O tom však až niekedy nabudúce.

Nad obchodom, v ktorom pôsobila Armáda 12 opíc, ktorá mala byť zodpovedná za nákazu v rovnomennom filme sa nachádzala táto prasacia hlava.“Pandémia“ v roku 2009 bola nazvaná prasacia chrípka.